01:57

DR BAŠIĆ: Za nove sojeve potrebno 14 metara razmaka u zatvorenom prostoru

kurir televizijA

DELTA SOJ KORONE: Da li je četvrti talas već počeo? Da li smo se previše opustili? Snežana Bašić i Petar Kočović u USIJANJU DANA

Društvo -

Samo što smo se ponadali da je broj obolelih od koronavirusa definitivno na dvocifrenom broju i u daljem padu, cifre su nas ponovo opomenule. Danas je 110 zaraženih, a među pacijentima koji su oboleli je i pacijent iz Kragujevca kom je registrovan delta soj kovida. Da li je ovo početak četvrtog talasa i da li će nam biti potrebna treća doza vakcine? Da li vreba još jedna opasnost - virus Zapadnog Nila i za koga on može da bude pretnja?

Gosti Usijanja dana su dr Snežana Bašić, kardiolog i specijalista interne medicine, Petar Kočović, profesor informacionih tehnologija i dr Ružica Marjanović, direktorka Klinike za infektivne bolesti u Kragujevcu

Snežana Bašić, Petar Kočović, suijanje dana
foto: Kurir TV

Urednica i voditeljka emisije je Silvija Slamnig.

- Nismo registrovali drugačije simptome kod Delta soja, samo je mnogo reši gubitak čula ukusa i mirisa. Simtomi delta soja su često atipični, a za nove mutacije je mnogo važnija virulentnost, virus se razmnožava brže, brže prodire u ćelije i brže je prenošenje infekcije, ni maske ne štite, kaže Bašić.

- Već peti dan smo u četvrtom talasu, broj zaražanih raste lagano, ali lagano će kasnije i da pada, indeks Evropskog centra za kontrolu kaže da smo trenutno na dnu žute zone, i mislili smo da ćemo ući u zelenu, da se malo opustimo, ali broj je počeo da raste, ali sve je moguće, kaže Kočović.

- Za sad nije veliki skok, statistici ne treba verovati slepo, više sam okrenuta tome što stanovništvo izbegava vakcinasiju, svi čekaju jesen, ali ne znamo koliko će vakcina biti efikasna na mutirane slojeve, ne vidim da se daje malo modofikovana vakcina, a prodornost lamda soja je ogromna, ne postoji osoba koja neće biti zaražena koja dođe u kontakt sa lambda sojem, samo je pitanje kako će oboleti. Vakcinacijom sprečavamo umnovžavanje virusa, a moćan rezervoar za virus su osobe koje nisu vakcinisane, a lambda soj ima oko 17 mutacija, ali to ne znači da je virus opasniji, samo se mnogo brže širi, kaže Bašić.

- U Srbiji je imunizovano oko 35% celokupnog stanovništva. Što se tiče Indije, oni nisu bili vakcinisani kad ih je napao njihov virus, ali sad je opala zaraza, virus pokazuje tendenciju da širokoj popolaciji brzo se pojavi i brzo nestane, kaže Kočović.

- Ne treba plašiti ljude novim sojevima, ali treba da lečimo i druge bolesti koje odnose više života od korone, a sad su pacijenti zanemarili svoje bolesti u strahu da odlazeći kod doktora ne dobiju koronu. MI moramo fa naučimo da živimo sa koronom, ali to je kao kod gripa,a smrtnost od korone je 0,96. To je jako niska smrtnost, a imamo porast limfoma,i ostalo. Velike su temperaturne promene, organizam se iscrpljuje kad je napolju jako toplo, kažem da je bitno da se ljuidi čuvaju, da jačaju imunitet, kaže Bašić.

Snežana Bašić, Petar Kočović, suijanje dana
foto: Kurir TV

- Činjenica je da vakcinacijom opada smrtnost, ali ću tu da navedem Sejšele kao izuzetak, gde je jako veliko broj vakcinisanih a imaju veliku smrtnost, kaže Kočović.

- Veliki broj ljudi u Srbiji je vakcinisan Sinofarm vakcinom, ali mi ne znamo tčako kako ona deluje kod nas, nemamo referentnu grupu, ali je Kina uspela da brzom vakcinacijom iskoreni koronu, a kod njih nema polemike, mislim da treba obavezna vakcinacija, vi time sprečavate da se virus razmnožava, kaže Bašić.

- Jako je teško pratiti pacijenta sa upalom pluća kod kuće, na sreću mogli su da se leče u bolnicama, i zato imamo malu smrtnost. Treba pratiti koronu, ali ne postoji samo korona, a ja očekujem porast obolelih zbog korone, možda bude neka nova opasnija mutacija, kaže Bašić.

Prvi pacijent zaražen indijskim, delta sojem u Srbiji nalazi se u Klinici za infektivne bolesti u Kragujevcu.

00:53

KOD NJE SE LEČI PRVI PACIJENT U SRBIJI OBOLEO OD INDIJSKOG SOJA

Direktorka te ustanove dr Ružica Marjanović rekla je da je on stabilno.

"On je 2. jula iz Opšte bolnice Kraljevo upućen i dopremljen sa 7 litara u minuti kiseoničke potpore, sa obostranom upalom pluća. Po protokolu je dobio antivirusnu i svu ostalu terapiju, danas je na tri litra kisoničke potpore, afebrilan, dobrog opštog stanja, radiološki u laganoj regresiji i veoma stabilno", objasnila je ona.

(Kurir.rs)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track