DRUGA NAM JE GODINA POD ZAŠTITNIM MASKAMA: Kako zaštititi i negovati kožu lica
Foto: Ana Paunković, Shutterstock

Maskne

DRUGA NAM JE GODINA POD ZAŠTITNIM MASKAMA: Kako zaštititi i negovati kožu lica

Društvo -

Povećana temperatura ispod maske i nedostatak vazduha stvaraju akne koje prate svrab i žarenje

Više od godinu dana pod maskama donelo nam je MASKNE - novu pojavu i kovanicu korone - akne koje nastaju na koži lica zbog maske.

Dermatovenerolog prof. dr Danica Tiodorović, pomoćnik direktora UKC Niš, objašnjava za Kurir da nošenje maski, koje je neophodno radi zaštite od SARS-CoV-2 infekcije, uticalo je i na češću pojavu promena na koži, kao i na menjanje načina higijene i nege kože.

Kožna barijera

- Vlažna i topla sredina koju maske prouzrokuju negativno utiče na promenu površinskog sastava kože, kao i na kožnu barijeru i promenu mikroflore. Već je dobro poznata češća pojava akni kod mladih, ali i kod starijih osoba, a uzrokovanih nošenjem maski. Ovo je jedno od najčešćih dermatoloških oboljenja u opštoj populaciji uzrokovanih maskom. Kao novi termin za akne u regiji lica koja je prekrivena maskom sve više se koristi termin maskne od reči mask i acne - ističe za Kurir doktorka Tiodorović.

Ona objašnjava da je tu zapravo reč o mehanično uzrokovanim aknama, koje se i u medicinskoj terminologiji nazivaju tako - mehanične akne.

- Nastaju usled povećane temperature ispod maske, frikcije (trenje, pritisak) i nedostatka vazduha. Obično su praćene osećajem svraba i žarenja. I zbog prevencije i zbog lečenja ovih promena, ključna je pravilna higijena. Pranje lica pre nošenja maske je obavezno. Ali treba izbegavati toplu vodu. Takođe, i iritanse, kao što su šminka, teški puderi i kreme, koji bi dodatno narušili barijernu funkciju kože. Neophodno je koristiti blaga sredstva za čišćenje u kombinaciji sa laganim kremama ili gelovima. Kao i pre nanošenje maske, i nakon njenog skidanja neophodno je pranje ruku i čišćenje lica blagim sredstvima - navodi doktorka Tiodorović.

Osetljivo lice

Sve više se, dodaje, javljaju pacijenti koji se žale da im je koža lica usled nošenja maske postala osetljiva.

- U tim slučajevima potrebno je koristiti kreme koje su posebno formulisane za osetljivu kožu sa što manje sastojaka, bez parfema, boja i konzervanasa - kaže dr Tiodorović.

Pravilna higijena lica

l pranje lica pre nošenja maske je obavezno

l ali treba izbegavati toplu vodu

l izbegavati iritanse kao što su šminka, teški puderi i kreme

l koristiti blaga sredstva za čišćenje u kombinaciji sa laganim kremama ili gelovima

l nakon skidanja maske neophodno je pranje ruku i čišćenje lica blagim sredstvima

l koristiti kreme koje su posebno formulisane za osetljivu kožu sa što manje sastojaka, bez parfema, boja i konzervanasa

Rozacea

Po terapiju kod dermatologa

l Maske mogu pogoršati stanje kod već postojećih dermatoloških bolesti.

- Jedna od njih je svakako rozacea, koja je lokalizovana u centralnim partijama lica, a karakteriše se crvenilom i proširenim kapilarima. Koža ovih pacijenata je izuzetno osetljiva na hemijske i fizičke stimuluse. Pored adekvatne dermatokozmetske nege namenjene ovim pacijentima, pacijenti se obično moraju javiti svom dermatologu radi ordiniranja adekvatne terapije - objašnjava doktorka Tiodorović.

J. S. Spasić

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track