Britanci u neviđenom strahu

ALARMANTNO: Ebola u Evropu stiže zaraženim mesom?!

Stručnjaci upozoravaju da bi opasni virus mogao da se pojavi u Londonu zbog nelegalnog uvoza namirnice dobijene od šimpanzi ili antilopa

Planeta
> 19:58h

LONDON - Britanski stručnjaci upozoravaju da bi smrtonosni virus ebole, koji izjeda ljudsko tkivo, lako mogao iz Afrike da dođe do Evrope, najpre Britanije, a putem zaraženog mesa koje se svake godine u ogromnim količinama nelegalno unese u zemlju. Profesor Robert Dingval, ekspert za infektivne bolesti na Univerzitetu Notingem Trent, tvrdi da se za to meso najčešće kaže da je goveđe, ali da ono može biti i od šimpanze, antilope ili pacova - životinja koje mogu biti nosioci opasnog mikroorganizma, izazivača hemoragijske groznice. Za četiri dana 57 mrtvih - Mnoge divlje životinje imaju virus ebole, a meso od njih najčešće je loše pripremljeno i obrađeno. Ono bi lako moglo da završi na policama marketa u Londonu i izazove epidemiju - upozorio je Dingval. Inače, te reči on je izneo u trenutku panike koja je nastala u svetu zbog mogućnosti širenja ebole, a koja je dosad na zapadu Afrike od februara ubila 729 ljudi. Samo između četvrtka i nedelje u Gvineji, Liberiji, Nigeriji i Sijera Leoneu preminulo je 57 osoba. Zbog te činjenice brojne evropske zemlje, ali i azijske, nakon što je jedna žena sa simptomima ebole iz Nigerije sletela na aerodrom u Hongkongu, pojačale su sigurnosne mere. Nema epidemije Međutim, belgijski naučnik koji je otkrio ebolu Piter Pjot isključio je mogućnost epidemije virusa van Afrike. - Čak i kad bi osoba kao nosilac ebole putovala do Evrope, SAD ili negde drugde po Africi, ne mislim da bi to uzrokovalo epidemiju - istakao je Pjot.

Strah od širenja VANREDNO STANJE U SIJERA LEONEU Sijera Leone juče je uvela vanredno stanje zbog epidemije ebole, od koje su 224 osobe umrle u toj zemlji. - Proglašavam vanredno stanje kako bismo uveli jače mere u borbi protiv ebole - izjavio je lider Ernest Bai Koroma, koji je zbog situacije u zemlji otkazao put u Vašington i naglasio da se vanredno stanje uvodi na period od 60 do 90 dana.