ZVEZDA PREKO PARTIZANA JURIŠA KA VRHU ABA LIGE: Crveno-beli dobili burni večiti derbi, Amerikanci hteli da se tuku

ABA liga

Košarkaši Crvene zvezde savladali su večitog rivala Partizan (73:64), u derbiju 21. kola regionalne ABA lige.

Crveno-beli su upisali 15. pobedu u regionalnom takmičenju, dok je Partizan vezao i sedmi uzastopni poraz u ABA ligi i sada ima skor 7/13.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Duop Rit sa 15 poena, uz sedam skokova, ; poen manje ubacio je Dejan Davidovac, Kori Volden je postigao 12, a Džordan Lojd i Ognjen Dobrić po deset.

U redovima Partizana najbolji je bio Rašon Tomas sa 17 poena, 12 je ubacio Nikola Janković, dok je Ognjen Jaramaz dodao deset.

Crvena zvezda je, predvodjena Davidovcem, povela u prvoj četvrtini sa 10:6, Partizan je odgovorio serijom 6:0 i vodjstvom od 10:12, ali je Volden trojkom vratio prednost domaćem timu na kraju tog dela igre - 15:14.

Kako je završena prva, tako je počela druga četvrtina - trojkom Voldena. Na njegove poene nadovezali su se Radanov i Noko pa je Zvezda serijom 10:0 otišla na 22:14. Seriju crveno-belih prekinuo je Trifunović trojkom, ali su crno-beli nakon toga stali.

Zvezda je serijom 20:5 u drugoj deonici stigla do velikih 16 poena prednosti (35:19), nakon čega je usledila pauza koja je trajala više od deset minuta.

Naime, Trifunović je zakucao preko Rita, nakon čega je došlo do koškanja Tomasa i Lojda. Sudije su potom gledale snimak i posle više od deset minuta većanja presudile su da Ritu dosude faul, a Tomasu i Lojdu po nesportsku grešku.

Partizan je od tog trenutka, sa linije za slobodna bacanja, uspeo da prepolovi deficit pa se na veliki odmor otišlo rezultatom 41:34.

Crno-beli su poenima Radovanovića i Jankovića na početku treće četvrtine prišli na samo tri poena zaostatka, ali je Zvezda vrlo brzo odgovorila i ponovo pobegla na deset poena razlike (52:42).

Košarkaši Zvezde su u poslednju deonicu ušli sa sedam poena prednosti (57:50), da bi do kraja meča potpuno kontrolisali dešavanja na terenu, a pitanje pobednika u ovom derbiju rešeno je nakon što Partizan skoro šest minuta nije postigao koš.

Četvrta četvrtina

40. minut 73:64 za Zvezdu - Kraj utakmice

40. minut 72:56 za Zvezdu - U trećem ovosezonskom derbiju, neizvesna završniuca je izostala

38. minut 68:56 za Zvezdu -Tomas je prekinuo Partizanov loš period

37. minut 68:54 za Zvezdu - Partizan duže od pet minuta nije poentirao

36. minut 66:54 za Zvezdu - Dobrić je pogodio dva bacanja i postao četvrti košarkaš domaćih sa dvocifrenim brojem poena

34. minut 64:54 za Zvezdu - Volden uz faul Tomasa

33. minut 62:54 za Zvezdu - Novi dobar potez Tomasa

32. minut 62:52 za Zvezdu - Rit je pogodio posle skoka u napadu,, Zvezda opet ima dvocifrenu prednost

31. minut 60:52 za Zvezdu - Prvo dva bacanja Tomasa, pa trojka Lojda

30. minut 57:50 za Zvezdu - Veličković pogađa uz faul, a zatim ne realizuje bacanje

29. minut 57:48 za Zvezdu - Dobar potez Jaramaza

26. minut 55:42 za Zvezdu- Trojka Jagodić Kuridže

25. minut 49:42 za Zvezdu - Razigrao se Nikola Janković, koji u drugom poluvremenu ima šest poena

24. minut 49:40 za Zvezdu - Trojka Rita, koji zatim ubacuje i dva poena

22. minut 44:38 za Zvezdu - Sada pogađa i Janković a zatim pravi faul u akciji u kojoj Dobrić postiže poene

21. minut 41:36 za Zvezdu - Pogodio je Radovanović

Treća četvrtina

20. minut 41:34 za Zvezdu - Pejdž je šest sekundi pre kraja pogodio dva bacanja

20. minut 41:32 za Zvezdu - Sudije su dosudile prvvo običan, pa nesportski faul Noka nakon akcije na Jaramazu. On je izveo četiri, pogodio tri bacanja i Partizan je imao napad

19. minut 37:27 za Zvezdu - Tomas je sve uradio sam, pokupio skok pod jednim i poentirao pod drugim košem

18. minut 37:25 za Zvezdu - Odlična akcija i kucanje Tomasa

17. minut 35:19 za Zvezdu - Koškanje! Rit je bacio loptu ka Trifunoviću, koji je pre toga zakucao i nogama izgleda zakačio igrača Zvezde, a dok je Simonović smirivao Rita, u klinč su ušli Tomas i Lojd, koji je po ruci udario i Veličkovića.

Sudije nekoliko minuta gledale snimak, a odluka je da je faul Rita i da su nesportske lične Tomasa i Lojda, što znači da su samo dva bacanja za Partizan

17. minut 35:19 za Zvezdu - Crveno-beli su potpuno dominantni

16. minut 30:19 za Zvezdu - Rit je pogodio posle dva skoka u napadu

15. minut 28:19 za Zvezdu - Crveno-beli su već dva puta pogodili iz kontranapada

14. minut 26:17 za Zvezdu - Zakucavanje Uskorovića u kontri

13. minut 22:17 za Zvezdu - Prvo Noko pod košem sa jedne, pa Trifunović za tri poena sa druge strane

12. minut 20:14 za Zvezdu - Crveno-beli su u seriji 8:0 i Matović traži prvi minut odmora

11. minut 18:14 za Zvezdu - Nova trojka Voldena, koji već ima osam poena

Druga četvrtina

10. minut 15:14 za Zvezdu - Trojka Voldena

10. minut 14:12 za Partizan - Dobar potez Dangubića

9. minut 12:12 - Pogađa Volden

7. minut 12:10 za Partizan - Crno-beli su u seriiji 6:0, pogodio je i Veličković

6. minut 10:10 - Jaramaz i Radovanović donose izjednačenje

5. minut 10:6 za Zvezdu - Trojka Davidovca, koji ima već 7 poena

4. minut 7:5 za Zvezdu - Trojka Lojda

2. minut 5:4 za Partizan - Dobar potez Tomasa

2. minut 4:3 za Zvezdu - Davidovac na polaganju

2. minut 3:2 za Partizan - Trojka Jaramaza

1. minut 2:0 za Zvezdu - Davidovac je bio uspešan u reketu

Prva četvrtina

Biće to treći duel dva tima ove sezone, nakon što je prethodna dva dobila Zvezda - u ABA ligi (86:85) i polufinalu Kupa ”Radivoj Korać” (79:78).

Meč dolazi u potpuno različitoj atmosferi za dva tima - Zvezda želi da stekne što bolju poziciju pred plej-of, dok je Partizan serijom poraza izgubio sve šanse za plasman među četiri i igraće za čast i prestiž.

"Utakmice Crvene zvezde i Partizana uvek imaju specifičnu težinu. Mi smo u žestokom ritmu, i isti ritam nas očekuje i u narednom periodu i nakon derbija. Osim specifične težine, i Partizan i mi imamo dodatne razloge da damo naš trenutni maksimum. Nemamo kapitena Branka Lazića za utakmicu s Partizanom, ali ostali igrači zato moraju da budu spremni da daju maksimalan doprinos", rekao je trener Zvezde Dejan Radonjić za klupski sajt.

KK Crvena zvezda, Dejan Radonjić

Trener crno-belih Aleksandar Matović istakao je da će njegova ekipa dati sve od sebe da savlada večitog rivala.

"Nije fraza da je derbi drugačija utakmica od ostalih. Verovatno ovaj derbi malo više diktira neka situacija koja se kod nas razvijala prethodnih dana i tokom sezone, pa i zbog zdravstvenog biltena. U svakom slučaju, Zvezda ima određenu prednost što se tiče zdravstvenog stanja, forme i takmičenja u kojima igra, ali mi ćemo dati ono najbolje od nas da pokušamo da dobijemo tu utakmicu", poručio je Matović.

Aleksandar Matović, Aca Matović

Utakmica između Zvezde i Partizana igra se od 19.30 sati u dvorani ”Aleksandar Nikolić”, bez publike.