SLAVNI SPORTISTA NEGIRA OPTUŽBE ZA POSEDOVANJE DROGE: Bode Miler uhapšen zbog posedovanja psihodeličnih pečuraka
Nekadašnji olimpijski šampion u alpskom skijanju Bode Miler izjasnio se da nije kriv po dve prekršajne optužbe za posedovanje droge nakon što je početkom meseca uhapšen u saveznoj državi Ajdaho zbog posedovanja psihodeličnih pečuraka.
Prema sudskim dokumentima, Miler je uhapšen 6. juna na istoku Ajdaha, a nekoliko dana kasnije negirao je krivicu za posedovanje kontrolisane supstance i pribora za konzumiranje droge.
Detalji hapšenja nisu navedeni u sudskim spisima, ali je zamenik šerifa okruga Fremont Džejkob Hert u izveštaju naveo da je kod Milera pronašao belu kesu iz dispensara sa 4,1 gramom psilocibinskih pečuraka.
Ajdaho ima jedne od najstrožih zakona o drogama u Sjedinjenim Američkim Državama. Ipak, pojedine savezne države, poput Kolorada i Oregona, legalizovale su upotrebu psilocibina u terapeutske svrhe. Ova supstanca poslednjih godina privlači pažnju dela medicinske i naučne zajednice zbog istraživanja o njenoj potencijalnoj primeni u lečenju anksioznosti, depresije i posttraumatskog stresnog poremećaja.
Miler (48) je tokom karijere bio poznat po agresivnom i rizičnom stilu vožnje. Osvojio je šest olimpijskih medalja, uključujući zlato u superkombinaciji na Zimskim olimpijskim igrama u Vankuveru 2010.
Amerikanac je upisao i 33 pobede u trkama Svetskog kupa, osvojio dva velika Kristalna globusa i četiri zlatne medalje na svetskim prvenstvima, čime je postao jedan od najuspešnijih skijaša svoje generacije.
Njegovo poslednje veliko takmičenje bilo je Svetsko prvenstvo 2015. godine u Biver Kriku, kada je doživeo težak pad u superveleslalomu i ubrzo potom završio bogatu profesionalnu karijeru.