VELIKI KAMBEK: Hamilton trijumfovao u Budimpešti i prestigao Rozberga u generalnom plasmanu

Formula 1

Vozač Mercedesa Luis Hamilton pobedio je danas u Velikoj trci Mađarske u Formuli 1, vožene na stazi Hungaroring.

Britanac je tako preuzeo vođstvo u generalnom plasmanu.

Drugo mesto danas je osvojio Hamiltonov timski kolega Niko Rozberg, koji je bio lider u generalnom plasmanu pre trke u Mađarskoj.

Pre pet trka, Rozberg je imao 43 boda prednosti, a Hamilton sada ima šest bodova više na vrhu.

Ovo je bila 11. trka u šampionatu.

U konkurenciji konstruktora, Mercedes je prvi sa 278 bodova. Ferari je drugi sa 224, a Red Bul 223.

Na podijumu se danas našao i vozač Red Bula Danijel Rikardo.

Sebastijan Fetel iz Ferarija bio je četvrti, Maks Ferstapen iz Red Bula peti.

Bodove su osvojili još i Kimi Raikonen iz Ferarija, Fernando Alosno iz Meklarena, Karlos Sains iz Toro Rosoa, Valteri Botas iz Vilijamsa i Niko Hilkenberg iz Fors Indije.

VN Ma]arske rešena je praktično na samom početku, kada je Hamilton u prvom krugu pretekao Rozberga, koji je bio na "polu", i tako preuzeo kontrolu na stazi koja je poznata po tome da se teško pretiče na njoj.

Rozberg je u dva navrata dolazio na pola sekunde od timskog druga, ali je Hamilton u oba navrata uspeo da ubrza i da pobegne.

Hamiltonu je u jednom trenutku nare]jeno i da ubrza, kada je Rikardo došao blizu Rozberga.

Vozila Raikonena i Ferstapena bila su u kontaktu kada je Finac pokušavao da pretekne tinejdžera, posle čega ga je optužio za nelegalno blokiranje.

Alonso je bio sedmi, a njegov timski drug Dženson Baton nije završio trku, jedini danas, pošto mu se bolid odmah na početku trke pokvario.