ODRASTAO JE U DŽUNGLI, A DANAS JE SPORTISTA TEŽAK 350 MILIONA EVRA: U 44. godini života doneo šok odluku!
Sa 15 godina se ukrcao na brod i uplovio u nemilosrdni svet borbe!
Neverovatni Filipinac Mani Pakjao (44) šokirao je čitav svet kada je izrazio želju da nastupi na Olimpijskim igrama u Parizu naredne godine.
Filipini su podneli poseban zahtev Međunarodnom olipijskom komitetu da se bivšem prvaku sveta u boksu omogući nastup na OI u Parizu, iako je prekoračio starosnu granicu.
Naime, starosna granica za olimpijske boksere je 40 godina, pa je predsednik Olimpijskog saveza Filipina Abraham Tolentino nedavno poslao pismo MOK-u u kom traži da se u slučaju Pakjaa napravi izuzetak.
"On je dobroj fizičkoj formi, boljoj od ostalih sportista", uverava Tolentino i ističe da je Pakjao "bokserska ikona" koja će značajno doprineti podizanju popularnosti ovog sporta na OI.
Iako je zbog političke karijere 2021. godine otišao u boksersku penziju, Pakjao silno želi da ispuni dečački san. Osvojio je brojne titule svetskog šampiona u različitim kategorijama, ali nikada nije predstavljao svoju zemlju na Olimpijskim igrama. Njegov životni san je osvajanje zlata na najvećoj planetarnoj smotri na svetu.
Nestvarna životna priča
Manu Pakjao važi za jednog od naboljih boraca svih vremena. Godinama je dominirao u svetskom boksu i bio omiljen je među navijačima.
Međutim, njegov put do vrha nije bio nimalo lak...
Pakjao je imao jako teško detinjstvo. Odrastao je u filipinskoj džungli, a negovi su bili toliko siromašni da nisu mogli ni pirinač da mu prijušte. Sa roditeljima, sestrom i dva mala brata delio je jednu prostoriju, koju je okruživalo drveće kokosa. Od kokosa su i živeli. Otac je prodavao drvo i plodove i tako hranio porodicu.
"Život nam je bio težak, kad je Mani bio dečak. Imali smo samo banane, a kada bih zaradio novac, kupio bih pirinač. Danas jedemo sve što poželimo", rekao je jednom prilikom otac slavnog boksera.
Imao je samo 15 godina kada je odlučio da napusti porodicu. Ukrcao se na brod za Manilu i tako uplovio u nemilosrdni svet borbe.
"Kada je tek krenuo nije imao mišiće i nisam mogao očekivao da će jednog dana biti pravi borac. Ali je nakon šest meseci treniranja rekao sam da će biti svetski prvak. Uvek je bio disciplinovan na treninzima, upijao je brzo, vežbao je puno, išao na trčanje. Gledao je Tajsonove mečeve i upijao taktiku. Njegova majka je želela da postane sveštenik, ali Manu je znao da dolazi iz siromašne porodice, da mu roditelji ne mogu finansirati školu i zato je počeo da se bavi boksom", pričao je njegov trener.
Nekada nije imao šta da jede, a sada ne zna na šta će sa parama. Poseduje vile širom sveta: U LA, Filipinima, Laguni... Njegova palata u Makati vredi 10 miliona evra. Poslednjih godina izuzetno je aktivan u politici. Imao je ambicije da postane predsednik Filipina, ali je na izborima prošle godine doživeo neuspeh.
U 2013. godini pojavile su se sumnje da slavni bokser boluje od Parkinsonove bolesti. Sumnju je izrazio ugledni filipinski neurolog, međutim, Manu je sve oštro demantovao i nastavio sa sjajnom karijerom.
On je prvi bokser koji je postao svetski prvak u osam različitih bokserskih težinskih kategorija, u kojima je osvojio deset titula svetskog prvaka. Takođe je i prvi bokser koji je linearno osvojio titulu u četiri različite kategorije. Ima nadimke „Mani” i „Pakman”.
Prozvan je „borcem decenije” 2000-tih godina, a više puta proglašen je borcem godine.
Slavni bokser uživa neverovatnu popularnost na Filipinima. I dalje je jedan od najplaćenijih sportista na planeti, čije bogatstvo se procenjuje na 350 miliona evra. O Pakjau je snimljen filipinski film Pakjao: Film. Prvi je filipinski sportista koji se pojavio na poštanskoj marki. Bio je na popisu najuticajnih ljudi sveta časopisa Tajm za 2009. godinu, ponajviše zbog velike popularnosti i humanitarnih aktivnosti na Filipinima. Počasni je član američke košarkaške NBA ekipe Boston Seltiksi.
Kurir sport
PREDSEDNIK VUČIĆ: SAD uvode sankcije NIS, razgovaraćemo i sa Rusima i sa Amerikancima! Studentima su ispunjeni svi zahtevi! Stanovi za mlade od 20 do 35 godina