SRPKINJE DEKLASIRALE HRVATICE: Košarkašice obezbedile plasman na Evrobasket! Marinine lavice biće u prilici da brane zlato! VIDEO

Kvalifikacije za Evrobasket

Košarkašice Srbija plasirale su se na Evropsko prvenstvo koje će se u junu održati u Sloveniji i Izraelu.

Srpkinje su pred dobro popunjenom Halom sportova Ranko Žeravica savladale Hrvatsku rezultatom 85:57 (29:17, 20:15, 18:16, 18:9) i tako obezbedile prvo mesto u grupi E. Do kraja takmičenja Srbiju očekuje gostovanje Bugarskoj 12. februara.

Izabranice Marine Maljković će tako biti u prilici da brane zlato osvojene na Evropskom prvenstvu u Španiji pre dve godine.

Jovana Nogić je sa 21 poenom (10 skokova) predvodila Srbiju. Ivon Anderson je postigla 19 poena, a Nevena Jovanović 12.

Šavonte Zelous je sa 25 poena bila najefikasnija u hrvatskom timu.

SRBIJA - HRVATSKA 85:57 (29:17, 20:15, 18:16, 18:9)

4. ČETVRTINA

40. minut - Slonjšak smanjuje na 84:55. Crvendakić sa penala povećava na 85:55. Šavonte sa penala smanjuje - 85:57.

39. minut - Crvendakić postiže lake poene - 84:53.

38. minut - Raca povećava sa penala - 80:53. Tehnička greška za selektora Hrvatske Bralića. Nogić je pogodila jedno slobodno bacanje - 81:53. Mina Đorđević je polovična sa penala za 82:53.

36. minut - Crvendakić pogađa jedno bacanje - 74:51. Zelous smanjuje na 74:53. Đorđević za 76:53. Nogić je precizna sa slobodnih bacanja - 78:53. Njenih 20 poena, uz 10 skokova. Najefikasnija je u timu Srbije.

35. minut - Šesta trojka Jovane Nogić - 72:48. Topuzović povećava sa penala - 73:48. Zelous pogađa trojku - 73:51.

33. minut - Sjajan pas Jovane Nogić, Mina Đorđević poentira - 69:48. Pri poeni u poslednjoj četvrtini posle skoro tri minuta igre.

košarkašice, Tina Krajišnik, Ivon Anderson, Aleksandra Crvendakić

3. ČETVRTINA

30. minut - Cvitković smanjuje sa penala - 65:48. Ivana Raca sa penala povećava prednost - 67:48. Njeni prvi poeni.

29. minut - Smanjuje Hrvatska preko Matić - 65:46.

28. minut - Sjajna akcija centarskog tandema Krajišnik - Stanković - 65:42. Srbija je do sada upisala 17 asistencija. Zelous smanjuje trojkom - 65:45.

27. minut - Krajišnik postiže svoj peti poen - 61:40. Sa jedne noge Anderson postiže nove poene - 63:40. Zelous smanjuje sa linije penala - 63:42.

25. minut - Peta trojka Jovane Nogić! Njenih 15 poena - 57:40. Sjajna odbrana Srbije i laki poeni Nevene Jovanović - 59:40. Sjajan pas kapitena Krajišnik.

24. minut - Maša Janković pogađa svoje prve poene - 54:38. Slonjšak postiže šesti poen - 54:40.

23. minut - Bura smanjuje na 50:38. Anderson postiže svoj 17. poen - 52:38.

22. minut - Slonjšak ponovo pogađa - 49:36. Tina Krajišnik je polovična sa penala - 50:36.

21. minut - Slonjšak postiže prve poene u nastavku utakmice - 49:34.

Sjajno prvo poluvreme Srpkinja i veliki korak ka plasmanu na Evropsko prvenstvo. Anderson je postigla 15 poena, Nogić 12, a Jovanović 10. U timu Hrvatske Zelous je postigla 15 poena, a Tadić 8.

Srbija ima 20 skokova, sedam više od rivala. Ima 12 asistencija, sedam više od rivala.

2. ČETVRTINA

20. minut - Zelous postiže trojku uz prekršaj, sigurana je i sa linije penala - 49:32.

19. minut - Begić polovična sa penala - 46:28. Sjajna Nogić postiže svoju četvrtu trojku - 49:28. Devet trojki Srbije.

18. minut - Mina Đorđević povećava prednost sa linije slobodnih bacanja - 43:27. Sjajna Nogić pogađa svoju treću trojku - 46:27.

17. minut - Zelous smanjuje na 39:27. Anderson stiže do svog 15. poena - 41:27.

16. minut - Dragana Stanković pogađa svoje prve poene - 39:24. Zelous je polovična sa penala - 39:25.

15. minut - Miloglav u kontri smanjuje na 37:24.

14. minut - Još jedna trojka Nogić, njena druga - 37:22.

13. minut - Prva trojka Jovane Nogić - 32:20. Anderson je precizna sa linije slobodnih bacanja - 34:20. Njenih 13 poena. Begić smanjuje - 34:22.

11. minut - Mašić smanjuje na 29:19. Zelous dodatno smanjuje rezultat sa penala - 29:20.

1. ČETVRTINA

10. minut - Stanaćev pogađa trojku, prvu svoju a petu timsku - 27:15. Nevena Jovanović postiže svoj deseti poen - 29:15. Zelous postiže dvojku - 29:17.

9. minut - Tadić smanjuje sa penala, njenih 8 poena - 24:13. Zelous poentira - 24:15.

8. minut - Tadić smanjuje, njenih šest poena - 21:11. Nevena Jovanović postiže svoju drugu, a timsku četvrtu trojku - 24:11.

7. minut - Vrlo raspoložena Anderson sa distance donosi prvo dvocifreno vođstvo Srbiji. Njenih osam poena - 18:7. Trojka Anderson, već je dvocifrena, njenih 11 poena - 21:7.

6. minut - Sjajna Anderson postiže svoj šesti poen - 13:5. Tadić smanjuje na 13:7. Kristina Topuzović postiže svoju prvu, a timsku drugu trojku - 16:7.

5. minut - Anderson postiže dvojku pod faulom - 11:4. Nije pogodila dodatno bacanje. Zelous sa linije penala smanjuje na 11:5.

4. minut - Ana-Marija Begić, kapiten Hrvatske, donosi izjednačenje - 4:4. Nevena Jovanović postiže trojku - 7:4. Anderson dugom dvojkom dolazi do svojih prvih poena - 9:4.

3. minut - Matea Tadić postiže prve poene za Hrvatsku - 4:2.

2. minut - Krajišnik otvara utakmicu sa dva poena - 2:0. Jovanović povećava na 4:0.

Srbija je otvorila utakmicu sa petorkom Anderson, Jovanović, Crvendakić, Topuzović, Krajišnik.

Hrvatska je počela u sastavu Zelous, Slonjšak, Tadić, Cvitković, Begić.

SRBIJA - HRVATSKA

Hala sportova Ranko Žeravica

Sudije: Mehmet Sahin (Turska), Anastasion Kardaris (Grčka), Viktor Nađi (Mađarska)

SRBIJA: Raca, Jovanović, Crvendakić, Anderson, Stanković, Nogić, Topuzović, Stanaćev, Janković, Krajišnik, Zec, Đorđević. Selektor: Marina Maljković

HRVATSKA: Zelous, Mašić, Begić, Miloglav, Slonjšak, Tadić, Borić, Cvitković, Striže, Mandić, Vojtulek, Bura. Selektor: Stipe Bralić

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije od 18.00 časova u novobeogradskoj hali sportova "Ranko Žeravica" igra kvalifikacionu utakmicu za plasman na Evropsko prvenstvo ovog leta u Izraelu i Sloveniji.

Protivnik našem timu je reprezentacija Hrvatske.

U prvom kvalifikacionom prozoru, u novembru 2021, Srbija je pobedila Hrvatsku u Zaboku (84:66) i trijumfom u ovoj utakmici bi osigurala prolazak na Evrobasket. Direktan plasman na Evrobasket već su, pored domaćina Slovenije i Izraela, obezbedile Španija, Italija i Letonija, a čeka se još sedam reprezentacija pobednika grupa, kao i četiri najbolje drugoplasirane ekipe iz ovih kvalifikacija.

Smena generacija u ženskoj košarkaškoj reprezentaciji je u prvi plan izbacila neke nove mlade igračice, koje tek treba da pokažu da na svojim leđima mogu da nose teret slave i uspeha. One su do sada u kvalifikacijama, ali i na Svetskom prvenstvu u Australiji prošlog septembra, gde je osvojeno šesto mesto, pokazale veliki potencijal.

U ovom februarskom prozoru, pored duela Srbije i Hrvatske, u nedelju 12. februara 2023. od 17.00 sati će se odigrati i meč Bugarske i Srbije u Samokovu.