NOVI SOJ KORONE STIŽE IZ FRANCUSKE Doktorka Jovanović otkriva kad bi mogao da dođe u Srbiju i koliko opasan može biti
Foto: SOPA Images / Sipa Press / Profimedia, Ilustracija

Eksperti pažljivo prate mutaciju

NOVI SOJ KORONE STIŽE IZ FRANCUSKE Doktorka Jovanović otkriva kad bi mogao da dođe u Srbiju i koliko opasan može biti

Društvo -

Novi soj kovida 19 koji se pojavio u Francuskoj sadrži promene koje stručnjacima nagoveštavaju da bi mogao da postane zabrinjavajuć kao delta i druge poznatije varijante korona virusa.

Eksperti zato pažljivo prate tu mutaciju, koja bi, ako ne bude „ugušena“, za do tri meseca mogla da stigne i u Srbiju.

Novi soj korona virusa nazvan je B.1.640 i ima izražene promene u proteinu šiljaka. Navodno mu nedostaje deo proteina šiljaka koji virus obično koristi za ulazak u ljudske ćelije i širenje infekcije kroz telo. Razlikuje se od ranijih varijanti, zbog čega je naučnicima trebalo vremena da ga otkriju. Nejasno je da li je više ili manje zarazan. Tim sojem zaražene su ukupno 24 osobe, od kojih osamnaestoro dece koja pohađaju istu školu i šest odraslih koji su bili u kontaktu s njima. Navodno je otkriven kod onih koji su se zarazili sredinom oktobra.

Virusolog i član Kriznog štaba Tanja Jovanović pojašnjava da su sve varijante virusa koje su do sada brinule stručnjake imale promene u šiljku, ali podvlači da još nije poznato da li će novi soj „probiti“ vakcinu niti da li će se lakše prenositi.

- S obzirom na to da se virus menja onda kada želi da se što brže, lakše i efektnije prenese sa zaražene na zdrave osobe, pretpostavljam da i ove mutacije idu u tom pravcu. Novo može da bude da se lakše prenosi, da dovede do promene u kliničkoj slici bolesti, da daje teže ili drugačije kliničke forme i zbog toga smo na oprezu.

Na pitanje kada bi novi soj mogao da se pojavi u Srbiji, Tanja Jovanović odgovara da se nove varijante virusa obično šire na susedne, a potom i dalje države za do tri meseca, jer je potrebno vreme da se umnože i postanu dominantne u zemljama porekla.

Tanja Jovanović
foto: Printscreen/RTS

- Ipak, nove varijante su sve zaraznije, pa možda bude trebalo da prođe manje vremena. Mi ovde pratimo te varijante, još smo na dominantnoj delta varijanti i nismo otkrili nove koje se nalaze u našem okruženju. Vakcinisani su, za sada, zaštićeni od srednjeteških i teških kliničkih oblika bolesti, ali nisu od infekcije. S delta varijantom je došlo do ‘proboja’ imuniteta - ističe Tanja Jovanović.

Međutim, ona ne isključuje mogućnost „gušenja“ nove varijante pre širenja.

- Južnoafrička, od koje smo se jako mnogo plašili, pa ni ova ‘mu’varijanta, od koje takođe strahujemo, nije došla u Evropu da postane dominantna. Još nema opuštanja iako ga svi željno iščekujemo. Nadamo se da je ovo vrhunac i da ćemo na proleće biti u boljoj epidemiološkoj situaciji.

Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti dodao je 11. novembra soj B.1.640 na svoju listu „varijanti pod nadzorom“, a francuske vlasti su saopštile da su ušle u trag svima zaraženima novim sojem, da je poslednji slučaj bio otkriven 26. oktobra i da je uvezen iz inostranstva.

(Kurir.rs/rs.sputniknews.com)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track