(VIDEO) MOŽE LI BAJERN DA UPIŠE BARSU: I Zvezdin poraz u istorijskim preokretima polufinala LŠ

Iz arhiva

Revanš između Bavaraca i Katalonaca mogao bi u slučaju da Nemci prođu u finale da postane deo istorije Lige šampiona

Još od kada je prošle srede završena prva polufinalna utakmica fudbalske Lige šampiona u kojoj je barselona na krilima Lea Mesija za samo 13 minuta počistila bajern i stekla za mnoge previsokih 3:0), postavlja se pitanje može li tim trenera Pepa Gvardiole u revanšu napraviti preokret vredan finala.

Dok čekamo odgovor na to pitanje, evo podsećanja na 10 najvećih preoreta u polufinalima Lige šampiona. 10. Borusija Dortmund – Malaga, 2013. godineOvaj meč i nije toliko uzbudljiv kada je u pitanju preokret posle prvog meča, pošto je prvi duel u Malagi završen rezultatom 0:0, ali je utakmica u Dortmundu navijačima donela neverovatno uzbuđenje.Malaga je bila na korak od plasmana u polufinale, pošto joj je Eliseu u 82. minutu doneo prednost od 2:1. Ušlo se u nadoknadu meča, a Dortmundu je bilo potrebno da postigne dva gola.Izgledalo je kao nemoguća misija, ali su ”milioneri” preko Rojsa u 91, i Santane 93. minutu ostvarili neverovatan podvig i zakazali polufinalni duel protiv Reala. Borusija je u toj sezoni došla i do finala, gde ih je porazio Bajern.

9. Panatinaikos – Crvena zvezda, 1971. godine

Posle ubedljive pobede na Marakani svi su ekipu trenera Miljana Miljanića videli u finalu na Vembliju, međutim, u Atini se dogodilo čudo. Panatinaikos je pobedio sa 3:0, golovima Antonisa Antonaidisa u 1. i 55. minutu, i Aristidisa Kamarasa u 64. minutu, i tako sebi obezbedio finale.

Crvena zvezda u istoriji nije odigrala kontroverzniji meč od ovog, koji je proizveo niz raznoraznih teorija zavera o kojima se i danas priča.Za revanš u Atini i dan danas kruže mnoge kontroverze i glasine. Najrealnija glasi da su fudbaleri Crvene zvezde bili drogirani i da su gotovo svi koji su igrali u revanšu osećali tegobe od jela i pića. U tu teoriju veruje i Stanislav Karasi, koji je bio deo te Zvezdine generacije.On je imao infekciju pred duel, zbog koje je bio izolovan od ostalih igrača i nije jeo i pio isto što i ostatak ekipe.

"Zbog te infekcije bio sam odvojen od čitavog tima. U Atinu smo stigli u nedelju, tri dana pre meča. Odseli smo u “Hiltonu”, u centru grada. Smestili su me na potpuno izolovan drugi sprat, da ne bih još nekoga zarazio. Nisam jeo isto što i ostatak tima. Saigrači su mi posle pričali kako uopšte nisu ručavali odvojeno, u salonu kako je uvek bio običaj, već u hotelskom ekspres restoranu. Sve je to bilo dosta čudno. Sada, kada sa ove distance sagledam sve, mogu slobodno da kažem da su bili drogirani. Ništa na terenu nije izgledalo normalno! U 90. minutu, pri rezultatu 3:0, šutnuo sam sa oko 30 metara. Video sam da lopta ide u gol, podigao ruke i skoro počeo da se radujem, ali je golman vrhovima prstiju zakačio loptu i skrenuo je u korner. Jurili smo taj jedan gol, potrčao sam napred, stavio loptu u ugao i video da nemam kome da centriram. Svi su stajali! Potpuno nenormalna situacija. I sudija je tada odsvirao kraj – prisetio se Karasi meča u Atini.

8. Hamburger – Real Madrid, 1980. godineNajuspešniji klub u istoriji Lige šampiona i aktuelni šampion Real Madrid, doživeo je 1980. godine jedan od najvećih neuspeha u svojoj istoriji u polufinalnom duelu protiv Hamburgera.Kraljevski klub je pobedio u prvom duelu na svom stadionu sa 2:0 i tako jednom nogom bio u finalu koje je trebalo da se igra Santjago Bernabeu. Ipak, Nemci su pobedili sa čak 5:1 u revanšu i tako pokvarili planove Madriđana za spektakularno finale. Dominirao je visoki napadač Hrubeš koji je postigao dva gola.

7. Juventus – Real Madrid, 2003.
6. Barselona – Geteborg, 1986. godine
5. Monako – Real Madrid, 2004. godine

4. Inter – Liverpul, 1965. godineInter je u polufinalu pobedio Šenklijev Liverpul. Pred revanš u Milanu situacija nije izgledala povoljno po Neroazure, pošto su poraženi sa 3:1 na Enfildu. Međutim, na Đuzepe Meaci su pobedili sa 3:0 i ostvarili veliku pobedu i ušli u finale. Kasnije su i osvojili titulu, drugi put uzastopno tako što su pobedili Benfiku sa 1:0, a meč se igrao i na stadionu u Milanu.

3. Real Madrid – Mančester junajted 1968. godineCrveni đavoli su prvu titulu osvojili 1968. godine, kada su u finalu savladali Benfiku sa 4:1. Ipak, mnogo teži posao odradili su u polufinalu protiv Real Madrida. Junajted je pobedio u prvom duelu na Old Trafordu sa 1:0 golom Džordža Besta. Kraljevski klub je furiozno započeo revanš i već posle 15 minuta vodio je sa 3:1. Ipak, Junajted je sa dva gola u pet minuta došao do izjednačenja i rezultata koji ih je vodio u finale.