HRABRI ORLOVI ODOLELI ŠAMPIONU EVROPE: Srbija usred Lisabona osvojila bod protiv Portugala! Tadić doneo prednost, Danilo pogodio za remi (KURIR TV)

KVALIFIKACIJE ZA EVRO 2020

Reprezentacija Srbije osvojila je bod protiv Portugala u Lisabonu 1:1 (1:1) u svojoj prvoj utakmici u Grupi B kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020.

Od specijalnog izveštača Kurira iz Lisabona - Miloša Bjelinića

"Orlovi" su bili hrabri i borbeni na stadionu "La Luž" i zasluženo remizirali sa aktuelnim šampionom Evrope.

Selektor Mladen Krstajić je imao mnogo kadrovskih problema pred meč, ali to se nije video na terenu, jer su "orlovi" ostavili srce na terenu. Ništa se nije menjalo čak ni kada se povredio Gaćinović, pa ga je već u 21. minutu zamenio Radonjić.

I domaćina je zadesio veliki peh, zapravo najveći mogući, jer se posle pola sata povredio Kristijano Ronaldo i morao da napusti igru.

Rivali su se borili spuštenih gardova, a Srbija je do vođstva stigla već posle sedam minuta.

Tadić je "izbacio" Gaćinovića u koga se golman Rui Patrisio "zakucao", pa je poljski arbitar Šimon Marčinjak pokazao na belu tačku. Tadić je bio siguran sa 11 metara - 0:1.

Istina je da su Portugalci sve vreme imali veći posed lopte, češće i pretili, ali i "orlovi" su imali nekoliko opasnih kontranapada zbog čega imamo za čim da žalimo.

Prvaci Evrope su izjednačili zahvaljujući individualnom kvalitetu u 42. minutu. Danilo je opalio sa više od 20 metara i zario loptu pod prečku inače sigurnog golmana Dmitrovića, koji tada nije mogao ništa da učini.

Jeste ekipa Mladena Krstajića nešto slabije počela drugo poluvreme, ali je konsolidovala redove na vreme da se frenetično bori i prvenstveno brani i na kraju odbrani.

Istina, u 72. minutu sudija Marčinjak je dosudio penal za Portugal posle igranja rukom Antonija Rukavine, domaćini su slavili...

A onda je prvi pomoćnik Pavel Sokolnicki pozvao glavog sudiju, nešto mu šapnuo, pa je Marčinjak preinačio svoju odluku i pokazao da je lopta za Srbiju!

Kako se meč bližio kraju, Portugalci su vršili sve jači pritisak, ali, kao i tri dana ranije protiv Ukrajine na istom mestu, nisu uspeli da slome otpor gostiju, pa je šampion "starog kontinenta" ostao na dva boda posle dva meča.

U isto vreme Ukrajina je kao gost posle preokreta pobedila Luksemburg 2:1, pa sada tabela Grupe B izgleda izgleda ovako: Ukrajina 4 boda (dva meča), Luksemburg 3 boda (dva meča), Portugal 2 boda (dva meča), Srbija 1 bod (jedan meč) i Litvanija bez bodova (jedan meč).

Naša reprezentacija sledeću utakmicu u kvalifikacijama igra 7. juna protiv Ukrajine u Lavovu.

KRAJ - 1:1

90+4. minut - Velika šansa za Portugal, lopta odlazi pored gola.

87. minut - Poslednja izmena kod "orlova", Milinković-Savić umesto Ljajića.

87. minut - I Tadić je "požuteo".

84. minut - Guedeš umesto Rafe Silve.

79. minut - Posle prvog, odmah i drugi žuti karlon za "orlove" - Spajić.

77. minut - Žuti karton za Mladenovića zbog oštrog starta.

73. minut - NIŠTA OD PENALA! Sudija Marčinjak je posle konsultacija sa pomoćnikom preinačio odluku, lopta je za "orlove"!

72. minut - PENAL ZA PORTUGAL! Marčinjak je pokazao na belu tačku zbog igranja rukom Rukavine!

71. minut - KAKVA ŠANSA ZA PORTUGAL! Velika gužva pred golom Dmitrovića, na kraju je lopta izbačena sa gol-linije.

69. minut - Ponovo opasnost pred golom Srbije. Andre Silva je centrirao, Bernard Silva je bio "prekratak", a Karvaljo nije dobro zahvatio loptu.

69. minut - Druga izmena Krstajića, umesto Lazovića, ukazao je šansu Živkoviću.

66. minut - Oštar centaršut Rafe Silve, a Andre Silva nije uspeo da zakači loptu pred golom.

57. minut - Druga izmena kod domaćina, Andre Silva umesto Dijega Souze.

56. minut - ŠANSA ZA SRBIJU! Lazović je pronašao Ljajića, koji je imao otvoren šut sa 15 metara, ali je tukao preko gola.

49. minut - Lazović je dobio loptu od Mitrovića, ušao u kazneni prostor sa desne strane i šutirao, ali je Rui Patrisio odbranio.

46. minut - Utakmica je nastavljena. Srpski navijači su odahnuli. Tadić se u finišu prvog poluvremena žalio na povredu, ali nastavio je da igra.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA - 1:1

45+2. minut - JOŠ JEDAN ŠANSA ZA SRBIJU! Tadić je napravio dar-mar, proturio loptu kroz noge Danilu, na kraju je šutirao Lazović, a od svega "orlovi" su dobili samo korner.

44. minut - VELIKA ŠANSA ZA SRBIJU! Radonjić je centrirao sa levog krila, Mitrović je želeo da reaguje glavom, ali ga je Dijaz udario, lopta se odbila do Tadića, koji je sa šest metara, doduše ometan, šutirao preko gola.

42. minut - 1:1 - DANILO! Spektakularan gol! Pucao je sa više od 20 metara, lopta se od prečke odbila u mrežu.

41. minut - Portugalci imaju veći posed lopte, u procentima 57-43.

35. minut - Posle greške Mitrovića na sredini terena, lopte se dokopao Vilijam Karvaljo i šutirao preko gola.

35. minut - Portugalci traže penal posle pada Bernarda Silve, ali uzalud, Ljajić je startovao na loptu, što je sudija video i Šimon Marčinjak.

34. minut - Još jedna sjajna lopta Tadića, ali je Mladenović bio malo sporiji od Ruija Patrisija.

31. minut - ŠOK NA LA LUŽU! RONALDO JE NAPUSTIO IGRU! Kristijano se povredio, zamenio ga je Pici.

29. minut - Ronaldo se požalio na povredu, ukazuje mu se pomoć pored terena.

23. minut - Ponovo velika gužva pred srpskim golom, ali opet Dmitrović siguran.

23. minut - Tadić je izbacio Radonjića, ali je golman Rui Patrisio bio zamalo brži.

22. minut - Ponovo Ronaldo pravi pometnju pred našim golom. Primio je loptu pored Milenkovića, ali nije uspeo da proigra saigrače.

21. minut - Gaćinović zbog povrede ne može da nastavi meč, zamenio ga je Radonjić.

18. minut - Dobra akcija "orlova", Lazović je probio po desnom krilu i poslao loptu pred gol, ali nije bilo nikog od naših igrača.

15. minut - JOŠ JEDNA VELIKA ŠANSA ZA PORTUGAL! Rafa Silva je bio sam na sedam, osam metara, ali je njegov šut odbranio Dmitrović.

12. minut - Portugalci su sve ofanzivniji, Ronaldo pokušava iz svih pozicija.

9. minut - Šut Ronalda sa skoro 30 metara, sjajna intervencija Dmitrovića.

7. minut - 0:1 - GOOOLLL - TADIĆ IZ PENALA!

6. minut - PENAL ZA SRBIJU! Tadić je prebacio odbranu Portugala, Gaćinović je izašao sam pred Ruija Patrisija, koji se zakucao u njega, pa je Šimon Marčinjak pokazao na belu tačku.

4. minut - VELIKA ŠANSA ZA PORTUGAL! Rukavina je nespretno intervenisao, lopta je došla u peterac, smušeni su bili i Milenković i Spajić, a Vilijam Karvaljo je šutirao zamalo pored gola.

1. minut - Utakmica je počela.

20:43 - Tribine nisu ispunjene... Ima oko 45.000 gledalaca

Selektor Srbije Mladen Krstajić odlučio je da na klupi ostavi Sergeja Milinković-Savića, a mesto na sredini terena poverio je Mijatu Gaćinoviću.

PORTUGAL: Rui Patrisio - Žoao Kanselo, Pepe, Ruben Dijaz, Rafael Gereiro - Vilijam Karvaljo, Danilo, Rafa Silva - Ronaldo, Dijego Souza, Bernardo Silva.

SRBIJA: Dmitrović - Rukavina, Milenković, Spajić, Mladenović - Maksimović, Gaćinović - Lazović, Tadić, Ljajić - Mitrović.

BLOG UŽIVO:

20:40 - Vođe navijača Portugala

20:38 - Na sedam minuta pre početka na tribinama je 25.000 ljudi.

19:53 - Biće pun stadion! Evo koliko su koštale ulaznice

Cene ulaznica bile su od 10 do15 evra, a sve karte su rasprodate. Tako povoljne cene su bile da bi se osiguralo da tribine budu ispunjene.

Dakle, biće 64.000 ljudi.

19:48 - Čirlidersice stižu!

19:44 - Publika polako puni tribine La Luža

19:42 - TV za novinare, da gledaju utakmicu

19:34 - U dresu Ronalda, sa zastavom Srbije

19:33 - Ovo su cene na La Lužu: kafa jedan evro, voda jedan i po, a sladoled dva

19:30 - Tribine La Luža još su prazne

19:28 - U programu utakmice NI REČ o Srbiji

19:20 - Srbija će imati podršku u Lisabonu...

“Orlovima” je prvi ispit u Grupi B najteži, jer se sastaju sa aktuelnim šampionom Evrope, predvođenim Kristijanom Ronaldom.

I dok je izabranicima selektora Mladena Krstajića to prvi meč u novom ciklusu takmičenja, ekipa Fernanda Santosa je u petak igrala sa Ukrajinom, takođe na “La Lužu”, a meč je završen bez golova.

Istog dana, u drugoj utakmici Grupe B, Luksemburg je posle preokreta savladao Litvaniju 2:1.

Večeras, u isto vreme kada i u Lisabonu, sastaju se Luksemburg i Ukrajina.

Krstajić ima kadrovskih problema, jer ne može da računa na velikih broj povređenih igrača: kapitena Aleksandra Kolarova, Nemanju Matića, Aleksandra Prijovića, Filipa Kostića, Ljubomira Fejsu, Nikolu Maksimovića…

U odnosu na prijateljski meč sa Nemačkom u Volfsburgu prošle srede (1:1) oporavili su se Aleksandar Mitrović i Dušan Tadić.

Kristijano Ronaldo, ali i Žoao Mutinjo, sadašnji fudbaler Vulverhemptona, imaju bogato iskustvo igranja protv naše selekcije, jer su protiv “orlova” nastupali u dva ciklusa takmičenja - u kvalifikacijama za evropska prvenstva 2008. i 2016. Ronaldo je odigrao tri meča protiv Srbije, a Mutinjo čak četiri.

U oba slučaja su Portugalci prošle dalje, dok je naša ekipa propuštala te kontinentalne šampionate.

Oba susreta 2007. godine završena su bez pobednika istim rezultatom - 1:1, a 2015. su Portugalci dva puta pobedili po 2:1.

Fernando Santos je tri puta vodio ekipe protiv Srbije, jednom kao selektor Grčke u prijateljskom meču, i kao prvi stručnjak Portugala 2015, kada je čak usred utakmice u Lisabonu udario Ivicu Dragutinovića pesnicom u glavu!

Pre pomenuta četiri duela u 21. veku, naša reprezentacija je odigrala pet mečeva sa Portugalom, s tim da se između 1984. i 2007. nisu sastajale.

Ukupno, na devet mečeva, naši fudbaleri su zabeležili dve pobede, uz isto toliko remija, i pet poraza.

Naša reprezentacija nije bila učesnik evropskih prvenstava od 2000. godine, pa će do početka narednog kontinentalnog šampionata navršiti dve decenije! Kao samostalna država, Srbija nikada nije bila na evropskoj smotri fudbala.