KOŠARKAŠI NAPRAVILI VELIKI KORAK KA MUNDOBASKETU: Pešićevi Orlovi nam pokidali živce, ali savladali Veliku Britaniju VIDEO

Kvalifikacije za Mundobasket

Košarkaši Srbije savladali su Veliku Britaniju u Njukaslu rezultatom 74:68 (21:20, 17:14, 19:17, 17:17) u utakmici 3. kola kvalifikacija za Svetsko prvenstvo.

Srbija je ovom pobedom stigla do četvrte pobede i sada sa Grčkom deli drugo mesto u grupi I. Velika Britanija je ostala na začelju sa jednom pobedom, uz šest poraza.

Orlovima su išli na ruku i rezultati u ostala dva meča. Letonija je savladala Grčku u gostima sa 80:60, dok je Turska u Istanbulu savladala Belgiju sa 86:52. Turska i Belgija posle ovog kola imaju učinak 3-4.

Srbija za tri dana, u ponedeljak od 20 časova dočekuje Tursku u "Aleksandar Nikolić" areni i pobedom bi širom otvorila vrata Svetskog prvenstva.

Dušan Ristić je postigao 15 poena, Danilo ANđušić 14, a Aleksa Radanov i Marko Jagodić Kuridža po 10. Olaseni je postigao 20 poena u domaćem timu.

Bila je ovo izuzetno teška i naporna utakmica. Britanci su većim delom utakmice disali za vratom našim košarkašima, kojima ni dvocifreno vođstvo početkom poslednje četvrtine nije dalo šansu da mirno privedu utakmicu kraju. Domaći tim je opasno pripretio i 39 sekundi pre kraja stigao na samo dva poena zaostatka - 68:70.

Ipak, u samom finišu naš tim je preko Jaramaza i Anđušića uspeo da kompletira ovu utakmicu u pobedničkom modu.

VELIKA BRITANIJA - SRBIJA 68:74 (20:21, 14:17, 17:19, 17:15)

4. ČETVRTINA

40. minut - Vitl posle prodora postiže svoj sedmi poen - 68:70. Do kraja 39 sekundi. Jaramaz prolazi i pogađa 19 sekundi pre kraja - 68:72. Anđušić stavlja tačku na ovu utakmicu - 68:74.

39. minut - Vilijams je fauliran u kontri.Pogodio je sedmi, ali ne i osmi poen - 66:70.

38. minut - Vilijams zakucava u kontri - 65:70. Srbija je propustila dva napada kojima je mogla da prelomi utakmicu. Tajm-aut za Pešića. Mitrović je fauliran u fazi šuta. Promašio je oba bacanja.

37. minut - Nelson postiže svoje prve poene u drugom poluvremenu - 63:70.

36. minut - Ristić ispravlja promašaj saigrača, njegovih 15 poena - 61:68. Anđušić posle solo-prodora pogađa, postigao je 12 poena - 61:70.

35. minut - Mokford smanjuje, njegovi prvi poeni - 61:66.

34. minut - Lepa akcija Srbije, Ristić zakucava za svoj 13. poen - 57:64. Olaseni ne silazi sa linije za slobodna bacanja. Pogodio je oba puta - 59:64. Jagodić Kuridža pogađa svoj deseti poen - 59:66.

33. minut - Vilan postiže svoju treću trojku - 56:62. Olaseni je fauliran u prodoru, promašio je prvo, a pogodio drugo - 57:62, njegovih 18 poena.

32. minut - Olaseni poentira, jedini raspoloženi kod domaćina - 53:61. Ristić je fauliran pri šutu. Pogodio je samo prvo - 53:62. Njegovih 11 poena.

31. minut - Sjajna kontra Srbije, odlična asistencija Anđušića i četvrti poen Jaramaza - 51:59. Precizan Anđušić, deset poena za deset razlike - 51:61.

3. ČETVRTINA

30. minut - Olaseni je ponovo na liniji slobodnih bacanja. Pogodio je oba puta - 49:57. Postigao je devet poena u ovoj četvrtini, ukupno 13. I ponovo Olaseni na liniji penala. Precizan je - 51:57. Osam od 15 poena je postigao sa linije slobodnih bacanja.

29. minut - Radanov krade loptu i u kontri pogađa svoj deseti poen. Srbija prvi put ima dvocifrenu prednost - 47:57.

28. minut - Neverovatna odluka sudija, dosudile su tehničku grešku Anđušiću zbog simuliranja u napadu. Nelson smanjuje sa penala - 47:52. Mitrović je na liniji za slobodno bacanja, precizan je oba puta - 47:54. Njegovih pet poena. Anđušić je polovićan sa penala za svoj osmi poen - 47:55.

27. minut - Siguran Danilo Anđušić za 2 - 44:52. Srbija pravi najveću razliku. Vitl smanjuje sa linije slobodnih bacanja - 46:52. Britanci su pet minuta bez poena iz igre.

26. minut - Sjajno prolazi Aleksa Radanov i zakucavanjem donosi Srbiji najveće vođstvo od 6 poena razlike - 44:50. Njegovih osam poena. Tajm-aut za Marka Stotela.

25. minut - Britanci preko Olasenija dodatno smanjuju poene. Srbija je uspela Olasenija da svede na svega četiri poena u prvom poluvremenu, ali se sada razigrao centar Britanaca. Luka Mitrović pod faulom pogađa. Sjajan pas Anđušića za prve poene Mitrovića. Precizan je - 44:48.

24. minut - Trojka Ristića, njegova druga u meču - 40:45. Olaseni je ponovo na liniji penala, pogodio je oba bacanja - 42:45.

23. minut - Olaseni smanjuje sa penala - 40:42.

22. minut - Olaseni je precizan za dva - 39:40. Radanov sa penala povećava na 39:42. Njegovih šest poena.

21. minut - Osmim poenom Marko Jagodić Kuridža otvara treću četvrtinu - 34:40. Anderson trojkom smanjuje vođstvo Srbije - 37:40.

Dobra vest iz Istanbula. Turska je u "Sinan Erdem" areni savladala Belgiju sa 86:52. Prethodno je Letonija slavila u Grčkoj sa 80:60.

Trenutno je Letonija prva sa 6-1, Grčka druga sa 4-3. Slede Belgija i Turska sa 3-4, dok Srbija uz utakmicu manje ima 3-3. Velika Britanija je poslednja sa 1-5.

Srbija bi, dakle, uz pobedu u Njukaslu, skočila na deobu drugog mesta sa Grčkom.

2. ČETVRTINA

20. minut - Trojka Boriše Simanića - 34:38. Neverovatno, Britanija je tražila tajm-aut 0.4 sekunde pre kraja. naravno, nisu uspeli ništa za to vreme, pa Srbija ima četiri poena viška na velikom odmoru.

19. minut - Vilijams je promašio oba slobodna bacanja.

18. minut - Brza kontra Srbije, Jagodić Kuridža svojim petim poenom je završava - 34:34. Jagodić Kuridža je fauliran. Precizan je samo jednom - 34:35.

17. minut - Vitl pogađa pod faulom - 34:32.

16. minut - Brzi Nelson postiže svoj 13. poen - 31:29. Trojka Ristića - 31:32. Sedmi njegov poen.

Za sada lepe vesti iz "Sinan Erdem" arene, reprezentacija Turske vodi protiv Belgije 60:40 na početku poslednje četvrtine. Srbiji odgovara poraz Belgije.

14. minut - Vilijams vezuje četiri poena, ponovo je nerešeno - 29:29. Tajm-aut za Pešića.

13. minut - Trojka Uroša Trifunovića, treća trojka Srbije - 25:29. Vilijams koristi skok u napadu - 27:29.

12. minut - Menzis zakucava, njegovi prvi poeni - 25:26.

11. minut - Poeni Boriše Simanića pod faulom. Prethodno je Trifunović oduzeo jednu loptu. Precizan je sa penala - 20:24. Vilan pogađa svoju drugu trojku - 23:24. Ponovo Simanić pogađa pod faulom. Odličan pas Mitrovića. Promašio je ovog puta dodatno bacanje - 23:26.

U okviru ove grupe Letonija je u gostima savladala Grčku sa 80:60. Letonija je definitivno prva u grupi sa 6-1, Grčka je sada druga sa 4-3.

1. ČETVRTINA

10. minut - Jaramaz krade loptu i postiže svoje prve poene - 18.21. Olaseni zakucava za 20:21 na kraju prve četvrtine.

9. minut - Trojka Anđušića za novo vođstvo Srbije - 14:17. Olaseni smanjuje na 16:17. Dobra rola Anđušića - 16:19. Nelson lako probija - 18:19. Njegovih 11 poena.

8. minut - Luk Nelson pogađa novu trojku, njegovih 9 poena - 14:12. Prvo vođstvo Britanaca u meču. Radanov za izjednačenje - 14:14.

7. minut - Nelson je fauliran, pogodio je jedno od dva bacanja - 11:12.

6. minut - Jeremić pogađa trojku pod faulom - 7:12. Nije uspeo da pogodi dodatno bacanje. Vilan pogađa trojku - 10:12.

5. minut - Marko Jagodić Kuridža pogađa pod faulom, i to posle skoka u napadu. Pogodio je i dodatno slobodno bacanje - 2:7. Lotije smanjuje na 4:7. Sjajan potez Jovića, asistencija Ristiću koji lagano poentira - 4:9. Nelson pogađa prvu trojku na meču - 7:9.

4. minut - Luk Nelson postiže prve poene za domaći tim - 2:4.

3. minut - Aleksa Radanov je fauliran pri šutu. Precizan je oba puta - 0:4

1. minut - Dušan Ristić postiže prve poene na meču - 0:2. Jović, Jeremić, Radanov, Jagodić Kuridža i Ristić su bili starteri.

U odnosu na Evropsko prvenstvo održano ovog leta, u timu Srbije su samo trojica igrača: Ognjen Jaramaz, Marko Jagodić Kuridža i Dušan Ristić.

Pešić je priredio jedno iznenađenje, u timu je Marko Jeremić, košarkaš Cedevita Olimpije, koji će imati specijalan zadatak da čuva najboljeg košarkaša Britanije Nelsona.

Britanci će igrati sa osmoricom iz sastava koji je nastupao na Evropskom prvenstvu.

VELIKA BRITANIJA - SRBIJA

Hala: Vertu motors arena

Sudije: Marijuš Sijulin (Rumunija), Fernando Kalatrava (Španija), Gintaras Masijulis (Litvanija)

VELIKA BRITANIJA: Olaseni, Vilijams, Mokford, Nelson, Šarma, Loter-Ogunleje, Vitl, Menzis, Elis, Vilan, Anderson, Van Ostrum. Selektor: Mark Stotel.

SRBIJA: Nemanja Dangubić, Aleksa Radanov, Ognjen Dobrić, Dušan Ristić, Luka Mitrović, Marko Jagodić Kuridža, Stefan Jović, Ognjen Jaramaz, Boriša Simanić, Uroš Trifunović, Danilo Anđušić, Marko Jeremić. Selektor: Svetislav Pešić

Srbija će imati veliku podršku u Njukaslu.

Njukasl, Srbija, košarka, Velika Britanija, navijači

Košarkaška repezentacija Srbije novembraski kvalifikacioni "prozor" u borbi za odlazak na Svetsko prvenstvo 2023. počinje u Njukaslu gde će odmeriti snage sa Velikom Britanijom.

Tri dana kasnije, "Orlovi" će u dvorani "Aleksandar Nikolić" dočekati selekciju Turske.

– Dosta dobro smo započeli drugu rundu kvalifikacija, sa pobedama protiv Grčke i Turske. Ono što je sada mnogo važnije su utakmice koje nas sada očekuju sa Velikom Britanijom i Turskom. Važno je da kažem da smo u ovom prozoru prošli kroz jedan naporan proces, gde smo završili sa Grčkom i Turskom u avgustu sa 31 igračem, sada će 38 igrača proći kroz kvalifikacije, što znači da ne postoji nikakav kontinuitet, za razliku od timova sa kojima igramo. U prvom krugu smo dobili najteže protivnike, koji igraju u istom sastavu. Mi smo bolji od Belgije i Letonije, ali oni su igrali u kompletnom sastavu, a mi smo pravili ekipu koja nije zavisila od naših želja i procena. Imaćemo tešku utakmicu. Oni su pobedili Tursku, protiv Letonije su izgubili u poslednjem minutu, a Letonija je igrala u kompletnom sastavu. Radi se o ekipi koju veoma respektujemo. Radimo na tome da se uigramo i nadamo se da će ovi momci biti zdravi i da će dati svoj maksimum – poručio je Pešić.

Srbija je trenutno četvrta u grupi I, iz koje tri prvoplasirane selekcije prolaze na Svetsko prvenstvo.

Letonija je vodeća sa 5-1, Grčka druga sa 4-2, dok Belgija i Srbija imaju 3-3, ali su Belgijanci u prednosti zbog boljeg međusobnog učinka. Turska je peta sa 2-4, dok je Velika Britanija poslednjeplasirana sa 1-5.

U ovom kolu igraju još Grčka - Letonija i Turska - Belgija.