KOSAČOV PORUČIO ANKARI: Vaše ponašanje dovešće do apsolutnog rata u koji bi ušli i Iran i Rusija!
Foto: Fonet

Visoki funkcioner Ruske Federacije

KOSAČOV PORUČIO ANKARI: Vaše ponašanje dovešće do apsolutnog rata u koji bi ušli i Iran i Rusija!

Planeta -
Turska se nalazi u pat poziciji, budući da Zapad ne garantuje Ankari podršku za napad na Siriju, dok njeno uplitanje povećava rizik od apsolutnog rata u koji se može umešati i Iran, a što je najgore i Rusija, izjavio je predsednik Komiteta za međunarodne odnose Saveta Federacije Rusije Konstantin Kosačov.

Prema njegovom mišljenju, Turska razmišlja o tome da drastično poveća svoje učešće u celokupnoj situaciji na Bliskom istoku i započne direktnu agresiju na Siriju, i to uz pomoć Saudijske Arabije.

"Turska, međutim, mora da zna da joj Zapad ne garantuje podršku. Postoji rizik od prelaska u apsolutni rat, u koji potencijalno može da se umeša i Iran, a što je najgore i Rusija, koja je već demonstrirala svoju snagu i spremnost da je iskoristi“, naglasio je Kosačov.Pored toga, sirijska vojska svoju ofanzivu sprovodi uz podršku ruske avijacije, samim tim će postojati osnov da se pruži apsolutna podrška i svim drugim snagama koje se suprotstavljaju turskoj agresiji, upozorio je on.

Pat pozicija Turske, kako je rekao, uslovljena je neuspehom rušenja režima Bašara el Asada i agresije na Kurde u Siriji, s obzirom na to da Zapad na rušenje Asada više ne gleda kao na prioritet, dok Kurdi nikad nisu ni bili u sferi interesa.„Umesto Asada može pasti Alep, a to će praktično označiti iskorak Turske iz okvira sirijskih procesa“, naglasio je on.

Kada je reč o Kurdima, kazao je Kosačov, oni su najveći igrač na teritoriji koju Turska želi da napadne u Siriji.

"Ukoliko se Kurdima obezbedi naoružanje, a Rusija je u više navrata saopštavala da to još uvek ne čini, oni bi mogli da postanu veoma ozbiljna prepreka planovima Turske i to bez direktnog mešanja Rusije. Pored toga, postoji i mogućnost početka partizanskog rata na istoku same Turske“, smatra Kosačov.

S tim u vezi, dodao je on, predstoji težak posao u kom bi trebalo pronaći kompromis između interesa Rusije, SAD i EU.„Objektivno gledano, interesi sve tri strane su već dovoljno bliski, neophodna je volja lidera da to priznaju“, zaključio je on.

Podsetimo, Sirijska kurdska Stranka demokratske unije odbacila je turske zahteve da se povuče s položaja u blizini turske granice i iz vazduhoplovne baze Menag, a ujedno je upozorila i da će se Sirijci odupreti bilo kakvoj turskoj intervenciji u toj zemlji.

Salih Muslim, predstavnik kurdske Stranke demokratske unije je za Rojters izjavio da Turska nema pravo da interveniše u unutrašnje poslove Sirije, dodajući da je vazduhoplovna baza granatirana od strane turske vojske 13. februara bila u rukama Al-Nusra Fronta, sirijskog ogranka Al Kaide , sve dok je nisu zauzele kurdske snage prošle nedelje.

Upitan da li je odbacio turski zahtev za povlačenjem, Salih Muslim je odgovorio: "Naravno!"

(Sputnik/EPK)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track