(VIDEO) Potez koji je promenio tok svetskog fudbala

Prošlo tačno dve decenije

Tek što je počelo drugo poluvreme, Kantona je zbog oštrog starta isključen. Dok je izlazio ka svlačionici domaći navijači su ga žestoko vređali, a onda je nastupio trenutak istorije

Na današnji dan, pre tačno 20 godina, Erik Kantona je napravio nešto što će promeniti tok savremenog fudbala.

Napadač Mančester junajteda je preskočio reklame i kung-fu udarcem pogodio navijača koji ga je vređao.

Junajted je gostovao Kristal Palasu u sezoni u kojoj je vodio žestoku borbu za titulu šampiona sa Blekburnom koje su predvodili Alan Širer i Kris Saton.

Tokom svih 45 minuta prvog poluvremena domaći navijači su vređali Francuza, koji je zbog toga bio prilično nervozan.

To je primetio i trener Aleks Ferguson, pa ga je na poluvremenu posavetovao da se koncentriše isključivo na svoju igru.

Međutim, tek što je počelo drugo poluvreme, Kantona je zbog oštrog starta isključen. Dok je izlazio ka svlačionici domaći navijači su ga žestoko vređali, a onda je nastupio trenutak istorije.

Sve se desilo toliko brzo da u stvari niko od igrača na terenu nije znao šta se desilo.

Takođe, tog dana i dan kasnije u britanskim medijima niko nije objavio niti jednu sliku sa te utakmice, niti se znalo ko je bio strelac za pobedu Junajteda 1:0.

Jedini strelac sa tog meča Dejvid Mej kasnije je komentarisao da je to bilo pitanje za milion funti.

Erik Kantona, ili kako su ga navijači Junajteda zvali "Kralj Erik", naišao je na simpatije mnogih zbog ovog poteza i generalno zbog buntovničkog stava koji je gradio tokom fudbalske karijere. Suspenzija zbog ovog slučaja, kao i neki kasniji incidenti, uslovili su da se Kantona prenzioniše već u 31. godini života.