U desetinama gradova u Bosni i Hercegovini danas je vazduh nezdrav, a u nekima i opasan po zdravlje, što je posledica korišćenja uglja za grejanje i proizvodnju električne energije u jednom broju termoelektrana, tako da u sredu se apeluje na stanovnike da što manje borave na otvorenom.

Prema merenjima najgore stanje je u Banjaluci, gde je indeks zagađenosti 229, što spada u kategoriju nezdravog vazduha. Najpovoljnija situacija je u Mostaru, sa umerenim zagađenjem sa indeksom 55. Nezdrav vazduh je i u Sarajevu, Tuzli, Travniku, Ilijašu i nizu drugih gradova.

Ova ekološka organizacija navodi da je u ovim gradovima moguća pojava pojačanih simptoma i intenziteta bolesti kod osoba sa oboljenjima srca i disajnih organa, poput astme. U Banjaluci osobe koje boluju od plućnih i srčanih oboljenja, trudnice, deca i starije osobe moraju izbegavati bilo kakve aktivnosti tokom boravka napolju.

Organizacija za ljudska prava godinama upozorava da su gradovi u Bosni i Hercegovini tokom zimskih meseci među najzagađenijim u svetu, zbog čega je BiH na petom mestu u svetu po stopi smrtnosti od zagađenja vazduha .

Prema procenama Svetske banke, svake godine 3.300 ljudi u zemlji prerano umre od zagađenja vazduha, što je devet odsto svih smrtnih slučajeva. Glavni razlog za to je što se stanovništvo greje na ugalj i drva, a najviše električne energije se proizvodi upravo sagorevanjem uglja u termoelektranama.

(Kurir.rs/ Index.hr/Preneo: T.A.)