TRESE SE ATINA! OLIMPIJAKOS OSVOJIO LIGU KONFERENCIJE: El Kabi doneo veliko slavlje Grcima! VIDEO

Borba za trofej

Fudbaleri Olimpijakosa osvojili su Ligu konferencije.

Grci su u finalu odigranom u Atini posle produžetka savladali Fjorentinu sa 1:0.

Jedini gol na utakmici postigao je u 116. minutu Ajub El Kabi.

Ovo je prva titula Olimpijakosa u evropskim takmičenjima. Fjorentina je izgubila dva uzastopna finala u dve godine.

Utakmica koja je igrana na stadionu AEK-a nije donela previše kvalitetan fudbal. Malo šansi na obe strane viđeno je tokom 120 minuta borbe.

El Kabi je u finišu drugog produžetka iskoristio kiks odbrane Fjorentine, spretno reagovao na centaršut Ezea i sa peterca poslao loptu u mrežu za veliko slavlje navijača Olimpijakosa, koji su bili u velikoj većini na stadionu.

OLIMPIJAKOS - FJORENTINA 1:0 (0:0)

2. PRODUŽETAK

120+2. minu - Izmena u Olimpijakosu

Izlazi strleac Ajub El Kabi, ulazi Jusef El Arabi.

120+1. minut - Šansa za Fjorentinu

Ikone je mogao da izjednači, ali je njegov šut izblokiran.

120. minut - VAR potvrdio gol Marokanca

Dugo se čekalo da VAR potvrdi ili poništi gol El Kabija zbog ofsajda. Centimetri su odlučivali.

116. minut - GOOOL! Vodi Olimpijakos

Ko drugi nego Ajub El Kabi. Njegov 11. gol ove sezone u evropskim utakmicama. Eze je ubacio loptu u peterac, a El Kabi bio snalažljiviji od Kvarte. El Kabi je zbog skidanja dresa dobio žuti karton. Fjorentina je tražila faul, a VAR gleda da li je bio ofsajd.

110. minut - Velika šansa za Fjorentinu

Ikone je natrčao na loptu, dobro šutirao, ali je golman Olimpijakosa Colakis intervenisao i odbio loptu koja je išla u donji levi ugao njegovog gola.

106. minut - Izmena u Olimpijakosu

Izašao je Danijel Podens, ušao Georgios Masuras.

106. minut - Dvostruka izmena u Fjorentini, Milenković kapiten

Iz igre u italijanskom timu su izašli Nikolas Gonzales i Kristijano Biragi, a ušli su Luka Ranijeri i Lukas Beltran.

1. PRODUŽETAK

99. minut - Žuti karton za kapitena Fjorentine

Biragi je oštrim startom zaustavio napad Olimpijakosa.

96. minut - Maestralna odbrana Teraćana

Jovetić je šutirao sa ivice šesnaesterca u donji levi ugao. Mnogi su već videli loptu u golu, ali se golman Fjorentine izvio i sprečio siguran pogodak.

94. minut - Žuti za Jovetića i Paskalakisa

Žustre reakcije igrača grčkog tima zbog nedosuđenog penala. Žutim kartonom su "nagrađeni" Stevan Jovetić i rezervni golman Aleksandros Paskalakis.

93. minut - Sporna situacija u šesnaestercu Fjorentine

Igrači Olimpijakosa su tražili penal. Jovetić je sa leve strane pokušao da ubaci loptu u šesnaesterac, lopta je udarila Kvartu. Pitanje je da li u telo ili u ruku.

91. minut - Izmena u Olimpijakosu

Prvi produžetak je počeo sa novom izmenom u grčkom timu. Umesto Franciska Ortege na terenu je Kini. Takođe, izmena pozicija za poziciju.

2. POLUVREME

90+7. minut - Idemo u produžetke

Ni posle 90 minuta (plus zaustavno vreme) nema golova. Zato idemo u 2x15 minuta.

85. minut - Ponovo šansa za Olimpijakos

Orta je od ulaska u igru postao najopasniji po gol Fjorentine. Tačnije, njegovi centaršutevi. I ovog puta je nabacio loptu, niko je nije zahvatio a ona je proletela pored stative.

82. minut - Dvostruka izmena u Fjorentini

Izlaze Kristijan Kuame i Đakomo Bonaventura. Ulaze Džonatan Ikone i Antonin Barak.

82. minut - Milenković pravi faul u napadu

Srpski reprezentativac je u pokušaju da stigne do centaršuta faulirao Recosa u kaznenom prostoru Olimpijakosa.

80. minut - Šansa za Olimpijakos, najbolja u nastavku

Orta je izveo prekid, Ibora zahvatio loptu glavom, a ona je prozujala pored stative gola Fjorentine. Najbolja prilika za grčki tim u nastavku.

79. minut - Kuame je "požuteo"

Ofanzivni fudbaler Fjorentine prekoračio je dozvoljenu granicu prilikom starta.

77. minut - Nova izmena u Olimpijakosu

Čikinjo ide na tuširanje, Andre Orta ulazi u igru. Kao i u dosadašnjim izmenama na obe strane, menja se pozicija za poziciju, odnosno samo se osvežava tim.

74. minut - Izmena u Fjorentini

Artur izlazi, ulazi Alfred Dankan. Pozicija za poziciju. Ni jedan ni drugi trener ne eksperimentišu previše sa formacijom. Samo se osvežava tim.

73. minut - Još jedan bivši fudbaler Partizana na terenu

Izmena u Olimpijakosu. Kostas Fortunis izlazi, ulazi Stefan Jovetić. Pored Milenkovića, još jedan bivši fudbaler Partizana na terenu. Jovetić je, inače, bio pet sezona u Fjorentini.

69. minut - Auh, kakva šansa za Fjorentinu

Sjajna akcija italijanskog tima, Kuame je bio sam na 15-tak metara od gola Olimpijakosa, ali je njegov šut golman Calakis poslao u korner.

65. minut - Milenković propustio šansu za gol

Nebeski skok srpskog reprezentativca posle kornera, nadvisio je rivala ali i poslao loptu kraj stative.

59. minut - Izmena u Fjorentini

Umesto Andree Belotija u igri je Mbala Nzola. Napadač za napadača.

48. minut - Prekid

Strašan sudar glavama Belotija i Recosa. Recos je izašao van terena i prosto se srušio. Činilo se da će defanzivac Olimpijakosa morati van igre.

U finišu prvog poluvremena viđen je haos na tribinama stadiona u Atini.

Na delu tribine sa navijačima Fjorentine došlo je do tuče navijača dva tima. Po svemu sudeći tu su došle pristalice Olimpijakosa.

Policija je odmah intervenisala i uletela na tribine, a i fudbaleri Fjorentine su otišli do tog dela da vide šta se dešava.

1. POLUVREME

42. minut - Igre nema, ali ima kartona

Kvarta je prvi fudbaler Fjorentine sa žutim kartonom. S leđa je na sredini terena oborio Podensu.

29. minut - Prvi žuti karton

Danijel Podense je prvi upisani igrač u beležnici sudije Artura Soareša Dijasa iz Portugalije. Oštar start na sredini terena je bio uzrok.

25. minut - Nova šansa za Podensea

Portugalac je i dva navrata opasno ugrozio gol Fjorentine. Ovog puta je posle kornera glavom zahvatio loptu, međutim pogodio je golmana italijanskog tima.

21. minut - Ogromna prilika za Fjorentinu

Bonaventura je bio sam na desetak metara od gola Olimpijakosa, ali je slabo šutirao.

9. minut - Milenkoviću poništen gol

Srpski reprezentativac je postigao gol posle ubacivanja lopte sa desne strane, međutim nalazio se u ofsajdu. Opravdano poništen pogodak.

Fjorentina, Olimpijakos, Nikola Milenković

4. minut - Prva prilika na meču

Olimpijakos je pripretio preko Podensa. Pobegao je po levoj strani, ušao ka sredini i gađao dalji ugao. Golman Teraćano je bio na mestu.

Očekivano, Olimpijakos će imati prednost na tribinama

Olimpijakos, Fjorentina, Navijači

Na tri tribine su pristalice grčkog kluba, na jednoj Italijani.

Olimpijakos, Fjorentina

Poznati su sastavi

OLIMPIJAKOS - FJORENTINA

Stadion: AEK arena

Sudija: Artur Soares Dijas (Portugalija)

OLIMPIJAKOS: Colakis - Rodinei, Recos, Karmo, Ortega - Eze, Ibora, Šikinjo - Podens, El Kabi, Fortunis.

FJORENTINA: Teračano - Dodo, Milenković, Kvarta, Biragi - Artur, Mandragora - Gonzalez, Bonaventura, Kuame - Beloti.

Navijači pristižu

Stadion AEK-a u Atini "OPAP" arena domaćin je finala Lige konferencije u kome se sastaju Olimpijakos i Fjorentina.

Olimpijakos je prvi grčki klub posle Panatinaikosa iz 1971. godine, koji će igrati u finalu nekog evropskog takmičenja. Crveno-beli iz Pireja su na putu do finala izbacili, između ostalih, Makabi iz Tel Aviva, Fenerbahče i Aston Vilu.

Iako grčki tim ima vrsne fudbalere, među kojima se izdvaja napadač El Kabi, koji je u polufinalnim susretima sa Aston Vilom postigao čak pet golova, ipak glavni adut treba da bude trener Hose Luis Mendilibar. Sjajni španski stručnjak je prošle godine sa Seviljom osvojio Ligu Evrope.

Prošle godine, kao i ove, Fjorentina stiže na korak od trofeja. "Ljubičasti" su pre godinu dana u finalu Lige konferencije poklekli u 90. minutu od Vest Hema. Tim sa stadiona "Artemio Franki" ne zna za trofej još od 2001. godine, kada je prigrlio Kup Italije.

Italijani, iako finalisti prošle godine, morali su u ovoj sezoni da krenu iz kvalifikacija. I vezali su 13 utakmica u Evropi bez poraza, što je najduži niz u istoriji kluba. U nokaut fazi su redom izbacili Makabi iz Haife, Plzenj i Briž.

Ekipi iz Toskane će ovo biti peto finale u evropskim takmičenjima. Nemaju baš zavidan bilans, odnosno imaju samo Kup pobednika kupova iz 1961. godine.