SRPSKI INAT ODVEO KOŠARKAŠICE U POLUFINALE: Sudije neviđenom krađom odvele Španiju u produžetak, ali im tamo nije bilo spasa

Četvrtfinale

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije igraće u polufinalu Evropskog prvenstva u Valensiji!

Izabranice Marine Maljković su posle produžetka savladale domaćina i aktuelnog šampiona Španiju sa 71:64 (13:15, 10:12, 20:16, 19:19, 9:2).

Srbija će u subotu u polufinalu igrati protiv Belgije koja je savladala Rusiju sa 85:83!

Sonja Vasić je postigla 19 poena, Ivon Anderson 17, a Nevena Jovanović 15!

U timu Španije Kristina Ouvinja je bila najefikasnija sa 14 poena, Astu Ndur je postigla 12 poena, a Mate Kazorla 11.

Tokom svih 45 minuta vodila se velika borba! Srbija je bila na pragu da pobedi posle regularnih 40 minuta, ali su sudije 1.5 sekundi pre kraja donele jednu neverovatnu odluku da pri rezultatu 62:61 dosude dva slobodna bacanja za domaćina. Srećom, Ouvinja je bila polovična, pa je utakmica ušla u produžetak. Tu je proradio srpski inat, Srpkinje su dominantnom partijom napravile rezultat 9:2 i plasirale se u polufinale!

PRODUŽETAK

45. minut - Trojka Nevene Jovanović za pobedu!!! 71:64

44. minut - Sonja Vasić je na liniji penala. Precizna je oba puta - 68:64!

44. minut - Ouvinja sa linije penala smanjuje rezultat - 66:64.

43. minut - Ivon Anderson postiže nove poene - 66:62!

41. minut - Jelena Bruks je na liniji penala, kapitenka Srbije je precizna - 64:62!

Srbija, Španija, Košarkašice, ženska košarka

4. ČETVRTINA

40. minut - Sudije su 1.5 sekundi pre kraja dosudile faul za Španiju i dva slobodna bacanja! Svi su u šoku zbog ovakve sudijske odluke. Ouvinja je srećom bila precizna samo prvi put, drugi put je promašila za 62:62!

40. minut - Sovanj Vasić za vođstvo Srbije 62:61! Njenih 17 poena! Do kraja je ostalo 22 sekunde!

39. minut - Trojka Ivon Anderson - 60:61. Njenih 15 poena.

38. minut - Anderson sa linije penala smanjuje rezultat - 57:61. Srbija je dugo bez Ane Dabović. Trebaju nam odbrane!

37. minut - Špankinje postižu poene uz zvuk sirene - 53:59! Laura Gil je precizna. Ivon Anderson postiže poene - 55:59. Kazorla uzvraća - 55:61. Tajm-aut za Srbiju 2:33 pre kraja utakmice.

36. minut - Laura Gil je za dva precizna, na suprotnoj strani vraća Sonja - 53:57.

35. minut - Kazorla postiže trojku posle greške Srbije - 49:55. Vasić drži Srbiju - 51:55.

33. minut - Nevena Jovanović drži Srbiju u drugom poluvremenu, njena nova dva poena za 49:52. Ukupno je postigla 12 poena.

33. minut - Serija Španije 5:0, trojka Domingez za 45:50. Vasić je druga dvocifrena u ekipi Srbije posle Jovanović - 47:50. Rakel Karera postiže svoj deveti poen - 47:52.

32. minut - Vasić je na liniji penala, precizna je za izjednačenje - 45:45!

31. minut - Kristina Ouvinja otvara poslednju četvrtinu poenima - 43:45.

3. ČETVRTINA

30. minut - Ouvinja sa linije penala osam sekundi pre kraja donosi Španiji izjednačenje - 43.43! Srbija nije uspela u preostalom vremenu da poentira.

30. minut - Jovanović postiže novu trojku - 43:38. Vraća nažalost Laura Gil - 43:41.

28. minut - Maja Škorić je precizna - 40:37.

28. minut - Konačno trojka Srbije! Nevena Jovanović je precizna - 38:34. Prva trojka posle devet promašaja. Nažalost, Karera vraća tri poena, postigla je pogodak uz prekršaj - 38:37.

26. minut - Anderson je posle dobre odbrane precizna - 35:32. Prethodno je Vasić bila odlična u odbrani.

25. minut - Vodi Srbija! Sonja Vasić ponovo precizna - 33:32.

24. minut - Marija Konde postiže novu trojku za Španiju - 29:32. Srbija nema nijednu trojku za sada. Sonja Vasić uzvraća sa dva poena - 31:32.

23. minut - Nevena Jovanović je vezala četiri poena - 29:29. Njena četiri poena, nerešeno je posle dužeg vremena.

23. minut - Nevena Jovanović je precizna - 27:29. Njeni prvi poeni. Srbija drži priključak, ali nikako da preokrene rezultat.

22. minut - Tina Krajišnik pod faulom postiže poene - 25:29.

21. minut - Ouvinja postiže prve poene u trećoj četvrtini - 23:29.

Ivon Anderson je na poluvremenu najefikasnija u timu Srbije sa šest poena. Prati je Jelena Bruks sa pet poena. Kod Špankinja Ndur je ubacila 12 poena, a Kristina Ouvinja pet.

Srbija ima 0/8 za tri, Španija 2/13. Ukupan procenat šuta Srbije je 32 odsto, a Španije 35 odsto.

Špankinje imaju čak devet ofanzivnih skokova, ukupno 25. Srbija ima 17 skokova, od toga četiri u fazi napada.

Srbija ima šest asistencija i pet izgubljenih lopti, a Španija osam asistencija i devet izgubljenih lopti.

2. ČETVRTINA

20. minut - Astu Ndur postiže svoj 12. poen, Španija na poluvremenu vodi sa 27:23.

19. minut - Ana Dabović koristi prodor - 22:25.

17. minut - Jelena Bruks prekida seriju Špankinja - 19:25. Četiri minuta Srbija je bila bez poena.

16. minut - Najveća prednost Španije. Karera je precizna. Minuti u kojima Srbija nikako ne može do poena. 17:25.

15. minut - Period loše igre Srbije u napadu, Gil na drugoj strani pogađa za 23:17. Tajm-aut za Srbiju.

14. minut - Karera krade loptu i kontri postiže lake poene, Španija drži minimalnu prednost - 17:21.

13. minut - Anderson sa linije penala postiže dva poena, njenih šest poena - 17:19.

11. minut - Čađo postiže prve poene za Srbiju u drugoj četvrtini - 15:17.

1. ČETVRTINA

10. minut - Silvija Domingez solo prodorom završava prvu četvrtinu poenima za vođstvo Španije 15:13.

10. minut - Anderson u mini-seriji, njena četiri vezana poena za 13:13.

9. minut - Upisuje se i Anderson, 11:12. Srbija ima 0/4 za tri poena, domaće košarkašice imaju dve pogođene trojke iz pet pokušaja.

7. minut - Špankinje su najefikasnija ekipa u šutu za tri poena, a to je demonstrirala i centar Astu Ndur koja je postigla trojku za 8:12.

6. minut - Sjajna akcija Srbije, fenomenalna asistencija Bruks za Krajišnik, Srbija vodi sa 8:7.

5. minut - Jelena Bruks prvim poenima donosi i prvo vođstvo Srbiji u meču - 6:5.

3. minut - Posle skoro tri mintua igre Sonja Vasić postiže prve poene za Srbiju.

2. minut - Ouvinja trojkom otvara utakmicu, Špankinje vode - 0:3. Srbija je promašila nekoliko uvodnih napada.

Startne petorke

Srbija: Dabović, Crvendakić, Vasić, Bruks, Krajišnik

Španija: Ouvinja, Palau, Konde, Gil, Ndur

Košarkašice Srbije su suvereno osvojile prvo mesto u grupi B na Evropskom prvenstvo, ali im to nije donelo lakšeg protivnika u četvrtfinalu.

Naprotiv, izabranice Marine Maljković nisu mogle da dobiju težeg rivala - selekciju Španije, domaćina i aktuelnog šampiona. I ono što je bitnije, ekipu koju do sada naše košarkašice nisu mogle da pobede.

Utakmica u hali "Pabeljon" u Valensiji igra se od 21 čas.

Španija je od 2013. godine dobila svih pet zvaničnih utakmica. Na Evropskim prvenstvima Špankinje su vezale tri pobede, 2013. godine (88:69), 2015. godine (91:80) i 2019. godine (71:66). Na Olimpijskim igrama u Riju 2016. godine doživeli smo dva poraza, u grupi sa 65:59, a u polufinalu 68:54.

Pored tog polufinala, posebno bolan poraz je bio onaj 2019. godine u Beogradu, takođe u polufinalu.