NAPRAVITE TRADICIONALNU TRPEZU ZA BADNJE VEČE: Posni jelovnik sa starim MANASTIRSKIM JELIMA za celu porodicu
Badnja večera okuplja sve članove porodice, a ritualno predstavlja i vezu sa predacima. S tim u vezi je, smatra se, i obavezno neparan broj posnih jela koja iznosimo pred čeljad, kao običaj da se trpeza spusti na pod kako bi bila najbliža dušama pokojnika.
Za Badnje veče jede se u tišini i miru, a ako je neko bio u svađi, za Badnji dan mora se izmiriti! Domaćin na ovaj dan u šumi seče badnjak, a domaćica sprema badnjačku pogaču i večeru.
MANASTIRSKA RIBLJA ČORBA: recept za kotlić
- 2,5 dl ulja
- 5 glavica crnog luka
- 6 kašika mlevene paprike
- 4 litra vode
- 350 grama krompira
- 2,5 kg ribe po izboru
- so i biber po ukusu
- biljni začini po ukusu
U kotlić ili šerpu prethodno očišćenu i opranu ribu, isečenu na komade. Posuti sečenim lukom, pa paprikom, a onda ponoviti red po red. Svaki red soliti umereno. Na kraju dodati prethodno očišćen i isečen krompir, preliti vodom i kuvati na laganoj vatri.
Napomena: riblju čorbu ne treba mešati. Za čorbu su pogodni šaran, smuđ, som, pastrmka, a ko voli, može staviti i malo dimljene ribe.
Izvor: Manastir Lepavina
POSNA PITA OD PIRINČA I PRAZILUKA
- 500 g tankih kora
- 250 g pirinča
- 4 struka praziluka
- 2 dl ulja
- so, biber
Skuvajte pirinač u slanoj vodi tako da zrna ostanu cela. Na ulju ispržite seckan praziluk, pomešajte ga s pirinčem i zajedno dinstajte. Posolite i pobiberite.
Po tri kore koje su između poprskane mešavinom ulja i vode stavite na dasku i celom površinom premažite mešavinom od pirinča i praziluka. Uvijte u rolnu i ređajte u podmazan pleh. Odozgo sve rolne premažite uljem i pecite oko pola sata na 180-200 stepeni.
Izvor: Lepa & Srećna
MANASTIRSKI PASULJ TETOVAC: gravče na tavče
- 300 g belog pasulja tetovca
- 2 glavice crnog luka
- 2 suve crvene paprike
Preliv:
- 200 g crnog luka
- 50 g šargarepe
- 3 čena belog luka
- 1 vezica peršuna
- biber, ulje, so
Pasulj potopite uveče u hladnu vodu, a sutradan ga kuvajte u nesoljenoj vodi. Kada se napola skuva, dodajte mu pola nasečenog luka i jednu celu papriku, pa kuvajte dalje dok potpuno ne omekša.
U posebnoj posudi prodinstajte na ulju sa kašikom vode preostali luk, rendanu šargarepu, seckani beli luk i seckani peršun. Posolite i pobiberite po ukusu.
Pasulj istresite u vatrostalnu posudu i prelijte ga prelivom od luka i šargarepe. Stavite posudu u zagrejanu pećnicu i pecite na umerenoj temperaturi dok se umak ne zgusne.
"Gravče na tavče" je obično vrlo jako jelo, ali je takode dobro i ako se pripremi blaže, tako da ga mogu jesti i ljudi slabijeg želuca.
Izvor: Manastir Lepavina
PIHTIJE OD BOBA - STARI RECEPT IZ NIŠA
- 300 g suvog boba
- 1 kašičica soli
- 3-4 čena belog luka
- 1 dl ulja
- 1 kašičica aleve paprike
Bob potopiti i ostaviti da prenoći, zatim ga oljuštiti. Ljuštenje boba je zahtevan posao, ali ukus završenog jela nadoknađuje sav trud. Oljušten bob naliti vodom (tek toliko da ogrezne) i kuvati.
Ova masa se ne meša dok se kuva. Skuvan bob propasirati, i ponovo kuvati sa dodatkom soli ulja i belog luka, tucanog bibera. Skuvani bob razliti u forme i staviti da se ohladi. Prilikom serviranja pihtije preliti uljem sa dodatkom aleve, tucane paprike i belog luka po ukusu.
Izvor: Južna Srbija
TURŠIJA - OMILJENA ZIMSKA SALATA
Turšija je omiljena zimska salata koja služi i kao apetizer - za pojačavanje apetita, ali i kao ukusan prilog od sirovog povrća.
Kad služite turšiju na Badnje veče, opredelite za serviranje po ukusu vaših ukućana. Možete poslužiti povrće u komadu, onako kako ste ga ostavljali za zimnicu ili naseckati u salatu, pa začiniti maslinovim uljem i peršunom.
Prednost zimske salate je što će ustati ukusna i lepa za jelo tokom cele večeri - za razliku od letnjih salata koje već posle kratkog vremena puste sok i izgube čvrstinu.
KISELI KUPUS PRELIVEN ULJEM
Kiseli kupus smatraju jednim od najmoćnijih probiotika na svetu. U srpskoj narodnoj kuhinji on ima zaista počasno mesto, a tokom zime ga rado koristimo za sarmu, podvarak i razne pite.
Na trpezi za Badnje veče obavezna je salata od kiselog kupusa, a možete ga seći na krupnije komade ili sasvim sitno. Po želji, prelijte maslinovim ili suncokretovim uljem i začinite tucanom ljutom paprikom.
SALATA OD CVEKLE I ŠARGAREPE
- 200 gr šargarepe
- 200 gr cvekle
- so, sirće, ulje
Očistite i narendajte šargarepu i cveklu, posolite i po ukusu zakiselite jabukovim sirćetom i prelijte maslinovim uljem. Za osobe osetljivog želuca, možete delimično ili potpuno obariti cveklu. Ako nemate takve goste na večeri, slobodno poslužite salatu koju ste spremili od sirove cvekle - biće to zanimljiva i vrlo ukusna promena.
Napomena: po želji, možete dodati i malo narendane kisele jabuke, ali onda smanjite količinu sirćeta. Ko voli ljuto, može salatu da začini renom.
Izvor: Lepa & Srećna
POSNA SARMA NA DVA NAČINA: osnovni recept za posnu sarmu i tradicionalna sarma u zemljanom loncu
- 2 glavice kiselog kupusa
- 300 gr pirinča
- 3 šargarepe
- 2 glavice luka
- ljuta tucana paprika
- lovorov list
- so, biber, ulje
Listove kupusa isperite (ako je kupus preslan ili prekiseo, ostavite ga u hladnoj vodi 12-24h) i skinite pažljivo glavnu žilu svakog lista tako da bude tanak i zgodan za uvijanje.
Upržite luk i šargarepu, dodajte prebran i opran pirinač, kratko propržite i začinite po ukusu. Ostavite fil da se ohladi.
Savijajte sarme i slažite ih u podmazan lonac obložen listovima kupusa, a u sredinu stavljajte četvrtke "srca" glavice kupusa. Ubacite poneki lovorov list, dodajte začina po ukusu, pokrijte listovima da ogrezne i kuvajte na tihoj vatri oko 3 časa.
Tradicionalna sarma po pravilu se sprema u zemljanom loncu, na šporetu na drva, popularnom "smederevcu". Sarma se krčka dugo, na ivici šporeta, a po potrebi, dolivajte vodu kad uvri.
Osnovni recept je isti, s tim što se u ovu sarmu - po pravilu, dodaje i orah - oko 150 gr po glavici kupusa. Orah iseckajte ili ga izmrvite u avanu, pa dodajte kad i pirinač i kratko prodinstajte.
U savremenim verzijama sarme, domaćice rado dodaju i soju u ljuspicama ili ovsene pahuljice, jer one daju dodatnu teksturu jelu. Međutim, orah je neprevaziđeni dodatak - njegova aroma čini posnu sarmu nezaboravnom.
Izvor: Lepa & Srećna
MANASTIRSKA ZAPEČENA RIBA NA PIRINČU
- 500 g fileta oslića
- 600 g kuvanog pirinča
- 2 supene kašike ulja
- so, biber
- 40 g paradajz pirea
- 30 g brašna
- bosiljak
Filete ribe iseći na komade, uvaljati u brašno te ih sa svih strana kratko ispržiti. Na preostalom ulju propržiti brašno, pa kad porumeni dodati paradajz pire, promešati i lagano nalivati vodom. Kuvati sos do željene gustine.
Sos začiniti, dodati bosiljak i peršun. Na dno vatrostalne posude sipati kuvani pirinač, preko poređati filete ribe pa sve preliti sosom i zapeći u rerni 20 minuta na 220 C.
NAPOMENA: Ukoliko kupujete zamrznute filete ribe, obratite pažnju na ispravnost ambalaže. Izbegavajte oštećenu ambalažu, jer vazduh koji prodire će veoma brzo isušiti nežne i tanke filete ribe.
Takođe, ne kupujte ni ribu upakovanu u ambalažu na kojoj se nakupila veća količina mraza i leda, jer to govori o lošim uslovima skladištenja ili čuvanja u frižiderima.
Izvor: Manastir Lepavina
OSLIĆ SA POVRĆEM: fileti ili šnicle
- 800g oslića
- 400g belog krompira
- 400g paradajza očišćenog od ljuske
- 1 čen belog luka
- maslinovo ulje
- so, biber, peršunov list, šećer
- malo kukuruznog brašna
iseći na komade, uvaljati u kukuruzno brašno i ispeći na maslinovom ulju. U ulje preostalo od prženja ribe staviti sitno seckani beli luk da se proprži.
Potom dodati beli krompir isečen na kriške i sve zajedno pržiti dok krompir ne omekša. Paradajz staviti nakratko u kipuću vodu a zatim odmah u hladnu pa oljuštiti kožicu i paradajz iseći na kockice pa dodati u omekšali krompir.
Krčkati na laganoj vatri dok se ne ukuva tečnost koju ispusti paradajz. Posoliti i pobiberiti po ukusu, dodati malo seckanog peršunovog lista i kašičicu šećera. Skuvano povrće preručiti u vatrostalnu posudu pa preko poređati isprženu ribu i zapeći 15-tak minuta u rerni.
Izvor: Manastir Lepavina
MED SA ORASIMA
Med i orasi imaju magijsko, amajlijsko značenje u badnjoj večeri. Činija sa orašastim plodovima štiti dom od negativnih uticaja, a orah predstavlja simbol izobilja i bogatstva.
Med je od pamtiveka korišćen kao moćan prirodni lek, a u porodici spaja razdvojene, sastavlja rastavljene i obezbeđuje slogu i jedinstvo.
PITA SA ORASIMA
- 1 kg kora
- 500 gr oraha
- 1 kg šećera
- 200 gr suvog grozdja
- 1 limun
- malo ulja
- 1 l vode
Orahe pomesati sa suvim groždjem. Redjati kore u pleh tako da se svaka druga poprska uljem i pospe sa malo oraha i suvog grozdja. Pitu iseći na kocke i peći na 180 C 20 do 25 minuta. Oljušten seckani limun staviti u litar vode i 1 kg secera. Kuvati šerbet desetak minuta. Toplu pitu preliti hladnim sirupom.
Izvor: Torte i kolači
PITA SA VIŠNJAMA
- 500 g kora
- 800 g višanja
- 600 g šečera
- 400 ml kisele vode
- 1 šolja ulja
- 100 g griza
Od pola kilograma kora ispadne nekih 6 rolata. Znači po tri kore za jedan rolat. U jednu posudu umutimo kiselu vodu i ulje. Prvu koru namažemo tom smesom pa stavimo dve kašike šećera preko cele kore. Tako radimo i sa drugom i trećom korom. Na treću koru na početku kore stavimo višnje, 2 kašike šećera i 3 kašike griza. Uvijemo u rolat. Tako radimo i sa ostalim korama. Odozgo poprskamo mešavinom kisele vode i ulja i malo šećera kako bi korica bila hrskava. Rolate poređati u pleh i peći. Prijatno.
Izvor: Recepti
PEČENA BUNDEVA - RECEPT
- 1 manja bundeva
- po ukusu med
Bundevu operite i isecite na čamce, ne skidajte koru. Poređati u pleh obložen pek papirom i peći na 220 stepeni sat vremena, i nakon toga proveriti da li je pečena, ukoliko je sredina meka gotova je. Tako vruću prelijte medom i uživajte.
(Kurir.rs/ Lepa & Srećna)
Bonus video:
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova