JA SAM PRAVOSLAVAC, ALI NISAM SRBIN! Govorili su da je novi Džaja, zbog gradonačelnika nije otišao u Zvezdu, a onda je završio na ulici!
Proslavljeni jugoslovenski fudbaler Predrag Pašić Paja sjajnim partijama oduševljavao je ljubitelje fudbala na prostorima bivše države sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka.
Odličnim igrama u dresu Sarajeva privukao je pažnju najvećih jugoslovenskih klubova. Malo je falilo da završi u Crvenoj zvezdi, gde je projektovano da bude "novi Džajić", ali je umesto toga igrao za Štutgart i Minhen 1860, da bi nakon igračke karijere prošao i pravu životnu dramu.
Zajedno sa suprugom je završio na ulici 2020. godine zbog sudskog postupka koji je, kako je tvrdio Predrag Pašić, odrađen iza njihovih leđa. On je pre više od 30 godina dobio na korištenje poslovni prostor (preciznije umetničku galeriju) koja je inače bila vlasništvo Moše Isaka Alkalaja, koji je Sarajevo napustio tokom Drugog svetskog rata. To mu je na kraju oduzeto, ali uprkos tome nije okrenuo leđa svom Sarajevu.
"Ja nisam bio odgovarajuće "nacionalne pripadnosti" niti mene to interesuje. Ja sam Bosanac i Hercegovac, pravoslavne veroispovesti. Kad mi Srbi kažu 'kako to da nisi Srbin?', kažem im da je tako jer nemam nikoga u Srbiji", ispričao je Predrag Pašić jednom prilikom u podkastu "Balkan Rules".
"Ja volim Srbiju, volim i Hrvatsku. Ali ja sam Bosanac, Hercegovac, pravoslavac. U izjašnjavanju mi ne dozvoljavaju da budem Bosanac i Hercegovac - pravoslavac", naglasio je on.
"Moji su otac i majka svi su pravoslavci, ja ne mogu da pobegnem od svog porekla, ali sam ja Bosanac - Hercegovac. Ako postoji država Srbija i Hrvatska. Kada pitate u Hrvatskoj, Srbi i Bošnjaci su nacionalne manjine. Kada pitate u Srbiji, Hrvati i Bošnjaci su nacionalne manjine. Kod nas su konstitutivni narodi. Zašto jedino te dve države imaju rezervne države. Ukradeš tamo, pa dođeš ovamo, napraviš zakon da te država ne može isporučiti. Ovo je država pravljena po kriminalcima i tako je osmišljena".
Želeo u Zvezdu
Dragan Džajić je želeo po svaku cenu da dovede Pašića na Marakanu, međutim ostao je u Sarajevu a odluka je bila politička.
"Nisu mi se ispunili dečački snovi. Kao klinac, skupljao sam Džajićeve sličice, znao svaki njegov potez, trudio sam se da ga imitiram koliko je to, naravno, bilo moguće. U svakom slučaju, Džaja je uticao na moj stil igre, a sličnosti je bilo, i tako mi je indirektno pomogao da postanem vrhunski igrač, sa identitetom. E sad, dokle bih dogurao, ne znam, ali bih svakako u dresu Crvene zvezde imao mogućnost da postignem više nego u mom Sarajevu".
Tadašnji gradonačelnik Sarajeva Ante Sučić je sprečio taj transfer.
"Tada nisam znao da je direktiva bila takva i da je uprava Sarajeva morala da sluša gradonačelnika Sarajeva. A onda je morala da ispuni i moje uslove, pa je to bio transfer najveći u istoriji kluba, veći i od onoga koji je potpisao Safet Sušić", rekao je Pašić u jednom razgovoru za Novosti.
Pašić je ponikao u Sarajevu, za koje je nastupao punih deset godina. Nakon toga je dve sezone proveo u Štutgartu, a karijeru je završio u Minhenu 1988. godine. Igrao je za reprezentaciju Jugoslavije u periodu od 1981. do 1985. godine i upisao je deset nastupa.
Kurir sport/J.M/Mondo
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova