SRBIJA SE ŽESTOKO MUČILA, PA FANTASTIČNOM SERIJOM RAZBILA FINSKU: Orlovi POBEDOM u prepunom Pioniru krenuli u pohod na EP!

KVALIFIKACIJE ZA EP

Košarkaši Srbije savladali su Finsku rezultatom 77:61 u utakmici 1. kola grupe G kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2025 godine.

Srbija je loše ušla i Finska je stekla 8 poena prednosti 5:13.

Tada je proradio šut za tri i Srbija trojkom Marinkovića dolazi do prvog vođstva 17:15.

Prva četvrtina završena je rezultatom 17:20.

Velika borba viđena je u drugoj četvrtini.

Viđena je prava rezultatska klackalica, a Srbiju je nosio kapiten Luka Mitrović.

Na poluvreme se otišlo sa +2, 36:34 za Srbiju.

U nastavku meča katastrofalan početak Orlova i Finska ponovo stiče prednost 41:48.

Tada na scenu stupaju Mitrović, Avramović i Petrušev za potpuni preokret i 58:51, pred poslednju deonicu.

U poslednjoj četvrtini prednost je samo rasla. Srbija je serijom 19:0 došla do + 16, 67:51.

Finska se potpuno raspala u tim momentima.

Najefikasniji kod Srbije bili su kapiten Luka Mitrović sa 19 poena i devet sdkokova i Aleksa Avramović sa 16 poena.

Najefikasniji kod Finske bili su Mikael Jantunen sa 11 i Alias Vantonen sa 10 poena.

U drugom meču ove grupe Danska je savladala Gruziju 75:69.

U narednom kolu u ponedeljak Srbija gostuje Gruziji u Tbilisiju.

1 / 24 Foto: Starsport

Četvrta četvrtina:

40. minut - Kraj! Pobeda Srbije 77:61!

39. minut - Avramović sa penala overava pobedu 74:57.

37, minut - Avramović prekida mini seriju Finaca 69:57. Gudurić poentira posle dužeg vremena 71:57.

Srbija

35. minut - Mađuni pogađa iz kontre 67:55.

34. minut - Novi poeni Petruševa, 67:51 serija Srbije 19:0. Valtonen konačno postiže poene za Finsku sa penala 67:53.

32. minut - Razigrala se Srbija, Avarmović pogađa nakon lepe akcije 63:51

31. minut - Beslać pogađa za tri, Srbija ima dvocifrenu prednost 61:51.

Srbija

Treća četvrtina:

30. minut - Avramović sa penala za kraj treće četvrtine 58:51.

29. minut - Petrušev se razigrao, pogađa nakon prodora, a onda iz okreta 54:51. Potom Avramović krade loptu 56:51.

28. minut - Avramović krade loptu za izjednačenje 48:48, Finci traže tajm-aut. Raitanen pogađa za tri 48:51. Petrušev siguran sa penala 50:51.

26. minut - Avramović pogađa važnun trojku 45:48. Marinković ponovo polovičan sa penala 46:48.

Srbija

25. minut - Marinković pogađa jedno bacanje 42:48.

24. minut - Srbija je već izašla iz bonusa, Mađuni na linija penala. Pešić nema kud, novi tajm-aut. Mađuni ne greši 39:48. Mitrović jedini raspoložen 41:48.

23. minut - Muči se Srbija, Finci igraju bez respekta 39:44. Madsen sa penala ne greši 39:46.

22. minut- Valtonen nova trojka, pa ponovo sjajni Mitrović uz faul 39:39

21. minut - Valtonen postiže prve poene u nastavku 36:36.

Viđena je prava rezultatska klackalica, a Srbiju je nosio kapiten Luka Mitrović

Srbija, Finska

Druga četvrtina:

20. minut - Salin pogađa 36:34. Srbija na odmor odlazi sa +2.

19. minut - Fantastični Luka Mitrović 36:32, Finci traže novi tajm-aut.

18. minut - Salin pogađa novu trojku 30:32. Pešić ponovo traži tajm- aut. Jaramaz vraća trojku 33:32.

17. minut - Davidovac pogađa uz faul nakon odbitka 30:26. Rantanen vraća za tri 30:29.

16.minut - Sjajni Mitrović njegov već 10 poen, 27:24. Jantunen pogađa sa penala 27:26

15. minut - Palmi realizuje oba bacanja. Raspoloženi Mitrović novi poeni 25:24.

14. minut - Jantunen postiže prve poene u drugoj deonici za Finsku. Đurišić fauliran za tri, pogađa dva 23:22.

13. minut - Sjajna asistencija Đurišića za Davidovca i efektan poen 21:20.

12. minut - Finska promašuje dve otvorene trojke.

11. minut - Beslać siguran sa penala 19:20.

Prva četvrtina:

10. minut - Jankunen pogađa za kraj prve četvrtine 17:20.

9. minut - Vanja Marinkovič pogađa trojku za prvo vođstvo Srbije 17:15. Tajm -aut Finska. Valtonen pogađa za tri 17:18.

8. minut - Trojka Avramovića, mini serija Srbije 14:15.

7. minut - Mitrović pogađa dva penala, njegovih šest poena 9:13. Madsen swe ubacio u reket i poentirao 9:15.

6. minut - Finska povećava prednost sa slobodnih bacanja. Mitrović pogađa uz faul, promašuje dodatno bacanje 7:13.

5. minut - Mitrović pogađa nakon okreta. Salin postiže drugu trojku za Finsku 5:11.

4. minut - Mađuni pogađa trojku uz faul, Pešić reaguje tajm-autom. Mađuni pogađa i dodatno bacanje 3:8

3. minut - Gudurić postiže prve poene za Srbiju na meču trojka. Vraća Mađuni za dva 3:4

1. minut - Jakunen postiže prve poene na meču 0:2.

1. minut - Utakmica je počela.

- Srbija kreće u petorci Jaramaz, Marinković, Gudurić, Mitrović, Petrušev.

- Hala "Aleksandar Nikolić" ispunjena je do poslednjeg mesta.

Košarkaši Srbije sastaju se sa Finskom u utakmici 1. kola grupe G kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2025 godine.

Pored Srbije i Finske u ovoj grupi nalaze se i Gruzija i Danska.

Prve tri selekcije izboriće plasman na Evopsko prvenstvo.

Ovo je prvi meč Srbije nakon osvajanja srebrne medalje na Svetskom prvenstvu u Manili.

Svetislav Pešić, košarkaši

Selektor Orlova Svetislav Pešić za ovaj meč skratio je spisak na 12 igrača, jer je morao njih trojicu da "precrta".

Naime van tima su Uroš Trifunović, Ognjen Dobrić i Aleksa Uskoković, pa Pešić računa na sledeće igrače.

Aleksa Avramović, Aleksa Radanov, Balša Koprivica, Vanja Marinković, Dejan Davidovac, Dušan Beslać, Dušan Ristić, Luka Mitrović, Marko Gudurić, Nikola Đurišić, Ognjen Jaramaz i Filip Petrušev.

Finska

Selektor Pešić je upozorio da je Srbija već gubila od Finske, kao i da je ta selekcija u međuvremenu pobedila i Sloveniju i Hrvatsku.

"Prvo, ovo je početak kvalifikacija. Ono na čemu mi moramo da insistiramo i da o tome vodimo računa je da igramo protiv Finske. Svi unutar tima, i igrači, nikoga ne potcenjujemo. Svesni smo naših mogućnosti, ali, istovremeno, nismo sami", rekao je Pešić i nastavio:

"Oko nas je mnogo šumova koji se prave, u smislu ko su ti Finci. A u prošlosti se zna da smo mi već pre nekoliko godina izgubili od Finske i da su oni u međuvremenu dobili i Sloveniju, kao i Hrvatsku, tako da je nekoliko zemalja sa prostora bivše Jugoslavije, zemlje sa velikom košarkaškom tradicijom, gubilo od Finaca. Mi koji smo unutra to znamo . I mi se previše ne bavimo tim pričama, imamo ogroman respekt prema njima i tako ulazimo u utakmicu. Naravno, uvek je podrška publike važna. Navijači koji dolaze da podrže reprezentaciju treba da znaju da igramo protiv ekipe koja je timski izvanredna i da nam je njihova podrška veoma važna", objasnio je selektor Srbije.

Uatkmica se igra u hali "Aleksandar Nikolić" sa početkom u 20 časova.