SRBIJA PRED SUDOM: Roditelji nastradalih u novosadskoj diskoteci Kontrast tuže državu
Foto: Slađana Stojanović

Roditelji pokrenuli 14 krivičnih prijava

SRBIJA PRED SUDOM: Roditelji nastradalih u novosadskoj diskoteci Kontrast tuže državu

Društvo -

Roditelji nastradalih u novosadskoj diskoteci "Kontrast" tužiće Srbiju, jer su nezadovoljni radom sudstva.

U Srbiji je u slučaju "Kontrast" od 2012. godine, kada je u požaru tragično živote izgubilo šestoro mladih, pokrenuto 17 krivičnih prijava, a čak deset ih je odbijeno.

Roditelji su pokrenuli 14 krivičnih prijava.

- Strazburu se za pomoć obraćamo, jer su odbijene krivične pijave protiv Zorana Jakoviljevića vršioca dužnosti tužioca u novosadskom Osnovnom sudu, kao i krivična prijava protiv Zorana Jošića, inspektora za kontrolu i nadzor. Takvom odlukom sudstva nama su ugrožena osnovna ljudska prava i samim tim pomoć moramo tražiti van naših granica. Mi smo sve učinili i podneli krivične prijave koje dođu do tužilaštva, ali dalje je svaki put uzaludan. Slali smo prigovore Ministarstvu pravde, takođe uzalud - rekao je Branko Miladinović, otac Tamare koja je nastradala u "Kontrastu" uz napomenu da će se za pomoć obratiti i Ujedinjenim nacijama.

Foto: Slađana Stojanović
Foto: Slađana Stojanović

Kako je naglasio na konferenciji za novinare, roditelji tragično nastradalih neće odustati sve dok krivci ne budu privedeni pravdi.

- Obećao sam Tamari na grobu, da će svi koji su krivi biti pred sudom. Svaka odluka suda nas lomi, ali nam ujedno daje snagu da idemo dalje - rekao je Miladinović uz napomenu da se presude ne donose u ime naroda, a da su tužioci i sudije podobni jedni drugima.

Podsetio je i na to da se ulaz u Kontrast nalazi na teritoriji Republike Srbije, dok je deo kluba na gradskom zemljištu. Roditelji su pre nedelju dana od gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića, tražili da se nelegalni deo kluba sruši, a građevinski inspektori disciplinski kazne, te očekuju odgovor.

- Dobili smo od međunarodnog tima eksperata iz Nemačke zajedničku analizu i veštačenje tima stručnjaka iz četiri države.

Za koji dan ću dobiti materijal i podeliću ga svim zvaničnicima Srbije, a kako bih ukazao na propuste nadležnih – kaže Miladinović.

Foto: Slađana Stojanović

U analizi se, između ostalog, spominje i gornji deo kluba u kom se nalazilo sedam separea, što se u presudi na 353 strane nigde ne spominje.

Jelena Ilić, profesorka engleskog koja prevodi dokumentaciju u slučaju "Kontrast" kaže da je prihvatila da učestvuje u svemu, jer je požar koji se dogodio problem koji se tiče svih građana Srbije.

- Neodgovornost i nerad vuku jedno društvo u suprotnom smeru. Kada malo dublje uđete u čitavu priču i pogledate način na koji je rađeno shvatite da je to jedna vrsta formalizma i da su odluke unapred donesene - kazala je Ilić.

Vlasnik novosadske diskoteke "Kontrast" Alojz Ganić, pušten je iz zatvora ove godine, a posle dve trećine izdržane kazne. Ganiću je, podsetimo, kao i dvojici zakupaca "Kontrasta" Dejanu Ratkoviću i Slaviši Stanišiću i električaru Miroslavu Papugi, zbog kobnog požara, izrečeno ukupno 30 godina zatvora, zbog teškog dela protiv opšte sigurnosti i izazivanja opšte opasnosti. Ganiću je petogodišnja kazna smanjena na četiri godine. Stanišić i Papuga osuđeni su na devet godina, a drugi zakupac Ratković na sedam godina zatvora.

Roditelji traže osnivanje regulacionog tela za pravosuđe

Udruženje građana "Istina – Tamarini zakoni" je predložilo da se osnuje regulaciono telo koje bi kontrolisalo rad pravosuđa. Miladinović se uzda da će Skupština Srbije doneti pozitivnu odluku, zbog kako kaže generacija koje dolaze

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track