VELIKA ŠTETA: Troicki prokockao 2:0 protiv Amerikanca Janga

US open, 3. kolo

Srpski teniser serijom grešaka od trećeg seta olakšao posao rivalu i završio učešće na poslednjem grend slemu u sezoni

Srpski teniser Viktor Troicki nije uspeo da se plasira u četvrto kolo US Opena pošto je poražen od Amerikanca Donalda Janga sa 3:2 (4:6, 0:6, 7:6(3), 6:2, 6:4).

Jang je po drugi put na ovogodišnjem grend slemu u Njujorku od 0:2 stigao do 3:2.

Jang će u osmini finala igrati sa boljim iz duela Sten Vavrinka (Švajcarska) - Ruben Bemelmans (Belgija).

Srpski teniser odlično je otvorio meč, poveo sa 2:0 u setovima i sve je pokazivalo da će rutinski doći do uspeha.

Usledio je, međutim, veliki pad u igri Troickog. Nisu ga služili ni servis ni udarci, ponestalo mu je i samopouzdanja, dok je Jang prosto "eksplodirao", neumorno trčeći po celom terenu kako bi kaznio svaku grešku protivnika.

Amerikanac je potpuno preuzeo kontrolu meča, a kraj otpora posustalog Troickog najavio je u trećem gemu petog seta, kada je brejkom poveo s 2:1. Premda se srpski teniser nije predavao do kraja duela, Jang je umeo da sačuva prednost i zasluženo trijumfuje nakon puna tri i po sata velike borbe.

Posle eliminancije Troickog, od predstavnika Srbije u pojedinačnoj konkurenciji poslednjeg gren slema sezone ostao je još jedino Novak Djoković, koji u osmini finala igra protiv Španca Roberta Bautiste Aguta.

Troicki je trenutno 22. igrač sveta, a pre pobede u prvom kolu US opena nad Francuzom Fransesom Tijafoom (7:5, 6:4, 6:3) imao je crnu seriju od šest uzastopnih poraza. Trijumf nad Tijafoom mu je bio prvi još od trećeg kola Vimbldona. Srbin je potom nastavio sa dobrim partijama i eliminisao Radživa Rama (3:1).

Donald Jang, trenutno je 68. igrač planete, a do sada je odlično igrao na gren slemu u Njujorku. U prvom kolu igrao sa Francuzem Žilom Simonom i uspeo je da od 0:2, dođe do preoreta i slavi sa 2:6, 4:6, 6:4, 6:4, 6:4. Rival mu je zatim bio slovenački Britanac Aljaž Bedene, a Amerikanac je tu bio takođe dobar i pobedio 3:1, ponovo posle preokreta - 3:6, 6:4, 6:4, 6:2.

Viktor Troicki i Donald Jang do sada su se samo jednom sastali i to 2012. godine u Madirdu, a srpski igrač je salvio u tom susuretu - 6:1, 4:6, 6:1.

Peti set:

4:6 - Gotovo je. Jank je iskoristio prvu gem, set i meč loptu i po drugi put na US Openu od 0:2 stigao do 3:2. Šteta.

4:5 - Viktor je odradio ono što je bilo do njega, osvojio svoj servis i sada ima poslednju priliku da spase poraz.

3:5 - Forhend greškom Troicki je omogućio Jangu da osvoji gem i stigne nadomak pobede.

3:4 - Velika drama u sedmom gemu pripala je Troickom. Srpski teniser je spasao tri brejk lopte i iskoristio treću priliku za gem.

2:4 - Jang je nakon 30:30 osvojio naredna dva poena i zadržao prednost.

2:3 - Mučio se Viktor i tek četvrtu šansu pretvorio u gem.

1:3 - Bez izgubljenog poena Jang potvrđuje brejk.

1:2 - Amerikanac je prvi zadao udarac u odlučujućem setu. Troicki je dva forhenda poslao u aut, a Jang iskoristio prvu brejk loptu.

1:1 - Jang je osvojio prva tri poena, potom Troicki pripretio sa naredna dva, ali nije imao snage za izjednačenje.

1:0 - Troicki se suočio sa tri brejk lopte, uspešno ih spasao, a potom iskoristio prvu gem loptu za vođstvo na startu petog seta.

Četvrti set:

2:6 - Ono što je bilo očigledno na kraju se i obistinilo. Amerikanac je izborio peti set.

2:5 - Troicki je morao da zatraži kraću pauzu da bi izmasirao mišiće desne noge. Kasnije se suočio sa tri vezane brejk lopte, ali je vezao pet poena i smanjio rezultat.

1:5 - Bez izgubljenog poena Jang osvaja gem.

1:4 - Novi brejk Janga. Viktor je napravio nekoliko grešaka pošto je stigao do 40.15, pa Amerikanac ima dva brejka prednosti.

1:3 - Viktor je propustio četiri brejk lopte, Jang je iskoristio treću u izuzetno uzbudljivom gemu.

1:2 - Brejk Janga. Amerikanac je stigao do tri vezane brejk šanse, iskoristio drugu i napravio prednost.

1:1 - Jang je do izjednačenja stigao posle još jedne greške Troickog. Srpski igrač je osvojio prva dva poena, ali onda izgubio naredna četiri.

1:0 - Troicki je bez izgubljenog poena dobio prvi gem u četvrtom setu.

Treći set:

6:7 - Nije uspeo Viktor da završi meč, pre svega zbog svojih grešaka. Dva laka poena poslao je u mrežu, a Jang je iskoristio prvu od tri set lopte, za delirijum na tribinama.

6:6 - Savršen gem za Viktora, bez izgubljenog poena. Ide se u taj-brejk.

5:6 - Dve greške Viktora omogućile su Jangu da stigne do šestog gema i izbori se makar za taj-brejk.

5:5 - Viktor uzvraća istom merom, sa nulom završava gem. Dva bekhend vinera i jedan forhend za gem.

4:5 - Jang sa nulom osvaja gem, Viktor servira u narednom gemu za ostanak u setu.

4:4 - Gem bez većih uzbuđenja, Viktor je izjednačio.

3:4 - Jang osvaja gem u kome je Viktor osvojio jedan poen, ali bio daleko od nekog mogućeg iznenađenja.

3:3 - Kakav gem za Viktora. Amerikanac je stekao tri brejk šanse, a onda je proradio servis, Troicki je izjednačio na 40:40, a potom as servisom stigao do 3:3.

2:3 - Brejk Troickog! Srpski igrač je prvu brejk šansu pretvorio u gem, Jang mu je pomogao time što je dve bekhend paralele poslao u aut.

1:3 - Bez izgubljenog poena Troicki osvaja prvi gem u trećem setu.

0:3 - Nažalost, Troicki nije iskoristio čak četiri brejk šanse u ovom gemu, a Jang je drugu priliku pretvorio u gem.

0:2 - Troicki je imao gem loptu, ali je onda jedan forhend poslao u aut, zatim napravio duplu servis grešku i omogućio Amerikancu da napravi brejk.

0:1 - Jang je servirao i bez izgubljenog poena poveo na startu trećeg seta.

Drugi set:

6:0 - Sa nulom Troicki osvaja drugi set. Poslednji gem u setu dobio je bez izgubljenog poena.

5:0 - Treći brejk srpskog tensiera u drugom setu. Dve greške Amerikanca i sjajan bekhend viner Troickog u ovom gemu.

4:0 - Frantastično igra Viktor, nezadrživ je. Sjajno je servirao a Jang je napravio četiri greške.

3:0 - OPET BREJK SRBINA! Viktor je osvojio šesti gem zaredom!

2:0 - Sačuvao je srpski teniser prednost stečenu u prethodnom gemu.

1:0 - BREJK TROICKOG! Gde je stao u prvom, Viktor je nastavio u drugom setu. Iskoristio je treću brejk loptu u uvodnom gemu.

Prvi set:

6:4 - Uspeo je Viktor da potvrdi brejk, samim tim i dobije set. Utišao je bučne domaće navijače. U ovom setu presudio je veći broj direntnih poena Troickog (15-8), jer su u ostalim segmentima igrači bili prilično izjednačeni. Set je trajao 36 minuta.

5:4 - PONOVO BREJK TROICKOG! Ovaj put bez izgubljenog poena! U sledećem gemu servira za prvi set.

4:4 - Utišao je Troicki Jangove navijače.

3:4 - Jang je brzo došao do 40:0, Troicki je zapretio osvajanjem dva uzastopna poena, ali više od toga nije mogao.

3:3 - RIBREJK JANGA! Nije Viktor uspeo da sačuva prednost. U ovom gemu je spasio dve brejk lopte, ali ne i treću posle agresivne igre rivala. Jang je osvajanjem gema podigao publiku na noge.

3:2 - BREJK TROICKOG! Odlično je odigrao Viktor ovaj gem, došao do 15:40 i iskoristio prvu šansu za brejk.

2:2 - Ponovo se Viktor namučio na svoj servis, Jang je imao brejk loptu, ali se srpski teniser izvukao.

1:2 - Jang ponovo bez problema stiče prednost.

1:1 - Troicki je izjednačio, ali ne bez muka. Jang je stigao do izjednačenja...

0:1 - Amerikanac je osvojio prvi gem na meču, na svoj servis.