ANATOLIJ ANTONOV: SAD prikupljaju obaveštajne podatke o ruskoj armiji i daju ih Kijevu! Šta oni rade hiljadama km od svoje kuće
Posle incidenta u utorak između dva ruska borbena aviona i američkog drona iznad Crnog mora, ruski ambasador u Vašingtonu Anatolij Antonov rekao je da SAD prikupljaju obaveštajne podatke i potom ih predaju Ukrajini.
Ruski ambasador Antonov, koga je u utorak pozvao Stejt department SAD, nazvao je incident provokacijom.
„Šta oni rade hiljadama kilometara daleko od Sjedinjenih Država? Odgovor je očigledan – oni prikupljaju obaveštajne informacije koje kasnije koristi režim u Kijevu da napadne naše snage i našu teritoriju“, naveo je ambasador u izjavi koju citira Ruska novinska agencija Tass.
Antonov je potom preko Telegrama pozvao SAD da prestanu da lete „blizu ruskih granica“. „Smatramo svaki čin upotrebe američkog oružja otvoreno neprijateljskim“, dodao je ambasador.
Ministarstvo odbrane SAD nije razjasnilo koje zadatke je MK-9 Reaper obavljao u trenutku incidenta, niti da li je u tom trenutku bio naoružan. Takođe još nije jasno koliku je štetu avion pretrpeo.
Prema američkoj vojsci, ruski borbeni avion Su-27 sudario se u utorak ujutro u međunarodnom vazdušnom prostoru sa propelerom aviona MK-9 Reaper, koji je potom prinudno sleteo na površinu mora.
Ministarstvo odbrane u Moskvi potvrdilo je da su dva ruska borbena aviona presrela dron, ali je negiralo da su dva aviona kriva za njegov pad. Kako je saopštilo ministarstvo, bespilotna letelica je počela brzo da pada nakon pokušaja da izbegne, a kontakta između letelice i lovaca nije bilo.
Portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi kasnije je rekao za CNN da razmatraju objavljivanje snimaka incidenta. Kirbi je još jednom osudio "neprimereno, opasno i neprofesionalno ponašanje ruskih pilota", dodajući da SAD ne žele dalju eskalaciju sukoba u Ukrajini, prenosi nemačka novinska agencija DPA.
Aktivnosti američkog ratnog vazduhoplovstva nad Crnim morem opravdao je u utorak tokom televizijskog nastupa portparol ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva Jurij Ihnat, rekavši da Crno more nije unutrašnje more Rusije, jer nije bilo okupirano. kao u slučaju Azovskog mora.
Kako je rekao, članice NATO-a Turska i Rumunija imaju i obalu Crnog mora, što znači da američki dronovi legalno deluju na ovom području.
Iako po međunarodnom pravu Rusija ima izlaz na Crno more samo na njegovom severoistoku, od 2014. ona zapravo kontroliše aneksirano ukrajinsko poluostrvo Krim, a od početka invazije prošle godine i obale Azovskog mora u okupirani i jednostrano pripojeni regioni Donjeck, Zaporožje i Herson.
Američko vazduhoplovstvo je već u utorak uveče objavilo da će nastaviti da deluje u međunarodnom vazdušnom prostoru.
Kurir.rs/RTV SLO
Bonus video:
PREDSEDNIK VUČIĆ: SAD uvode sankcije NIS, razgovaraćemo i sa Rusima i sa Amerikancima! Studentima su ispunjeni svi zahtevi! Stanovi za mlade od 20 do 35 godina