Pšenica se koristi u mlinsko-pekarskoj, konditorskoj, pivskoj, farmaceutskoj industriji, kao i u stočarskoj proizvodnji. Najznačajniji je ratarski usev, a njome je zasejana 1/4 obradivih površina na svetu. Pšenični hleb osnovna je hrana za oko 70 % ljudske populacije.

Adekvatnom predsetvenom pripremom zemljišta treba obezbediti odgovarajuće agrotehničke uslove za što bolju klijavost semena i kasniji razvoj biljaka, a to je rastresit površinski sloj koji će prekriti seme i optimalno zbijenu posteljicu na koju će seme biti položeno.

Ukoliko se i vi bavite proizvodnjom pšenice, nije na odmet da pročitate ovaj tekst jer ćemo objasniti značaj predsetvene pripreme zemljišta i koje mašine ovaj posao obavljaju najbolje.

Kako predsetvena priprema utiče na kvalitet?

Adekvatnom predsetvenom pripremom zemljišta treba obezbediti odgovarajuće agrotehničke uslove za što bolju klijavost semena i kasniji razvoj biljaka, a to je rastresit površinski sloj koji će prekriti seme i optimalno zbijenu posteljicu na koju će seme biti položeno

Predesetvenom pripremom obrađuje se zemljište, a to predstavlja: otklanjanje neravnina stvorenih nakon osnovne obrade, stvaranje povoljne strukture oraničnog sloja zemljišta mešanje površinskog sloja radi bržeg zagrevanja zemljišta.

Ukoliko se vrši priprema odmah posle zimskog oranja, a pre mraza, vlaga će se bolje očuvati u zemljištu. Zemlja ispod kultivisanog sloja, a pod uticajem mraza biće manje sabijena. Na ovaj način semena će se lakše probijati do vlage.

Tvrda posteljica i mek pokrivač je idealno okruženje koje će obezbediti optimalan prinos vaših useva. Rastresiti sloj smanjuje otpor klici pri nicanju, a donji obezbeđuje dobar kontakt između semena i zemljišnih čestica. Predsetvena pripremana utiče na kvalitet, brzinu setve i ujednačenu dubinu setve.

Mašine za predsetvenu pripremu zemljišta za pšenicu

Kao što smo već naveli, za obavljanje predsetvene pripreme zemljišta treba odabrati mašine sa najmanjim brojem prohoda. Najbolje mašine za taj posao su setvospremači i germinatori (kompleksni setvospremači).

Setvospremač

Veoma važna mašina za svako seosko domaćinstvo koje se bavi poljoprivredom, a do sada dobijenim rezultatima jedno je od najboljih savremenih oruđa u poljoprivredi.

Setvospremač je priključna mašina za traktore, jednostavne i robusne konstrukcije. Kako bi dali što bolje rezultate, najkvalitetniji setvospremači imaju dodatne funkcije. Ramske konstrukcije nisu kruto vezane za osnovnu gredu mašine, već se slobodno kreću oko horizontalne šipke, što joj omogućava da savladava neravnosti terena.

Omogućeno je vrlo jednostavno podešavanje visine ramske konstrukcije, a na taj način podešava se radna dubina setvospremača. I ono što je takođe bitno, kod modela setvospremača sa dodatnim radnim krilima omogućeno je hidraulično spuštanje i podizanje krila, tako da ga vrlo jednostavno možete sklopiti i rasklopiti bez dodatnog alata i velike snage.

Germinator

Kompleksni setvospremač koji u jednom prohodu sprovodi kompletnu operaciju pripreme površinskog sloja zemljišta za setvu. Veoma je korisno ali i ekonomično oruđe, njime ćete dosta uštedeti vremena i goriva, a ovaj način se izbegava i nepotrebno gaženje zemljišta.

Sastavljen je od ramske konstrukcije, ravnajuće letve koja se nalazi u prednjem delu, radnih tela (S opruge) i ukoliko je veći model poseduje dve ili više krila.

Germinator svojom konstrukcijom omogućava da se postigne tačna radna dubina koja iznosi 3 – 8 cm, , bez podizanja vlage iz dubljih slojeva, i fino usitnjeni gornji sloj za postavljanje semena, iz kog se istiskuje višak vazduha i time se sprečava isušavanje.

Ukoliko želite da predsetvenu pripremu uradite na jedan kvalitetan način ove 2 mašine će vam olakšati posao.

promo