Slušaj vest

Specijalni izveštač iz Londona: Vuk Brajović

Tradicija nam govori da u ovim mečevima favoritkinja nema, a obe imaju posebne motive za današnji uspeh. Poljakinja je već predugo i van Top 3 WTA liste a da je pritom jedna od najboljih teniserki poslednje dekade, nikada bolja od nastupa u četvrtfinalu ovde - i željna da se (pomalo iznenadno) dočepa ciljnog karijernog trofeja za svakog tenisera I teniserku kao simbola povratka pod reflektore.

Amerikanka je u finale ušla pobedom i nad prvom igračicom sveta Sabalenkom - šestom u devet mečeva - i demonstrira kvalitete koji su najvažniji u ovoj fazi Slemova - žudeti za pobedom i imati mir I fokus uma za kako to ostvariti. U tom smislu, današnje suparnice su dosta izjednačene, ali je Anisimova malo više rasterećena, igrajući "kao da nema šta da izgubi" već nekoliko kola protiv favorizovanih suparnica.

Iga Švjontek na Rolan Garosu Foto: PressFocus / ddp USA / Profimedia

Ono što je sigurno u smislu strategije za danas je da će Švjontek želeti da nametne tempo igre od početka i - nalik Sineru protiv Đokovića - ne da vreme Anisimovoj da se postavlja na udarce na željeni način i osvaja teren za pozicije izvođenja vinera. Obe igračice će biti pod velikim igračkim i psihičkim pritiskom na servisu i riternu, uz loptice koje će leteti na sve strane po nesnosnoj londonskoj toploti.

Pomeranje termina finala za 2 sata kasnije (5 po našem vremenu) verovatno ima veze i sa ovim, pa će biti zanimljivo videti koliko će se koristiti pravo za odmor van terena I kao faktor strategije. U ovom meču osvajanje prvog seta neće biti presudno - iako svakako važno - jer su motivi preveliki da bi se odustalo od nastavka borbe, osim ako se jedna od igračica baš "pogubi" na terenu - odnosno dobije napad "treme od pobede" što je viđano i ranije.

Džodi Foster na Vimbldonu 2025 Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia, Ray Tang / AFP / Profimedia, Ben Whitley, PA Images / Alamy / Profimedia

Ako bismo sledili nedavnu prošlost u kojoj su u poslednjih 8 godina različitin 8 teniserki osvajale ovaj prestižan trofej - napišimo oprezno znak jednakosti između Švjontek i Anisimove danas, ceneći iskustvo velike šampionke i opravdani entuzijazam izazivačice.

Pozlilo dvojici navijača na Vimbldonu Izvor: Arena 1 Premium