1,3 miliona Srba nema ni osnovnu?!

Međunarodni dan pismenosti

1,3 miliona Srba nema ni osnovnu?!

Društvo -
Deo njih nema ni dana škole, a drugi tek poneki razred. U svetu je 900 miliona nepismenih, a od tog broja dve trećine su žene, a 113 miliona deca

BEOGRAD - U subotu je Međunarodni dan pismenosti. Podaci govore da danas u svetu ima oko 900 miliona nepismenih ljudi, a u Srbiji oko 1,35 miliona stanovnika bez dana škole ili sa nekoliko razreda osmoletke.

Organizacija UN za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESKO) proglasila je 8. septembar za Međunarodni dan pismenosti 1967. godine, sa ciljem da se istakne važnost čitanja i pismenosti u životu pojedinca i društva u celini.

Prema podacima Uneska i Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), od ukupnog broja nepismenih u svetu dve trećine su žene, a 113 miliona deca.

Oko 75 odsto nepismenih stanovnika živi u podsaharskim zemljama, gde ženska deca uopšte ne idu u školu, a slede jugozapadna i istočna Azija i arapske zemlje.

U razvijenim zemljama, najveći broj stanovnika ima srednju školsku spremu - od 47 odsto u SAD, do 61 odsto u Austriji.

Obrazovanje, odnosno puna pismenost odraslog stanovništva, i danas je u razvijenim zemljama jedna od osnovnih tema, jer globalizacija svetske ekonomije zahteva pismene radnike, odnosno preovlađujući je broj radnih mesta koji traže dobro obučenu i obrazovanu radnu snagu.

U Srbiji je među obrazovanim stanovništvom najviše onih sa srednjom školom, dok je sa visokim obrazovanjem svega 6,5 odsto građana.

PISA istraživanje (najveća međunarodna provera postignuća učenika) pokazalo je da naši učenici postižu rezultate ispod proseka, jer imaju samo enciklopedijsko i nefunkcionalno znanje.

Do polovine prošlog veka, koncept pismenosti podrazumevao je elementarnu analfabetsko-jezičku i matematičku orijentaciju, a to znači osnovno savladavanje veština čitanja i pisanja.

Od 1964, razvija se novi pristup, odnosno funkcionalno opismenjavanje i pismenost, a osnovu ovakvog koncepta čini odnos između pismenosti i privrednog razvoja.

Prema definiciji Projekta međunarodne pismenosti odraslih (IALS), pismenost se definiše kao - prozna pismenost (razumevanje i korišćenje informacija dobijenih iz tekstova), dokumentaciona pismenost (informacije koje se nalaze u razlicitim formularima) i kvantitativna pismenost (razumevanje, na primer, izveštaja o stanju na računu u banci, određivanje poreza, kamata...).

Istraživanje Projekta IALS-a obuhvatilo je šest zemalja OECD-a: SAD, Kanadu, Nemačku, Holandiju, Švedsku i Švajcarsku. Pokazalo se da je među Švajcarcima 35 odsto pismenih, a slede ih Amerikanci sa 20 odsto.

Po obuhvaćenosti stanovništva obrazovanjem posle obaveznog školovanja, na prvom mestu su SAD i Japan sa 96 odsto, a slede Švajcarska sa 82 odsto i Austrija sa 79 odsto.

Takozvana nova pismenost, odnosno informatičko opismenjavanje i eksplozija novih formi komunikacija, stupili su na scenu krajem 20. i početkom 21. veka. Tu prednjači razvoj "Mas self komunikejšna", odnosno Masovne individualne komunikacije, u koju, tehnički gledano, spadaju Internet, ali i svet komunikacije mobilnim telefonima.

5.000 odraslih kreće u osnovnu školuViše od 5.000 odraslih nepismenih građana Srbije trebalo bi ove godine da upiše osnovnu školu koju nisu završili na vreme, saopštilo je Ministarstvo prosvete.

Više od 900 nastavnika u više od 70 osnovnih škola obučeno je da ove školske godine radi na opismenjavanju odraslih u okviru programa funkcionalnog osnovnog obrazovanja "Druga šansa" (FOO).

Upis u škole trajaće do oktobra, obrazovanje je besplatno, a onima koji putuju do škole Nacionalna služba za zapošljavanje refundiraće putne troškove, dodaje se u saopštenju.

Planirano je da se, po isteku oglednog projekta, "Druga šansa" FOO uvede u redovan sistem obrazovanja Republike Srbije. Proteklu školsku godinu završilo je 1.600 odraslih.

Na završni ispit je izašlo 517 polaznika trećeg i završnog ciklusa i steklo diplomu o završenom osnovnom obrazovanju, podaci su projekta "Druga šansa" koju finansira EU sa četiri miliona evra.

Nastavu za funkcionalno osnovno obrazovanje odraslih od oktobra 2011. do juna ove godine izvodilo je 37 osnovnih škola u Srbiji sa 500 nastavnika koji su prošli posebne obuke i dobili licence za rad sa odraslima, dodaje se u saopštenju.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track