Predstojeće Svetsko prvenstvo u košarci, navelo nas je da se prisetimo prvog, istorijskog Mundobasketa

Prva smotra najbolji selekcija sveta održana je u Argentini 1950. godine. Domaćin je bio grad Buenos Ajres, tačnije deo La Plata.

Učestvovalo je 10 reprezentacija, između, ostalog i naša reprezentacija. Nismo se proslavili jer smo zauzeli poslednje mesto, ali bili smo u centru pažnje zbog stvar koje nisu bile vezane za košarku.

screenshot-1.jpg
Foto: KK Crvena Zvezda

Naime, Jugoslavija nije želela da igra protiv Španaca, jer je na vlasti bio fašistički diktator generalisimus Fransisko Franko.

15441004325c091a50b2dfe.jpg
Foto: KK PARTIZAN, KSS, Privatna Arhiva

Taj antifašistički gest koštao je Jugoslaviju poraza, kazne od 2.000 dolara i suspenzije sa zvaničnih takmičenja od godinu dana, što je bila kazna izrečena od strane Svetske košarkaške federacije.

Epilog na kraju - Jugoslavija je zabeležila pet poraza: Od Perua dva, Španije, Ekvadora i Čilea.

Konačan plasman:

1. mesto - ARGENTINA

2. mesto - SAD

3. mesto - Čile

Brazil

Egipat

Francuska

Peru

Ekvador

Španija

Jugoslavija

Kurir sport