Felps osvojio 22 medalju na OI, sportisti SAD najuspešniji

Na drugom mestu je Kina sa ukupno 53 medalje - 25 zlatnih, 16 srebrnih i 12 bronzanih. Srbija je sa jednim srebrom i jednom bronzom na 40 mestu

LONDON - Američki plivač Majkl Felps isplivao je u subotu veče poslednju olimpijsku trku u kojoj je osvojio zlatnu medalju u štafeti 4x100 mešovito.

Bila je to njegova 22. olimpijska medalja, a 18. zlatna. Osvojio je i po dve srebrne i bronzane medalje.

Poslednji dan plivačkih takmičenja obeležili su ženska štafeta SAD na 4x100 mešovito i Kinez Sun Jang, koji su osvojili zlatne medalje uz svetske rekorde.

U preostale dve discipline pobedili su Holanđanka Ranomi Kromoviđoko i američka muška štafeta na 4x100 mešovito, čiji je član bio Felps.

Felps je američkoj štafeti doneo prednost u izmeni delfin stilom. Do tada su u prednosti bili Japanci, koji su na kraju osvojili srebrnu medalju. Treći su bili Australijanci.

Sun je trijumfalno završio Olimpijske igre, oborivši svetski rekord na 1.500 metara. Pre toga je osvojio zlato na 400 slobodno, srebrno na 200 slobodno i bronzu u štafeti 4x200 slobodno.

Današnju trku je isplivao u vremenu 14:31,02 minuta, što je 3,12 sekundi bolje od njegovog dosadašnjeg rekorda.

Drugi je bio Kanađanin Rajan Kokran (14:39.63), a treći šampion iz Pekinga Ousama Meloli iz Tunisa (14:40.31).

Ženska štafeta SAD lako je trijumfovala na 4x100 mešovito u vremenu novog svetskog rekorda 3:52,05, što je za 14 stotinki bolje od dosadašnjeg rekorda Kineskinja. Druga je bila Australija, a treći Japan.

Član američke štafete bila je i 17-godišnja Misi Frenklin, koja je osvojila četvtu zlatnu, a ukupno petu medalju na ovom Igrama.

Na 50 metara slobodno trijumfovala je Holanđanka Kromoviđoko, koja je bila najbrža i na 100 metara. Njena koleginica iz reprezentacije Marlen Veldhis bila je treća, a srebro je pripalo Beloruskinji Aleksandri Herasimeniji.

Sportisti SAD vode na listi najuspešnijih takmičara na Olimpijskim igrama u Londonu, sa osvojene 54 medalje. SAD su osvojile 26 zlatnih, 13 srebrnih i 15 bronzanih.

Na drugom mestu je Kina sa ukupno 53 medalje - 25 zlatnih, 16 srebrnih i 12 bronzanih.

Na trećem mestu su sportisti Velike Britanije sa 29 medalja - 14 zlatnih, sedam srebrnih i osam bronzanih.

Srbija je sa jednim srebrom i jednom bronzom na 40 mestu.

Posle osam dana takmičenja na Olimpijskim igrama u Londonu bar jednu medalju su osvojili timovi iz ukupno 58 zemalja.