Klikni bezbedno

Klikni bezbedno

Društvo -
Ukoliko razgovarate sa detetom i postavite neke granice, a opet mu ostavite dovoljno prostora da istražuje onlajn svet, uspostavili ste dobar odnos poverenja

Pre nego što dete počne da koristi internet, važno je da mu roditelji odrede šta sme, a šta ne sme da radi. Međutim, od toga je mnogo važnije da dete razume zašto postoje granice i da samo preuzme odgovornost za ono što radi na internetu. Zabrana sama po sebi nije dobro rešenje jer, ukoliko detetu zabranite da koristi internet, to će postati zabranjeno voće. Dete počinje krišom da odlazi na mrežu, pa je mnogo teže pratiti njegove aktivnosti.

Ali, ukoliko razgovarate sa detetom i postavite neke granice, a opet mu ostavite dovoljno prostora da istražuje onlajn svet, uspostavili ste dobar odnos poverenja.

Predlažemo roditeljima da s detetom uspostave pravila, koliko dnevno ili nedeljno može da provodi vremena na internetu, a da pritom na zapostavi svoje obaveze u školi ili vanškolske aktivnosti. Zatim, koje sajtove može, a koje ne treba da posećuje, pri čemu mu morate objasniti zašto su ti sajtovi loši za njega. Na svakih 45 minuta deca moraju da odmore oči od monitora bar 10 minuta pre nego što nastave da rade za računarom. Detetu treba objasniti da ne skida muziku i filmove sa nepoznatih sajtova i da ne ostavlja lične podatke da bi pristupio nekom sajtu. Jasno mu treba staviti do znanja da, ako nekoga upozna na internetu, to ne znači da je ta osoba ona za koju se predstavlja, jer mi tu osobu ne vidimo i ne znamo kako ona zapravo izgleda. Objasnite detetu da ono što o nekoj osobi zna samo preko interneta nije dovoljno da bi smelo da se i uživo upozna s njom.

Ohrabrite dete da sa vama deli ono što mu se dešava dok je onlajn, kao i iskustva svojih prijatelja, jer na taj način stvarate prostor da vam se dete obrati ukoliko doživi neko neprijatno iskustvo.

Jasna Matić, Državna sekretarka za digitalnu agendu

Ovo su saveti!

- uspostavite odnos poverenja s detetom

- objasnite mu šta sme da radi na internetu, a šta ne

- ostavite mu dovoljno prostora da istražuje onlajn svet

- odredite koliko dnevno ili nedeljno može da koristi internet

- vodite računa da ne zapostavi obaveze u školi

- objasnite mu koje sajtove može, a koje ne sme da posećuje i zašto

- posle svakih 45 minuta mora da odmori oči od monitora 10 minuta

- objasnite mu da ne skida muziku i filmove sa nepoznatih sajtova

- stavite mu do znanja da ne sme da se upoznaje s nekim koga zna samo sa interneta

- ohrabrite ga da sa vama deli ono što mu se dešava dok je onlajn

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track