O ABOLICIJI PRIČA CELA SRBIJA, A EVO ŠTA KAŽE PREDSEDNIK PREKRŠAJNOG SUDA: Pomilovanje predsednika Srbije moguće i po zakonu i po Ustavu
Foto: RTS Printscreen

pravno gledano

O ABOLICIJI PRIČA CELA SRBIJA, A EVO ŠTA KAŽE PREDSEDNIK PREKRŠAJNOG SUDA: Pomilovanje predsednika Srbije moguće i po zakonu i po Ustavu

Društvo -

BEOGRAD - Zakonski, i po Ustavu, moguće je pomilovanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića, izjavio je danas predsednik Prekršajnog suda u Beogradu Milan Marinović nakon što je Vučić zatražio od nadležnih organa da oslobode sve učesnike protesta koji su prekršajno kažnjeni zbog nasilnog upada u subotu u RTS i tokom protesta u nedelju ispred Predsedništva Srbije.

Tokom protesta za vikend u Beogradu, osam ljudi je privedeno zbog krivičnih dela, a devet zbog prekršaja, a Marinović je za RTS objasnio da je Ustavom regulisana abolicija ka akt predsednika.

foto: Beta/Miloš Miškov

Kako je rekao, amnestija, kao akt Narodne skupštine, odnosi se na neodređeni broj lica za određeno krivično delo, i oni mogu biti oslobođeni gonjenja ili izvršenja kazne. S druge strane, kako navodi, pomilovanje je akt koji donosi predsednik i odnosi se na istu stvar, ali poimenično na određeno lice.

Marinović je naglasio da je zakonski i po Ustavu moguće pomilovanje aktom predsednika Republike, ali je rekao da ne zna da li je procedura pokrenuta za konkretan slučaj.

On je, ipak, istakao da se abolicija neće odnositi na osobe s fantomkama, niti na one koje su nosile testeru ili su napadale policiju. Kako je dodao, osobe koje su nosile fantomke i testeru nisu u nadležnosti Prekršajnog suda. Njima je, naglasio je Marinović, određen pritvor i oni su u nadležnosti Tužilaštva.

Ukazao je na to da privedeni tokom protesta nisu pravosnažno osuđeni, te da u tom slučaju obe strane u postupku imaju pravo žalbe. Prema njegovim rečima, ima nagoveštaja da su već juče prispele neke žalbe, a očekuje se da prođe rok od 48 casova. Nakon toga, dodao je Marinović, Prekršajni apelacioni sud odlučuje u veoma kratkom roku.

Međutim, navodi Marinović, Zakon o prekršajima daje mogućnost podnosiocu da odustane od svog zahteva sve do pravosnažnosti presude. To u praksi, kako objašnjava, znači da u ovom slučaju policija može da pošalje da odustaje od zahteva za prekršajni postupak. On je istakao i da se od šest onih koji su prekršajno kažnjeni, pet nalaze u Padinskoj skeli, a jedan je kažnjen novčano.

foto: Beta/Miloš Miškov

Rok za podnošenje bilo kog zahteva za prekršajni postupak, kako je napomenuo, jeste godinu dana. On je naglasio i da su protesti i javna okupljanja dozvoljeni ali da upad u institucije nije dozvoljen.

(Kurir.rs/Tanjug)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track