ZVEZDA SLAVI SVOJ 78. ROĐENDAN: Fudbaleri šampiona posle pobede u derbiju pozvali zvezdaše na proslavu!
Foto: Printskrin

živeli

ZVEZDA SLAVI SVOJ 78. ROĐENDAN: Fudbaleri šampiona posle pobede u derbiju pozvali zvezdaše na proslavu!

Fudbal -

Na današnjii dan pre 78 godina rođena je Crvena zvezda, najtrofejniji i najveći klub u ovom delu Evrope.

Crvena zvezda, Aleksandar Katai
foto: www.crvenazvezdafk.com

Fudbaleri Crvene zvezde posle pobede u derbiju nad Partizanom (1:0) pozvali su sve navijače na proslavu rođendana. Spektakl se očekuje 12. marta na stadionu "Rajko Mitić" kada crveno-beli dočekuju Novi Pazar od 16.00 sati.

- Želim da čestitam Zvezdi rođendan. Pozivam sve navijače da ga zajedno proslavimo - rekao je Aleks Vigo, strelac jedinog gola na derbiju.

I Kings Kangva imao je poruku za navijače:

- Srećan rođendan Zvezdo! Navijali, dođite da proslavimo!

I mladi Rus Jegor Prucev i iskusni Gelor Kanga poželeli su srećan rođendan Crvenoj zvezdi.

Datum 4. mart 1945. posebno je zapisan u srcima svih zvezdaša. Klub je nastao na inicijativu članova Ujedinjenog saveza antifašističke omladine Srbije. Mesec dana pre osnivanja sportskog kolektiva Crvena zvezda, osnovano je Omladinsko fiskulturno društvo Crvena zvezda.

Dan pre osnivačke Skupštine 4. marta delegati su i dalje većali koje ime da ponese sportski kolektiv da bi se umešali “kumovi” Slobodan Ćosić i Zoran Žujović, prvi potpredsednici kluba. Ćosić je predložio ime Zvezda, Žujović dodao “odlično, samo kad je crvena”. Tako se, kažu hroničari tog vremena, rodila Crvena zvezda. Za prvog predsednika kluba izabran je Đorđe Paljić, za potpredsednike Slobodan Ćosić i Zoran Žujović, za sekretara Ljubiša Sekulić, za blagajnika Dušan Bogdanović, a ekonom je bio Predrag Đajić.

Rajko Mitić
foto: Printscreen

Tog 4. marta 1945. godine prvu utakmicu u istoriji društva fudbaleri Crvene zvezde odigrali su protiv ekipe Prvog bataljona Druge brigade KNOJ-a i trijumfovali rezultatom 3:0. Tokom prve godine postojanja, Crvena zvezda je odigrala ukupno 36 mečeva. Zabeležila je 30 pobeda, nerešeno je bilo pet puta, a jedini poraz doživljen je u Temišvaru protiv Rumunije.

Dragoslav Šekularac
foto: Aleksandar Jovanović Cile

Prvi trofej prvenstva Srbije osvojen je 1946. godine. U završnom takmičenju u maju i junu učestvovalo je šest timova. Crvena zvezda je osvojila prvo mesto pobedivši Železničar u Nišu, Metalac u Beogradu, Jedinstvo u Smederevu i Radnički u Kragujevcu. Zatim slede prvi Kup Jugoslavije 1948, a do dan danas to fudbalsko sazvežđe “Crvena zvezda” satkano je od 32 titule, 25 nacionalnih kupova, Kupa šampiona 1991, Interkontinentalnog kupa 1991, Dunavskog kupa, Srednjoevropskog kupa i još mnoštva drugih trofeja sa raznih turnira koji krase krcatu riznicu muzeja.

Dragan Džajić
foto: Ana Paunković

Rasadnik talenata i ekipa sa velikim zvezdama koja igra lep, napadački fudbal, to je od samog starta bio zaštitni znak Crvene zvezde. Prva Zvezdina zvezda Rajko Mitić i čuveni bombarder Bora Kostić obeležili su početnu dekadu, nasledila ih je generacija predvođena najvećim driblerom i šarmerom Dragoslavom Šekularcem.

Dragan Stojković Piksi
foto: FK Crvena Zvezda

Više od 15 godina Marakanom je vladao Dragan Džajić, pa zatim Vladimir Petrović čija generacija je igrala prvo veliko finale Kupa UEFA 1979. Generacija koju je predvodio Dragan Stojković Piksi utrla je put zlatnim momcima iz 1991. sa Dejanom Savićevićem, Robertom Prosinečkim, Darkom Pančevim koja se popela na krov Evrope i sveta.

Dejan Savićević

Crvena zvezda odavno sija na fudbalskom nebu Evrope i sveta, prepoznatljiv je brend i svuda uliva veliku dozu respekta i poštovanja. Za sve to zaslužne su mnoge generacije koje su pronosile slavu kluba, bili sportsmeni i dostojanstveni ljudi stvarajući prepoznatljiv imidž svuda i na svakom mestu, donoseći vernim navijačima najveće radosti

Kurir sport

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track