ISPOVEST SRPKINJE KOJA ŽIVI U NEMAČKOJ: Evo u kojim trenucima poželi da se vrati kući! PUN MI JE K… BIO NJIHOVOG JAUKANJA NA ŽIVOT
Foto: EPA/Clemens Bilan

čije sunce bolje greje?

ISPOVEST SRPKINJE KOJA ŽIVI U NEMAČKOJ: Evo u kojim trenucima poželi da se vrati kući! PUN MI JE K… BIO NJIHOVOG JAUKANJA NA ŽIVOT

Društvo -

Veliki broj Srba živi van granica naše zemlje, a glavno pitanje koje se uvek nameće jeste koliko je njima tamo zaista bolje i ima li sreće van svoje domovine?

Na društvenoj mreži "Reddit" pojavilo se jedno zanimljivo pitanje i veoma zaintrigiralo korisnike ove mreže i izazvalo veliki broj komentara.

"Već nekoliko godina živim van Srbije i neretko se nameće mišljenje kako se meni eto nešto posrećilo ili kako je “tamo” banja. Volela bih da čujem kako vi doživljavate odlazak iz Srbije i šta mislite o ljudima koji žive van?"

Polemika je vrlo brzo počela, a različiti odgovori su se nizali redom.

"Stric i strina su mi u Nemačkoj već 20 godina, sestra i zet u Kanadi. Ovog leta smo konačno bili svi zajedno kod kuce i Boga mi nažalili su se i jedni i drugi. Pun mi je k… bio njihovog jaukanja na život tamo, i uvek bi se to zavrsilo sa "jao, ćuti nemoj da se žalis, ekstra ti je ovde kod kuće. Nisam se žalio", glasio je jedan od komentara.

Nekako se nameće i mišljenje da mora striktno da se odluči šta će da se hvali, a šta će da se kudi.

"Ono što moram da primetim je da kod nas postoji taj snažni doživljaj gastarbajtera kao nekog ko je "izdao" (možda malo prejaka reč), i onda nema pravo da priča bilo sta negativno o majci Srbiji, ili ako slučajno krene da upoređuje pa nešto negativno kaže o zemlji domaćinu obavezno bude "pa što si onda otišao". Vidim izraženo crno/beli način posmatranja na stvari", piše u komentaru.

Upravo je odlaženje u obe krajnosti – glorifikovanje života u inostranstvu sa jedne strane, odnosno jadikovanje nad svojom sudbinom u tuđini bez namere da se vratite sa druge strane, razlog zašto ne može da se sagleda realna slika života “ovde” i “tamo”.

Ispovest Željane

Željana Veličković 25-godišnja je devojka koja je pre tri godine odlučila da spakuje kofere i svoju sreću potraži u Frankfurtu. Nakon što je u početku išla na šemu “tri pa tri”, odnosno tri meseca u Nemačkoj, pa tri meseca u Srbiji, ubrzo je odlučila da sredi papire i nastani se “za stalno”.

- Kada sam završila srednju školu, znala sam da neću pokušavati da studiram jer nisam videla sebe u Srbiji u nekoj daljoj budućnosti. Imam rođake u Nemačkoj, pa sam u početku odlazila kod njih u goste i tada sam samo potvrdila da je Nemačka mesto gde želim da živim - započinje svoju priču Željana.

Ona je objasnila i da je ključni momenat odlučivanja da se odseli u inostranstvo bilo nezadovoljstvo na poslednjem poslu koji je ovde radila i otkaz koji ju je naterao da razmisli da li želi dalje da pokušava da se bori ovde ili je, jednostavno, došao momenat da okuša sreću "tamo daleko".

britanski pasoš, nemački pasoš, dvojno državljanstvo
foto: Profimedia

- U jednom momentu mi je "prekipelo" na tadašnjem poslu i odlučila sam da dam otkaz. Preko agencija sam ubrzo pronašla ponude za rad u Frankfurtu u jednom kafiću i bez razmišljanja sam otišla. Ostala sam prvi put tri meseca, vratila sam se kući, ali sam tada shvatila da ovde nije više moje mesto i da mi nedostaju moj stan, moj posao, ali i prijatelji koje sam tamo stekla - nastavlja svoju priču ova devojka koja je sada već dve godine "trajno" nastanjena u ovom nemačkom gradu na Majni.

Porodica i prijatelji koje je ovde "ostavila" joj često veoma nedostaju, pogotovu kada su praznici, rođendani ili ostali povodi kojima bi želela da prisustvuje, ali je daljina onemogućava.

- Dođu nekada dani kada mi bude jako teško i kada poželim da pošaljem sve dovraga, spakujem kofere i vratim se kući. To su momenti kada sam bolesna, kada je Badnje veče, Božić... Ipak, kada me prođe taj trenutak slabosti, "sastavim se" i nastavim dalje - poverava se Željana o teškim trenucima.

- Da se razumemo, ja veoma volim svoju zemlju. Tu sam rođena, odrasla, išla u školu, tu je sve ono što je istinski moje. Međutim, ovde sam se uklopila, odgovara mi sistem i to potvrdim svaki put kada dođem kući. Volim da dođem, volim da vidim svoju veliku porodicu i prijatelje, ali na određeni period. Nadam se da će i moja porodica moći češće da dolazi kod mene u budućnosti i onda znam da će sve biti lepše i lakše - kaže Željana Veličković za kraj.

(Kurir.rs/ženablic/V.V.)

Bonus video:

04:01

NEMAČKA I SRBIJA: Šta je obeležilo vladavinu kancelarke Angele Merkel i promena 2011. godine

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track