KOBNA POSLEDNJA ČETVRTINA: Juniori poraženi od Litavnije na startu Evrobasketa

opomena

Juniorska košarkaška reprezentacija Srbije, igrači rođeni 2000. godine i mlađi, poražena je na startu Evropskog prvenstva koje se održva u Letoniji. Izabranici selektora Aleksandra Bućana izgubili su u Lijepaji u okviru prvog kola grupe “D” od selekcije Litvanije, jednog og glavnih favorita za najviši plasman.

Posle izjednačenog prvog poluvrmena, srpski juniori su odigrali perfektnu treću četvrtinu i stekli 13 poena prednosti. Usledio je u poslednjih deset minuta veliki pad koncentracije i propusta na oba kraja terena, što je rival znao da kazni, napravi preokret i dođe do trijumfa: Srbija U18 – Litvanija U18 87:92 (21:21, 21:22, 29:15, 16:34).

Selekcija Litvanije se bolje snašla na samom početku meča i povela sa 11:5. Srpski juniori su se brzo konsolidovali i preko Pavla Kuzmanovića, Filipa Petruševa i Uroša Trifunovića došli do izjednačenja na kraju prve četvrtine – 21:21. Dugo se u nastavku meča vodila izjednačena borba, da bi rival svojim najjačim oružjem, šutem za tri poena ponovo uspeo da se rezultatski odlepi u finišu druge četvrtine – 41:35. Međutim, sa nekoliko uspešnih akcija Marka Pecarskog, Srbija na isteku 20. minuta igre došla do minimalnog zaostatka – 43:42.

Srpski reprezentativci su drugo poluvreme počeli serijom 7:0 i poveli sa 49:43. Litvanci su pokušali trojkama da smanje zaostatak, ali su istom merom uzvratili Marko Pecarski, Zoran Paunović i Uroš Trifunović. U 26. minutu naš mladi tim je imao 13 poena prednosti – 62:49. Litvanci su ubrzo napravili seriju 6:0 i smanjili rezultat, ali su izbranicici selektora Bućana, do kraja treće četvrtine ponovo vratili dvocifreno vođstvo – 71:58. Rival je krenuo na sve ili ništa, počeo sve više da pogađa, koristi svaku grešku našeg tima i u 37. minutu uspeo da smanji na 84:83. Uvukla se nervoza u redove srpskog tima, što je rival znao da kazni minut kasnije i povede sa 87:84. Sve je bilo gotovo 30 sekudni pre kraja kad je Jakubatis novom trojkom doneo neodostižnu prednost i trijumf Litvaniji.

SRBIJA U18: Petrušev 20, Islamović, Nedeljković 1, Rutešić, Paunović 14, Trifunović 14, Vasiljević, Pecarski 18, Lakić 2, Cerovina 2, Ilić 9, Kuzmanović 7.

LITVANIJA U18: Adamavičijus 14, Srvidis 17, Valunta, Urbonavičijus, Giedratis 6, Jarumbauskas 19, Venskus 17, Metriks 5, Bergaudas, Jokubaitis 14, Jermolajevas, Vilis.

U drugom kolu grupe “D” reprezentacija Srbije se u nedelju (13:00) sastaje sa selekcijom Velike Britanije.