PANATINAIKOS JE NOVI ŠAMPION EVROLIGE: Lesor, Slukas i Nan srušili Real! Grci se posle 13 godina vratili na tron!

Dan odluke

Košarkaši Panatinaikosa sedmi put u istoriji su osvojili Evroligu!

Grci su u finalu u Berlinu savladali Real rezultatom 95:80 (25:36, 24:18, 15:7, 31:19).

Grci su četiri od sedam titula osvojili sa Željkom Obradovićem, a poslednju pre 13 godina.

Erginu Atamanu je ovo treća titula, a Kostas Slukas je postao igrač koji je sa tri različita tima osvajao ovo takmičenje. Bio je šampion sa Olimpijakosom i Fenerbahčeom.

Najefikasniji u timu Panatinaikosa su bili Kostas Slukas sa 24 poena, Kendrik Nan sa 21 poenom i Matijas Lesor sa 17 poena.

Slukas je proglašen i za najkorisnijeg igrača finala. Imao je samo jedan promašaj, i to sa linije slobodnih bacanja.

Aktuelni šampion je bolje otvorio finale i stekao dvocifrenu prednost. Madriđani, koji su tokom cele sezone bili na prvom mestu, imali su i 14 poena viška početkom druge četvrtine.

Ali se Grci nisu predavali. Nošeni podrškom preko 8.000 navijača, Grci su smanjivali vođstvo i u finišu treće četvrtine preokrenuli rezultat.

REAL - PANATINAIKOS 77:91

4. ČETVRTINA

Panatinaikos je dobio treću četvrtinu sa 15:7. Grci imaju na startu poslednje četvrtine tri poena prednosti - 61:64.

Nan je postigao prve poene u poslednjoj četvrtini - 61:66.

Veliki problem za Panatinaikos, Lesor je zaradio četvrtu ličnu grešku.

Mitoglu pogađa trojku - 65:71. Serija Grka 5:0. Tajm-aut za Real.

Trojka Granta, Panatinaikos je na najvećih osam poena viška - 65:73. Do kraja sedam minuta.

Hezonja sa 2+1 i Ljulj trojkom vraćaju Real u igru - 71:73 u 35. minutu.

Slukas vezuje dve trojke - 71:79. Ljulj još jednom vraća trojku - 74:79.

Kendrik Nan vezuje četiri poena - 76:83. Do kraja tri minuta. Kampaco je dobio peti faul, dosudio mu je Ilija Belošević.

Mitoglu pogađa trojku - 76:86! Panatinaikos dva i po minuta pre kraja ima deset poena viška.

Lesor povećava prednost na 2:07 pre kraja na 76:88.

3. ČETVRTINA

Nevozan početak drugog poluvremena, po jedan koš za tri minuta.

Kampaco ulazi u problem sa faulovima, njegov treći u 23. minutu. Veliki broj faulova sude arbitri. Na drugoj strani, Lesor je napravio drugu ličnu grešku.

Nan pogađa trojku, vodi Panatinaikos - 56:58. Serija Grka 6:0 i tajm-aut za Real.

Pao u 29. minutu stiže do najveće prednosti - 59:64. Real je postigao samo sedam poena za devet i po minuta. Ćus Mateo na teren šalje najiskusnije, Ljulja, Serhia Rodrigeza i Rudija Fernandeza.

2. ČETVRTINA

Poenima Kozera Real je stekao najvećih 14 poena prednosti - 41:27 u 12. minutu.

Vraća se Pao, serija Grka 8:0 za 41:35 u 15. minutu.

Grant i Vildoza vezuju trojke, grčki tim je na poen zaostatka - 46:45.

Slukas uz zvuk sirene postavlja konačnih 54:49 posle prve dve četvrtine.

1. ČETVRTINA

Sjajan početak Reala, poveli su sa 10:3 posle dva minuta.

Ali i ogroman problem za Real, Tavares je dobio drugu ličnu već u 3. minutu. Nervoza na klupi Reala, trener Mateo je dobio tehničku grešku.

Pao je iskoristio nervozu Madriđana i prišao na 10:9.

Serija trojki na obe strane, Kampaco pogađa za 22:16. u 6. minutu.

Musa se razigrao, postigao je devet poena, bez promašaja iz igre - 26:17 za Real u 8. minutu.

Veliki problem i za Panatinaikos, Kendrik nan je u 9. minutu zaradio treću ličnu.

Real je preko Vensana Poarjea stigao do dvocifrene prednosti na kraju prve četvrtine - 36:25.

Košarkaši Reala i Panatinaikosa odrediće šampiona Evrolige u sezoni 2023/24.

Real je do finala stigao trijumfom nad Olimpijakosom, a Panatinaikos pobedom nad Fenerbahčeom.

Klub iz Madrida je najuspešniji u istoriji Evrolige sa 11 titula, od kojih je poslednja osvojena prošle godine. Jednu od tih 11 je osvojio sa Željkom Obradovićem na klupi.

Atinski velikan ima šest titula u svojim vitrinama, od kojih je četiri osvojio sa Željkom Obradovićem na klupi.

U hali u Berlinu nalazi se preko 8.000 navijača Panatinaikosa. Praktično, atmosfera je kao u Atini. Real ima podršku oko 500 svojih pristalica. Navijači Panatinaikosa su kupovali karte na ulici Berlina, a cena je išla i do 1.000 evra.

Mnogi su u Berlin stigli u toku noći, kolima ili autobusima, pošto iz Atine nije bilo dovoljno letova za sve zainteresovane.

Biće ovo 28. međusobni duel, a Real vodi sa 15:12.

Košarkaši Olimpijakosa osvojili su treće mesto u Evroligi u sezoni 2023/24.

Olimpijakos je u utakmici za treće mesto savladao Fenerbahče rezultatom 87:84 (24:16, 24:31, 18:25, 21:22).

U pobedničkom timu najefikasniji su bili Peters sa 20 poena, Vilijams-Gos 12 poena, Milutinov i Larencakis po 10. Petrušev za pet minuta nije postigao pogodak.

U ekipi iz Istanbula Pjer je postigao 19 poena, Vilbekin 16, Šanli 11. Gudurić je za 15 minuta postigao šest poena.

OLIMPIJAKOS - FENERBAHČE 87:84

Ujednačen početak meča, Olimpijakos vodi sa 8:6.

Grci trojkama, Turci pod košem, uglavnom postižu poene - 14:14.

Serija Olimpijakosa u finišu prve četvrtine, Grci su stigli do osam poena viška - 24:16.

Trojkom Mekisika Olimpijakos je u 12. minutu stekao dvocifrenu prednost - 27:17.

Nalet Fenerbahčea u 14. minutu, serija 9:0 kojoj je Fener prišao na 30:29.

Ponovo period dobre igre Olimpijakosa, Grci u 17. minutu vraćaju dvocifrenu prednost - 39:29.

Olimpijakos je bolju igru u prvom poluvremenu krunisao trojkom Petersa uz zvuk sirene za 48:37.

Grčki tim je u dva navrata stekao 13 poena prednosti na startu treće četvrtinu - 56:43.

Usledila je strašna serija turskog tima 14:2 za rezultat 58:57.

Fener je u 30. minutu prešao u minumalno vođstvo - 62:61. Ipak, trojkom Larencakisa uz zvuk sirene, Olimpijakos je stekao četiri poena viška pred start poslednje četvrtine - 66:62.

Serija Olimpijakosa za 72:62 u 31. minutu.

Olimpijakos je pogodio čak 14 trojki od 20 pokušaja.

Auh, drama u Berlinu. Fener se volšebno u 40. minutu približio na samo tri poena minusa - 87:84.

Imali su Turci vreme i za izjednačenje, ali su promašili dva pokušaja.

Au, kakav završak Ostalo je 0.7 sekundi do kraja, Fener je izveo loptu, Šanli je pogodio trojku ali je zakasnio - 87:84 ostaje konačan rezultat.

Košarkaši Reala i Panatinaikosa odlučiće ko je osvajač Evrolige za sezonu 2023/24.

Finalni meč u Berlinu počinje u 20 časova.

Pre toga će u utakmici za treće mesto od 17 časova igrati Fenerbahče i Olimpijakos.