CRVENO-BELI SAGORELI U ZELENOJ ŠUMI: Košarkaši Zvezde posle drame poraženi od Žalgirisa, Ročesti promašio pobedu

Neuspeh na premijeri

Košarkaši Crvene zvezde izgubili su meč prvog kola nove sezone Evrolige od Žalgirisa u Kaunasu - 76:78.

Srpski i regionalni šampion imao je šut za pobedu, ali je Tejlor Ročesti promašio trojku u poslednjim trenucima.

Svemu je prethodila velika drama u "Žalgirio areni" u Kaunasu pred više od 15.000 domaćih navijača.

Iskustvo ipak mnogo znači u ovakvim utakmicama, a to je ono što Zvezdi nedostaje. To se videlo u ključnim momentima, kada se utakmica "lomila", odgovornost su preuzimali Pero Antić i Milko Bjelica. Trojkama su održavali neizvesnost u finišu ne dozvolivši domaćinu da počne da slavi pobedu minut, dva pre kraja.

Kada je Bjelica pogodio šut van linije 6,75 na semaforu je stajalo 78:76, a preostalo je da se igra 15 sekundi.

Crveno-beli su uspeli da osvoje loptu samo tri sekunde po nastavku igre i preostalo im je 12 sekundi da dođu makar do izjednačenja i produžetaka.

Loptu je uzeo Ročesti i kada je vreme isticalo podigao se na šut za tri i - promašio. Usledilo je neopisivo slavlje "zelene šume":

Žalgiris - Crvena zvezda 78:76 (15:13, 28:27, 10:17, 25:19)!

Borba je od starta bila izjednačena, a rezultat na klackalici. Domaćin je najveću prednost imao početkom drugog poluvremena - sedam poena, dok su crveno-beli nekoliko puta imali "plus šest". Takav duel gotovo da je morao da ima dramatičnu završnicu.

Milko Bjelica sa 18 poena (2/5 za tri) i Pero Antić sa 17 (3/5 za tri) bili su najefikasniji na utakmici.

Tejlor Ročesti nije imao svoje veče iako je "skupio" deset poena i sedam asistencija.

Kod pobednika je Paulius Jankunas dao 15 poena, Kevin Pengos 14, Edgaras Ulanovas 11...

U drugom kolu Evrolige Crvena zvezda dočekuje Barselone 20. oktobra, dok Žalgiris istog dana gostuje Himkiju. Prethodno, u nedelju crveno-beli igraju meč ABA lige sa ekipom Budućnosti.

Četvrta četvrtina - 78:76:

40. minut - 78:76 - Ročesti promašuje trojku za pobedu.

40. minut - 78:76 - Trojka Bjelice 15 sekundi pre kraja!

40. minut - 78:73 - Crveno-beli promašuju napad, Ulanovas koristi bacanja.

39. minut - 76:73 - Pengos pogađa.

39. minut - 74:73 - Neverovatni Antić - trojka!

38. minut - 74:70 - Antić siguran iz slobodnih bacanja.

38. minut - 74:68 - Posle tajm-auta Ulanovas daje četiri vezana poena.

37. minut - 70:68 - Trojka Antića kojom Zvezdu vraća u život. Jasikevičius odmah zove tajm-aut.

36. minut - 69:65 - Uzvraća Ročesti sa "dva plus jedan".

36. minut - 69:62 - Sada Jankunas daje pet uzastopnih poena.

35. minut - 67:62 - Ročesti prekida seriju domaćina, ali Jankunas ubacuje trojku.

35. minut - 64:60 - Žalgiris je u seriji 11:1.

33. minut - 61:59 - Ponovo Pengos - osam uzastopnih poena, od čega dva trojke.

32. minut - 58:59 - Zvezda je došla do "plus šest", ali je Pengos vezao pet poena, pa je Alimpijević traži minut odmora.

Treća četvrtina - 53:57:

30. minut - 53:57 - Dobrić krade loptu i poentira u kontri.

30. minut - 53:55 - Dobrić izvodi slobodna bacanja umesto Ročestija i pogađa oba.

30. minut - 53:53 - Ročesti ponovo, kao i na početku utakmice, leži na parketu. Opet je dobio udarac, ovaj put od Micića. Izašao je iz igre da se odmori.

28. minut - 51:53 - Preokret! Serija Zvezde se nastavlja (8:0). Bjelica je sada na 15 poena. Dao je četiri od četiri slobodna bacanja u poslednja dva minuta.

27. minut - 51:51 - Serijom 6:0 Zvezda stiže do izjednačenja.

24. minut - 47:45 - Zakucavanje Bjelice! Sa 11 poena najefikasniji je na utakmici.

23. minut - 47:43 - Radičević ne dozvoljava Žalgirisu da se odlepi, pogađa trojku.

22. minut - 47:40 - Zakucavanjem Dejvisa domaćin dolazi do najveće prednosti do sada.

21. minut - 45:40 - Drugo poluvreme počinje poenima Pengosa.

Druga četvrtina - 43:40:

20. minut - 43:40 - Prvo poluvreme završeno je pogocima Lazića sa linije za slobodna bacanja.

19. minut - 41:35 - Poenima Ulanovasa Žalgiris pravi razliku od šest poena.

19. minut - 37:35 - Bjelici se osladilo da pogađa o tablu.

17. minut - 33:32 - Još jedna trojka Feldina - šesta Zvezdina.

17. minut - 33:29 - Mini serija litvanskog tima (4:0), posle koje Alimpijević traži tajm-aut.

16. minut - 29:29 - Micić daje prve poene, ali na drugoj strani Janković daje trojku za izjednačenje.

15. minut - 25:24 - Brzo domaćin vraća prednost na svoju stranu, posle trojke Ulanovasa.

14. minut - 20:24 - Bjelica i Feldin precizni sa linije penala, crveno-beli na "plus četiri".

13. minut - 18:20 - Lesor odličan pod košem, vraća Zvezdu u vođstvo.

12. minut - 18:18 - Četvrta trojka crveno-belih, a prva Feldinova večeras.

12. minut - 18:15 - U prvoj četvrtini igrači Žalgirisa šutirali su 7-1, a sada je Milaknis pogodio iz prvog pokušaja.

11. minut - 15:15 - Lesor - Radičević - Bjelica - zakucavanje!

Prva četvrtina - 15:13:

10. minut - 15:13 - Prvi pogodak domaćina van linije 6,75 - Vajt.

8. minut - 12:13 - Trojka Lazića!

6. minut - 10:10 - Antić vezuje pet poena.

4. minut - 8:8 - Antić je zamenio Lesora i odmah pogodio trojku.

4. minut - 8:5 - Serija Žalgirisa se nastavlja - 8:0.

3. minut - 6:5 - Poenima Dejvisa domaćin čini preokret i prvi put dolazi u vođstvo.

3. minut - 4:5 - Sjajna atmosfera u prepunoj "Žalgirio areni". Na tribinama je više od 15.000 gledalaca.

2. minut - 2:5 - Ročesti je naleteo na Dejvisov lakat, pa je na kratko ostao da leži na parketu.

1. minut - 0:5 - Počelo je košem Lesora pod faulom, ali je Francuz promašio dodatno slobodno bacanje. Crveno-beli su uhvatili loptu, a Bjelica je sa zvukom sirene pogodio trojku o tablu.

18:48 - Crveno-beli: Kaunas - jedno od najtežih gostovanja

Kapiten Branko Lazić istice da će Zvezda probati da iznenadi Žalgiris.

"Težak meč je pred nama, Žalgiris je odličan tim, imaju odličnu atmosferu u svojoj Areni, predstavljaju zemlju koja voli košarku. Međutim, idemo tamo da probamo da napravimo iznenađenje, da dobijemo i iskoristimo šansu ukoliko se ukaže. Time bismo na pravi način otvorili i drugo takmišenje u sezoni, nakon ABA lige".

Jedan od najiskusnijih Zvezdinih košarkaša Milko Bjelica ističe da je gostovanje Žalgirisu jedno od najtežih u Evroligi.

"I Žalgiris kao i naš tim, ulazi u ovu sezonu u promenjenom sastavu, što ne znači da će biti slabiji. Čeka nas jaka utakmica, izuzetno teško gostovanje, možda i najteže, ne računajući prve dve-tri ekipe Evrolige.Tu je i težak put, ali svesni smo svega što nas čeka, spremali smo se protekla dva i po meseca za ove stvari i ne bi trebalo da bude iznenađenja. Idemo iz utakmice u utakmicu...", poručio je Bjelica.

18:41 - Prošle sezone pobeđivali gosti

U duelima Zvezda i Žalgirisa prošle sezone oba puta slavili su gosti. U Beogradu je bilo 79:88, a u Kaunasu 61:77.

18:37 - Alimpijević pred debi u Evroligi: Borićemo se do kraja

Trener košarkaša Crvene zvezde Dušan Alimpijević rekao je: "Mi smo taj mali cilj, mini plan, koji smo imali da sa tri dobijene utakmice u ABA ligi uđemo u Evroligu ostvarili i sada treba da se potvrdi dobar rad u pripremnom periodu. U Kaunasu ćemo nastupiti kompletni, Lazić se polako uvodi, nije to još uvek na optimalnom nivou, Dangubić se oporavio od povrede, Feldin trenira sa ekipom".

Prema njegovim rečima Zvezda se ni u jednoj utakmici neće unapred predati.

"Borićemo se do kraja i znamo neke naše realne ciljeve u Evroligi. Mnogi su pokazali i određenu dozu zabrinutosti kako će Crvena zvezda uopšte izgledati u Evroligi, da li će uopšte napraviti tim? Sada posle ovog starta opet se pojavljuju neka očekivanja koja su veća. Ono što je sigurno, napravili smo kvalitetan sastav, a za nešto više, kao što je Evroliga, potrebno je dodatno vreme".

18:30 - Zvezdina peta uzastopna sezona u Evroligi

Crvena zvezda kreće u petu uzastopnu sezonu u Evroligi.

Najbolji rezultat u tom periodu zabeležila je 2015-16 kada se našla među osam najboljih u Evropi. U četvrtfinalu je pružila jak otpor kasnijem osvajaču trofeja, ekipi moskovskog CSKA, ali je poražena 0:3 u seriji.

Prošle sezone crveno-beli su bili nadomak istog cilja, plasmana u četvrtfinale, ali su u direktnom duelu za osmo mesto poraženi u poslednjem kolu ligaškog dela od Darušafake u Istanbulu.