ZVEZDA PREGAZILA PARTIZAN U MAJSTORICI: Crveno-beli na krilima navijača do pobede koja ih vodi u finale i borbu za Evroligu (KURIR TV)

TRESAO SE PIONIR

Košarkaši Crvene zvezde ubedljivo su pobedili Partizan u majstorici polufinala plej-ofa ABA lige 84:63 (21:13, 23:15, 20:13, 20:22) i rezultatom 2:1 u seriji plasirali se u finale.

Zvezda će se za jadransku titulu boriti sa boljim iz trećeg duela između Cedevite i aktuelnog šampiona Budućnosti (nedelja, 19 sati).

Posle četiri uzastopna "večita" derbija u 2019, koja su imala dramatične završnice, danas u dvorani "Aleksandar Nikolić" nije bilo nimalo neizvesnosti.

Nošeni podrškom skoro 7.000 svojih navijača, košarkaši Zvezde su od starta uspostavili dominaciju. I dok su crno-beli grešili u serijama i imali očajan šut, crveno-beli su pravili razliku. Već u sedmom minutu bilo je 15:3, u drugoj deonici Zvezda je imala "plus 19", na kraju treće 23 poena prednosti, a u poslednjoj četvrtini i 35 (78:43)!

Crno-beli su u finišu uspeli tek da malo ublaže poraz.

Izabranici trenera Milana Tomića igrali su odlično u oba smera, pa su sa indisponiranim rivalom pitanje pobednika praktično rešili već u prvoj četvrtini.

Kod Partizana stranci: Renfro, Si i Lendejl nisu dali nijedan poena!

Najefikasniji na utakmici bio je Stratos Perperoglu sa 18 poena, Ognjen Dobrić i Filip Čović su dali po deset...

Zvezda je i u ovoj utakmici bila bez povređena Džoa Reglenda.

Vanja Marinković sa 12, Markus Pejdž sa 11 i Nikola Janković sa deset poena bili su dvocifreni kod crno-belih.

Finalna serija počeće u petak u 19 sati u Železniku, gde će Zvezda dočekati Cedevitu ili Budućnost, a igraće se do tri pobede.

Četvrta četvrtina 84:63:

37. minut - 78:54 - Trojka Marinkovića, Partizan malo smanjuje zaostatak.

34. minut - 78:43 - Ponovo Čović.

33. minut - 76:43 - Odžo zakucava pod faulom, a onda i daje dodatno bacanje.

33. minut - 73:43 - Zvezda na "plus 30"!

32. minut - 69:41 - Zagorac je napravio nameran faul na Čoviću, posle čega su njih dvojica ušli u klinč. Zvezdin plejmejker je dao oba slobodna bacanja.

31. minut - 67:41 - Trojka Čovića.

Treća četvrtina - 64:41:

30. minut - 64:41 - I Perperoglu daje trojku za maksimalnih 23 razlike.

29. minut - 61:41 - Simanić trojkom vraća Zvezdu na "plus 20".

28. minut - 56:39 - Čović daje jedno bacanje.

28. minut - 55:39 - Asistencija Pejdža, koš Nikole Jankovića.

"Delije" vređaju Stefana Jankovića, koji je iz Zvezde prešao u Partizan.

27. minut - 55:37 - Dobrić siguran sa linije slobodnih bacanja.

26. minut - 53:37 - Trojka Stefana Jankovića.

26. minut - 53:34 - Četvrti prekršaj Lendejla, koji NIJE DAO NIJEDAN POEN!

25. minut - 53:34 - Veličković ispravlja promašaj Lendejla.

25. minut - 53:32 - Trojka Fajea, Trinkijeri traži minut odmora.

24. minut - 50:32 - Odžo vraća na "plus 18".

24. minut - 48:32 - Jaramaz pogađa dva od tri slobodna bacanja.

22. minut - 48:30 - Davidovac poentira iz kontre.

22. minut - 46:30 - Beron preko ruke Marinkovića.

21. minut - 44:30 - Zagorac je prvi strelac u drugom poluvremenu.

ZVANIČNO: U Pioniru je 6850 gledalaca.

Druga četvrtina - 44:28:

20. minut - 44:28 - Marinković poentira preko Odža.

20. minut - 44:26 - Dobrić jednom sa slobodnih bacanja.

19. minut - 43:26 - Trojka Veličkovića.

18. minut - 41:21 - Beron sa linije penala daje jedan poen za novu maksimalnu prednost.

17. minut - 40:21 - Ponovo Perperoglu (13).

16. minut - 38:21 - Poeni Nikolića posle ulaza.

16. minut - 38:19 - Perperoglu ne posustaje - 11 poena.

16. minut - 36:19 - Prvi poeni Jaramaza.

15. minut - 36:17 - Marinković daje dva bacanja, ali Perperoglu odmah vraća na "plus 19".

14. minut - 34:15 - Trojka Simanića! Raste prednost crveno-belih.

14. minut - 31:15 - Zagorac je imao četiri slobodna bacanja, jedno zbog tehničke greške, a tri zbog faula na trojci i SVE ih je promašio!

14. minut - 31:15 - Crno-beli srljaju iz greške u grešku, kažnjava ih Perperoglu.

13. minut - 29:15 - I Perperoglu pogađa trojku za maksimalnih "plus 14". Trinkijeri traži tajm-aut.

11. minut - 24:13 - Trojka Riversa.

Prva četvrtina - 21:13:

10. minut - 21:13 - Nikola Janković dva puta siguran sa penala na kraju prve deonice.

10. minut - 21:11 - Perperoglu pogađa pod faulom, ali promašuje slobodno bacanje.

10. minut - 19:11 - Zagorac ne promašuje sa penala.

10. minut - 19:9 - Nikola Janković daje jedno slobodno bacanje.

9. minut - 19:8 - Odžo je u istom napadu imao četiri slobodna bacanja, a pogodio je dva.

9. minut - 17:8 - Marinković precizan iz igre.

8. minut - 17:6 - Čović vraća Zvezdi dvocifrenu prednost.

7. minut - 15:6 - Pogađa Zagorac.

7. minut - 15:4 - Marinković pogađa jedno slobodno bacanje. Prvi pogodak gostiju još od prvog minuta.

7. minut - 15:3 - Treća trojka crveno-belih - Beron!

5. minut - 12:3 - Trojka Dobrić! Trinkijeri traži tajm-aut.

5. minut - 9:3 - Dobrić poentira iz kontre.

5. minut - 7:3 - Beron prekida seriju promašaja.

4. minut - 5:3 - Velika je nervoza kod igrača, serija grešaka i promašaja na obe strane.

3. minut - 5:3 - Drugi prekršaj Lazića.

2. minut - 5:3 - Davidovac za prvo vođstvo Zvezde.

2. minut - 3:3 - Faje vraća trojku.

1. minut - 0:3 - Trojka Veličkovića.

1. minut - 0:0 - Utakmica je počela! Pionir se trese!

18:00 - Trese se Pionir!

17:59 - Čović se smestio blizu Zvezdine klupe

17:54 - Milica Dabović sa sinom u parteru

17:46 Pionir gori!

17:37 - Uvrde za crno-bele, ali nijedan predmet nije poleteo na teren

17:28 - Ostoja Mijailović na klupi Partizana!

17:15 - Ponestaje mesta na tribinama

17:13 - Pesma Delija ispred Pionira

17:09 - Dolazi i po koji partizanovac - Žarko Paspalj

17:00 - Karte kod tapkaroša za 50 evra

Kao najbolji deo u ligaškom delu, crveno-beli imaju prednost domaćeg terena, pa se meč igra pred njihovim navijačima.

Drugi polufinalni par čine Cedevita i Budućnost, koji takođe igraju treći meč, u nedelju u Zagrebu u 19 sati.

U polufinalnom okršaju "večitih", Zvezda je povela 1:0 seriji (106:101 posle produžetka), a Partizan je prošle subote izjednačio na 1:1 (70:68).

Ta dva meča predstavljali su nastavak niza od ukupno četiri "večita" derbija u 2019. i svi su imali dramatične završnice. Zvezdin trijumf od pet poena razlike posle dodatnih pet minuta je ujedno i najveća razlika u ovogodišnjim duelima crveno-belih i crno-belih.

Pre ovog plej-ofa, Partizan je pobedio u finalu završnog turnira Kupa Radivoja Koraća u Nišu (76:74), a onda je Zvezda slavila u ligaškom delu ABA lige (70:68).

Nema razloga da ne očekujemo da i današnji derbi ne bude neizvestan.

Crveno-beli su ponovo oslabljeni neigranjem povređenog Džoa Reglenda.

U najavi utakmice trener Partizana Andrea Trinkijeri je rekao:

"Vidim da nekima nije važno šta se kaže, ko poslednji kaže, ovde nije pitanje u rečima, već je fokus na košarlaski teren. Reči neće dati koš. Moramo biti koncentrisani 40 minuta. Vidim da je prijala priča o boksu, sutra ću dati sve da nas u ringu ne bace u konopce, da držimo gard, ali i da zadamo neki udarac. Šta god bude, nećemo baciti peškir, borićemo se muški jer branimo čast velike ekipe u evropskoj košarci. Želim da ovaj duel sa fantasticnim protivnikom ne bude udaraca ispod pojasa. Želimo da budemo kao Roki Marćano, jer je on jedini bokser koji je osvojio titulu bez poraza. Sve može da bude, pokušaće da nas nokautiraju odmah i moramo se pripremiti da izdržimo. Kako će biti ne znam".

Italijanu je odmah odgovorio šef struke Zvezde Milan Tomić:

"Moj posao je da radim kao trener Crvene zvezde, a ne kao boksera. Mojim igračima ne mogu da kažem krv, udarci ispod pojasa, brutalni udarci, već samo u vezi sporta i košarke. Sa druge strane govore o srpskoj košarci, a onda spominju takve reči pokušavajući da naprave pritisak, ali mislim da su se prevarili i da je sada na njima. Ovo nije bitka za zivot i smrt, već za sport i da se pobedi utakmica. Voleo bih da se priča samo o terenu".

Današnji "večiti derbi" možda je i najbolje oslikao kapiten crveno-belih Branko Lazić rečima: