SRBIJO, DA LI SI SPREMNA ZA NOVI TENISKI SPEKTAKL? Novak preko Šapovalova do finala Vimbldona, protiv Beretinija za 20. Slem

otvoreno prvenstvo engleske

Najbolji teniser sveta Novak Đoković dobio je 20 meč na najvećim turnirima sveta ove godine i isto toliko vezanih mečeva na Otvorenom prvenstvu Engleske, pa je posle trijumfa nad Kanađaninom Denisom Šapovalovim 7:6, 7:5, 7:5, ušao u sedmo finale Vimbldona.

Njegov rival u finalu u nedelju biće Mateo Beetini koji je sa 6:3, 6:0, 6:7, 6:4 savladao Huberta Hurkača.

Gledali smo dramatičan prvi set u kom je Novak prvi pretrpeo brejk i spasao se gubitka tek u desetom gemu, kada je uspeo da izjednači na 5:5. Potom se ušlo i tai-brejk. Nervozna igra u kojoj je Đoković dobio ključne poene i slavio 7:3.

U drugom setu Đoković je spasao pet brejk lopti, čekao je do 11 gema prvu priliku da oduzme servis rivalu, što je i uradio posle duple greške Šapovalova. Potom je prvi teniser sveta rutinski završio posao i sa 7:5 došao na set od novog finala u Londonu.

Treći set doneo je u prvih sedam gemova osam brejk lopti, od čega pet na Novaka, ali oduzimanja servisa nije bilo Sve do 11 gema, kada je Đoković napravio brejk čijom je potvrdom osigurao plasman u finale.

Treći set

7:5 - Gotovo je! Novak ide po 20 Slem u karijeri

6:5 - Kakva drama! Novak je posle napravio brejnapravio brejk i servira za novo finale u Londonu

5:5 - Siguran je Novak, meč traje dva sata i 35 minuta

4:5 - Opet nema prilike za brejk

4:4 - Đokovićev novi gem sa nulom

3:4 - Osam brejk prilika od čega je Novak koji se tokom gema prvi put okliznuo i pao na meču, nije iskoristio pet, nisu dovele do brejka u trećem delu meča

3:3 - Nije bilo većih problema za Novaka, koji sve više pokušava da napravi pritisak na rivala

2:3 - Sada su posle uvodne drame oba igrača lako dobila servis gemove

2:2 - Lakši gem za Đokovića

1:2 - Fenomenalnim pasing šotom došao je Đoković do 15:15. Potom nova greška Kanađanina, 15:30, pa dobra igra na mreži za 15:40. Nije iskoristio Novak prvu brejk šansu, pa ni drugu, ali Denis novom duplom greškom poklanja protivniku treću priliku.

Ni nju Novak ne koristi, bio je to servis viner Šapovalova. Dva poena Kanađanina, spasao je gem, vodi u ovom setu.

1:1 - Mnogo važan momenat! Novak je spasao brejk lopte i posle velike drame uspeo da izjednači

0:1 - Šapovalov je dobio prvi gem

Denis Šapovalov

Treći set

7:5 - Još samo set do novog finala

6:5 - BREJK! Jednu priliku dobio je Đoković za brejk, duplom greškom Kanađanina je iskoristio i došao na korak od drugog seta

2:3 - Šapovalov servira vrlo precizno i snažno

2:2 - Au, kakva drama! Šapovalov je imao brejk lopte, ali je potom Novak vezao pet poena i završio posao.

1:2 - Još jedan gem na servis Kanađanina u kom je bio dominantan. Osvojio je sva četiri poena

1:1 - Zanimljiva scena! Šapovalov je bio ubeđen da je poslednji poen gema bio u autu, tražio je proveru, ali se i potom teško pomirio sa činjenicom da je pogrešio

0:1 - Šapovalov je dobio gem bez izgubljenog poena

Drugi set

7:6 - Trinaesti gem sa mnogo grešaaka dobio je Novak, koji je poveo sa 5:2 i imao dva servisa da završi posao. Prvi poen je izgubio, ali drugi nije, ppa je imao 3 set lopte.Duplom greškom Kanađanina, drama je završena - 7:3.

6:6 - Idemo u dodatni gem

6:5 - Relativno lagan gem, posle brejka, sada je pritisak sa preke strane mreže

5:5 - Novak je imao 15:30, zatim je Šapovalov dželendžon ponovio poen, koji je prvo dodeljen Novaku. Zatim je Kanađani promašio zicer, ali potom servis volej igrom spasao brejk loptu.

Novak je zatim došao do nove brejk prilike, koju je iskoristio tako što je Šapovalov poslao loptu u aut

4:5 - Biloo je 40:0, potom se stiglo do igre na razliku, ali je Đokoić to rešio i sada ima poslednju priliku da se vrati u set

3:5 - Novak je vratio svaki od servisa, ali se potom nije razvio poen

3:4 - Uz dva asa nedovoljno probuđeni Novak rešava gem

2:4 - Kanađanin je kad servira do sada izgubio samo dva poena

2:3 - Kada ubaci prvi servis Đoković je dobio sedam od osam poena

1:3 - Šapovalov bez izgubljenog poena dobija gem i potvrđuje brejk, Novak je u kontraritmu

1:2 - Dve duple greške, samo dva ubačena prva servisa i tri brejk prilike koje je dao protivniku razlog su što je Đoković prvi pretrpeo brejk

1:1 - Šapovalov je dobrim servisima, sticao prednost i rešavao poene

1:0 - Novak je lako dobio prvi gem, pre svega dobrim servisima

Prvi set

Novak igra 10. polufinale na terenima Ol Ingland kluba, dok je Denis ostvario najbolji rezultat u karijeri i prvi put se našao među četvoricom najboljih na grend slemu.

Njih dvojica će na teren posle Italijana Matea Beretinija, koji je savladao Huberta Hurkača iz Poljske.

Đoković i Šapovalov do sada su se sastajali šest puta i u svim mečevima je kao pobednik izlazio srpski teniser.

Poslednji put su rekete ukrstili na ATP kupu u januaru, kada je svetski broj 1 slavio sa dva puta po 7:5, dok je Kanađanin u samo dva navrata uspevao da dobije set protiv Novaka.

"Gledao sam ga protiv Marija. Nije pokazivao tragove onih oscilacija koje su negativno krasile njegovu igru poslednjih godina. On je igrač koji izuzetno kvalitetno može da odigra, na vrlo visokom nivou. Može da pobedi svakoga sa tako razornim servisom i izuzetno kvalitetnim forhendom", rekao je Đoković za RTS o svom narednom protivniku.

"Video sam da nije mnogo grešaka pravio, nema šta da izgubi - prvi put je u polufinalu grend slema. Trudiću se da koristim to neko iskustvo, da odigram čvrsto i biću spreman na veliku borbu."

Ukoliko opravda ulogu favorita i trijumfuje nad Šapovalovom, Srbin će igrati 30. finale na grend slemovima i imaće priliku da dođe do 20. trofeja, čime bi se izjednačio sa rekorderima Rodžerom Federerom i Rafaelom Nadalom.

Novak, koji je u karijeri pet puta trijumfovao na Vimbldonu, ove sezone je već osvojio Australijan open i Rolan Garos.