Foto: Profimedia

Bakterije na sve strane

PAŽNJA: Ako ste mislili da je WC šolja najprljavija u kupatilu, prevarili ste se...

Čarls Gerba, naučnik koji je vodio ovo istraživanje, istakao je da se na ovaj način prenose zaraze

Pop kultura
> 13:42h

Verovatno nikada ne biste rekli, ali najviše bakterija se krije na peškirima! Peškiri su vrlo često mokri, a upravo vlaga pomaže bakterijama pri razmnožavanju, a kupatila su idelana stecišta ovih "nemilih stvorenja".

Istraživanja sprovedena na Univerzitetu u Arizoni pokazala su da čak 89 odsto kuhinjskih krpa sadrži bakterije kojih inače ima u fekalijama, a koje mogu prouzrokovati opasne bolesti.A kako obično brišemo ruke o peškire kada ih operemo, pogađajte gde te bakterije završavaju? U hrani!

Čarls Gerba, naučnik koji je vodio ovo istraživanje, istakao je da se na ovaj način prenose zaraze. Ne samo da ste vi u opasnosti, već i članovi vaše porodice. Bakterije prenosite sa peškira ili krpa na namirnice, a potom i na vašu porodicu. Nažalost, mašina za veš neće uvek biti od pomoći, jer neke bakterije mogu da prežive čak i visoke temperature - istakao je Gerba.

Rešenje? Jednostavno izbegavajte pamučne peškire i krpe kad god imate mogućnosti. Pogotovo ne kada se nalazite u javnim kupatilima. U svojoj kući se trudite da što češće menjate peškire, ali u kuhinji radije se odlučite za ubruse.

Koristite sušilicu, a beli veš perite na 90 stepeni sa jačim deterdžentom. Izbegavajte omekšivač, pogotovo kada perete kuhinjske krpe. Ukoliko želite da budu mekše, koristite obično alkoholno sirće, i ne brinite zbog mirisa, neće se osetiti.

Od sada, svaki put kada primetite vlažni peškir u kupatilu, osušite ga i stavite u mašinu na pranje što pre. Mislite na svoje, ali i na zdravlje svojih ukućana.

Foto Shutterstock

(Žena Blic)