SRBIJA GAZI KA EVROBASKETU: Pešićevi Orlovi silni protiv Džikićeve Gruzije u Tbilisiju! VIDEO

Kvalifikacije za EP 2025

Muška košarkaška reprezentacija Srbije ostvarila je i drugu pobedu u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2025.

Tim Svetislava Pešića je kao gost u Tbilisiju savladao Gruziju rezultatom 76:63 (21:12, 17:19, 22:21, 16:11). Srbija je prva u grupi G sa maksimalnim učinkom posle dva kola, slede Finska i Danska sa po 1-1, dok Gruzija ima dva poraza na startu kvalifikacija.

Iz grupe na Evropsko prvenstvo, pored Finske, kao jednog od domaćina, idu još dve selekcije.

Marko Gurudić je postigao 16 poena, Vanja Marinković 15, Aleksa Avramović 12, a Filip Petrušev 11 u ekipi Srbije.

Kod domaćina Tornike Šengelija je postigao 19 poena, a Džo Tomason 13.

Naredne utakmice u kvalifikacijama Srbija igra u novembru. Prvo će 21. novembra gostovati Danskoj, a tri dana kasnije će dočekati isti tim.

Srbija je kontrolisala utakmicu od prvog do poslednjeg minuta. Doduše, bilo je perioda kada je napad stao, a domaćin to koristio da stigne na četiri poena minusa. Ipak, svaki put je naš tim pojačavao tempo i lako ponovo stizao do veće prednosti.

Srbija je u prvoj deonici odigrala dobro u fazi odbrane, i dobru defanzivnu sekvencu naši košarkaši su uspeli da valorizuju i u napadu i na prvu pauzu odu sa devet poena prednosti 21:12.

Sredinom druge četvrtine, Gruzija je vezanim poenima Šengelije i Tompsona uspela da se vrrati u meč i smanji zaostatak na tri poena 26:23. Srbija je odbila nalet Gruzije i nakon dve vezane trojke Marinkovića stigla do dvocifrene prednosti 36:25.

Do kraja poluvremena Gruzija je serijom 6:2 uspela da smanji zaostatak na sedam poena 38:31.

U nastavku je Srbija uspevala da kontroliše dešavanja na terenu, i u izjednačenoj igri održi prednost iz prvog dela i u poslednju četvrtinu uđe sa osam poena prednosti 60:52.

Nakon dva i po minuta igre u poslednjoj deonici, Srbija je posle trojke Avramovića, stigla do 11 poena prednosti (67:56), a selektor Gruzije Aleksandar Džikić je bio prinuđen da zatraži tajm-aut.

Srbija je i posle tajm-auta nastavila sa boljom igrom i serijom 4:0 stigla do 15 poena prednosti i rešila pitanje pobednika sredinom četvrte četvrtine.

Ranije danas, u istoj grupi, Finska je kao domaćin pobedila Dansku sa 89:85.

GRUZIJA - SRBIJA 63:76 (12:21, 19:17, 21:22, 11:16)

4. ČETVRTINA

40. minut - Očikidze smanjuje na 63:76.

39. minut - Mitrović povećava na 60:76. Šengelija je polovičan sa penala - 61:76.

38. minut - Tomason smanjuje na 60:74.

37. minut - Avramović sa linije slobodnih bacanja diže vođstvo na 58:73. Petrušev sa penala povećava na 58:74.

36. minut - Jinčaradze smanjuje na 58:71.

34. minut - Avramović je fauliran na nesportski način. Pogodio je jedno od dva - 56:68. Marinković pogađa trojku - 56:71. Najvećih plus 15 u meču.

33. minut - Avramović pogađa za tri - 56:67. Tri trojke i devet poena pleja Srbije.

32. minut - Šengelija je fauliran pri šutu. Pogodio je, Gruzija je na četiri poena zaostatka - 56:60. Njegovih 16 poena. Marinković prekida nalet domaćina - 56:62. Njegovih 12 poena. Avramović krade loptu, Ristić pogađa - 56:64.

31. minut - Burjanadze smanjuje na 54:60.

3. ČETVRTINA

30. minut - Očikividze smanjuje - 52:58. Ristić se upisuje u strelce - 52:60. Ristić je posle promašaja Gruzina fauliran u poslednjoj sekundi za dva bacanja. Promašio je oba.

29. minut - Petrušev je precizan za dva - 50:58. Njegovih 10 poena.

28. minut - Očikidze vraća trojku - 48:56. Burjanadze smanjuje na 50:56.

27. minut - Sjajna saradnja Mitrovića i Gudurića. Gudurić pogađa za dva - 43:53. Njegovih 16 poena, od toga 12 u ovoj četvrtini. Šermadini sa linije penala smanjuje na 45:53. Avramović pogađa trojku - 45:56. Njegova druga trojka i šest poena ukupno.

26. minut - Gurudić još jednom pogađa za tri, sjajnja treća četvrtina za njega - 41:51. Tomason je sa penala smanjio - 43:51.

25. minut - Cincaze u kontri pogađa za dva - 41:45. Dobrić posle tajm-auta Pešića pogađa trojku iz ugla - 41:48.

24. minut - Gudurić sa penala dodaje dva poena - 39:45.

23. minut - Tomason pogađa trojku - 36:43. Njegovih 11 poena, koliko ima i Šengelija. Jaramaz je promašio dva bacanja. Šengelija to kažnjava trojkom - 39:43. Probudila se publika u Tbilisiju.

22. minut - Cincaze uzvraća - 33:40. Gudurić pogađa trojku, njegovih devet poena - 33:43.

21. minut - Gudurić svojim šestim poenom otvara drugo poluvreme - 31:40.

2. ČETVRTINA

20. minut - Šengelija je faliran sekund pre isteka poluvremena. Pogodio je za 31:38 na kraju prvog poluvremena. Njegovih 11 poena.

19. minut - Jinčaradze pogađa dva bacanja - 29:38. Njegovi prvi poeni.

17. minut - Šengelija smanjuje na 27:38.

16. minut - Sjajni Marinković pogađa novu trojku, prvi je dvocifreni košarkaš na utakmici - 25:36. Srbija prvi put ima dvocifrenu prednost.

Avramović krade loptu, Petrušev zakucava - 25:38.

15. minut - Još jednom sjajna saradnja Avramovića i Marinkovića, Marinković pogađa trojku - 23:31. Tomason smanjuje na 25:31. Mitrović je precizan za 25:33.

14. minut - Tomason je fauliran pri šutu za tri poena. Pogodio je prva dva, a promašio treće - 23:26. Njegovih šest poena. Marinković u kontri na asistenciju Avramovića za 23:28. Četvrti njegov poen.

13. minut - Šengelija smanjuje sa linije slobodnih bacanja, njegovih sedam poena - 19:24. Vanja Marinković se upisuje u strelce - 19:26. Cincadze smanjuje na 21:26.

12. minut - Avramović pogađa trojku, njegovi prvi poeni - 14:24. Pkhakadze vraća trojku - 17:24.

11. minut - Šengelija postiže prve poene u drugoj četvrtini - 14:21.

1. ČETVRTINA

10. minut - Period bez poena, Petrušev je sa dve rampe u istom napadu omogućio kontru Srbiji, a na kraju je on dobio 2+1. Srbija vodi sa 10:18. Pogodio je i dodatno bacanje za 10:19. Njegovih šest poena. Burjanadze smanjuje na 12:19. Davidovac je pogodio dva bacanja za 12:21, što je i konačan rezultat posle 10 minuta.

7. minut - Jaramaz pogađa prvu svoju, a drugu trojku za Srbiju - 10:16.

6. minut - Gudurić donosi Srbiji novo vođstvo - 9:11. Četvrti poen. Petrušev asistira Mitroviću koji je "u ofsajdu", centar Srbije zakucava za 9:13. Tajm-aut za Džikića. Mitrović je upisao četvrti poen.

Šengelija je fauliran, promašio je prvo, a pogodio drugo bacanje - 10:13.

5. minut - Dobrić na asistenciju Mitrovića, njegovi prvi poeni - 9:9.

4. minut - Šermadini pod košem iz drugog pokušaja donosi izjednačenje - 7:7. Kontra domaćina, Tomason za prvo vođstvo Gruzije - 9:7. Njegov četvrti poen.

3. minut - Mitrović na dobar pas Petruševa povećava - 4:7. Srbija je iskoristila prva tri napada. Šermadini je fauliran za bacanja. Promašio je prvo, ali pogodio drugo - 5:7.

2. minut - Gudurić je fauliran u prodoru ka košu. Pogodio je oba bacanja - 2:5. Tomason smanjuje na 4:5.

1. minut - Petrušev trojkom otvara meč - 0:3. Šengelija smanjuje - 2:3.

Jaramaz, Dobrić, Gudurić, Mitrović i Petrušev počinju za Srbiju. Jinčaradze, Šermadini, Šengelija, Tomason i Očkihikidze počinju za domaći tim.

Svetislav Pešić, Aleksandar Džikić

Pešić je napravio jednu izmenu

U odnosu na meč u Beogradu protiv Finske, u timu je Ognjen Dobrić, a nema Alekse Radanova.

GRUZIJA - SRBIJA

Tbilisi arena

Sudije: Johan Roso (Francuska), Martin Horozov (Bugarska), Mihal Proć (Poljska)

GRUZIJA: Beka Bekauri, Beka Burjanadze, Nikoloz Gaprindašvili, Kakaber Jinčaradze, Davit Kakušadze, Giorgi Očkihikidze, Aleksandre Phevadze, Otar Pkhakadze, Tornike Šengelija, Giorgi Šermadini, Džo Tomason, George Cincadze. Selektor: Aleksandar Džikić

SRBIJA: Aleksa Avramović, Dušan Beslać, Dejan Davidovac, Ognjen Dobrić, Nikola Đurišić, Marko Gudurić, Ognjen Jaramaz, Balša Koprivica, Vanja Marinković, Luka Mitrović, Filip Petrušev, Dušan Ristić. Selektor: Svetislav Pešić

Muška košarkaška reprezentacija Srbije od 18 časova gostuje Gruziji u utakmici 2. kola kvalifikacija za odlazak na Evropsko prvenstvo 2025.

Utakmicu možete da gledate u direktnom prenosu na kanalu RTS1, a tok meča, kao i brojne zanimljivosti koje prate utakmicu na našem portalu.

Srbija je u prvoj utakmici slavila protiv Finske u Beogradu, dok je Gruzija selektora Aleksandra Džikića poražena od Danske.

– Kao i svaka sledeća, uvek je drugačija. A pogotovo utakmica sa Gruzojom će biti sasvim različita, jer Gruzija igra potpuno drugačiju košarku od Finske. To je ekipa sa dobrom organizacijom i u odbrani i u napadu. Oni su čitavu utakmicu vodili protiv Danske, a svojim nekim pogrešnim odlukama su došli u situaciju da su izgubili. Ali, to za nas ništa ne znači jer svaka sledeća utakmica je, kao što sam rekao, drugačija. Radi se o vrlo iskusnoj ekipi, koja je pogotovo iskusna u ovim kvalifikacijama. Oni imaju kontinuitet godinama, jedino što se sada tu desilo, promenio se stranac i došao je novi trener, naš Aleksandar Džikić. Sigurno da ćemo morati da na drugačiji način pripremimo utakmicu i da se na neki način prilagodimo. Ipak se igra u gostima, moramo da budemo hrabri i da, naravno uz sav respekt prema Gruziji, mislimo na način kako mi treba da igramo i u odbrani i u napadu.

Odmah posle utakmice, reprezentacija Srbije se čarter letom vraća za Beograd.