NAJVEĆE JE ZADOVOLJSTVO KAD TRUDNICA SA DIJABETESOM RODI ZDRAVU BEBU: Ono što rade ove žene iz Užica mustra je za celu Srbiju!
Najveće zadovoljstvo nam je kad pacijenta vratimo na pravi put - put zdravlja i kada sprečimo nastanak šećerne bolesti, odnosno postignemo delimično ili potpuno izlečenje. I kada neka naša pacijentkinja, uprkos svim rizicima koje dijabetes nosi, na svet donese zdravu bebu nakon devet meseci strepnje i brige, kaže za Kurir endokrinolog dr Nataša Vidić iz Savetovališta za dijabetes Doma zdravlja u Užicu, mesta gde su ruku podruku stručnost i ljudskost, i u kom je borba s tihim ubicom, što dijabetes jeste, brojnim pacijentima znatno olakšana.
U Srbiji, prema grubim procenama, čak skoro 800.000 ljudi ima dijabetes, a bezmalo polovina njih to i ne zna jer ih je s dijagnozom šećerne bolesti oko 470.000. Cifre su zastrašujuće, a ono što neregulisani šećer čoveku može da uradi je još više, jer može biti i sinonim za smrt. I danas, na Svetski dan borbe protiv dijabetesa, ovo savetovalište nam pokazuje koliko je značajno pacijentima, svojim sugrađanima, organizovano mere glikemiju (nivo šećera u krv) i drže predavanja kako da sami doziraju insulin, šta smeju, a šta ne da jedu...
Ono što rade dr Vidić, viši dijetetičari-nutricionisti Ana Obradović i Maja Janković i više medicinske sestre Milica Dacović i Ivana Vučićević može biti mustra za mnoge domove zdravlja. Savetovalište je zapravo spona između Doma zdravlja i bolnice i ordinacija koja skraćuje put i smanjuje broj uputa.
- Savetovalište je postalo mesto na kome su se povezale primarna zdravstvena zaštita sa svojom preventivnom i savetodavnom ulogom i sekundarna sa ulogom u dijagnostici i aktivnom lečenju šećerne bolesti. Svakodnevno ovde prođe veliki broj pacijenata, koji najčešće dolaze po savet o pravilnoj ishrani i upotrebi terapije, pre svega insulina - objašnjava dr Vidić i dodaje da je najznačajnija edukacija pacijenata kojima je tek uveden insulin, kako da na osnovu parametara samokontrole glikemije podese njegovu dozu i kako da se ponašaju tokom tzv. bolesnih dana, koji im nose loš kvalitet glikoregulacije.
Značaj savetovališta izbio je na videlo u pandemiji kovida, s kojim su dijabetičari loše prolazili, ali i zbog koga su mnogi i završili na insulinu.
- Sama šećerna bolest nije povećavala šansu za infekciju SARS-CoV-2, ali je pogoršavala ishod kovida. Ovi pacijenti uglavnom su imali težu kliničku sliku i veći rizik od komplikacija infekcije. Način lečenja kovida pogoršavao je kvalitet glikoregulacije, pa je bilo mnogo novih pacijenta koji šećernu bolest moraju da leče insulinom, a koji nisu mogli da se o njegovom doziranju edukuju u bolnici zbog velikog broja kovid pacijenata. Svi oni su upućivani u savetovalište i veliki broj njih je uključen u tzv. PAPI program (Pravovremena adekvatna primena insulina) - ističe dr Vidić i dodaje da savetovalište radi još od 2015.
A da su dr Vidić i njene saradnice tu na svaki poziv, uverila se i Mirjana Resimić iz Mokre Gore, na 50 km od Užica, koja vodi brigu o ocu dijabetičaru Radoslavu Turudiću (81) iz istog sela. On dva puta nedeljno ide i na dijalizu u užičku bolnicu, na to je imao i šlog, pucanje čira, prelom...
- Savetovalište mi je desna ruka za tatin dijabetes. Nosim im profile, rezultate, svi su maksimalno ljubazni, počev od šaltera. A dr Vidić i Anu mogu da pozovem u svako doba. Neki dan je tati šećer skočio na 23, odmah sam zvala Anu, rekla mi je koliko jedinica insulina da mu dam. I oborila sam mu šećer. Čak me Ana ponekad pozove samo da vidi kako je tata, što me je oduševilo - priča za Kurir Mirjana.
Aleksandar Nedić (45) iz Užica uspeo je da stane na "zelenu granu", stabilizovao je šećer, smršao više od 30 kg, a imao je čak 150. Ali i dalje svaki put kad ode kod izabranog lekara, svrati do svog savetovališta.
- U regulisanju ishrane dosta mi je pomoglo i savetovalište. Njihove preporuke, u kombinaciji sa lekovima koje sam dobio posle dugog ispitivanja u bolnici, značile su mi dosta. A imao sam sreće i da mi je od maja uvedena najsavremenija terapija za dijabetes i sad sam bukvalno kao nov. Ali ne zaboravljam dr Vidić, Anu, Maju, Ivanu, Milicu - one su uvek tu za svako pitanje, savet, dilemu da li je bolje ovo ili ono jesti... - kaže za Kurir Aleksandar, čije su muke počele pre četiri godine, kada je imao infarkt, posle čega mu je dijagnostikovan i dijabetes tip 2.
Kurir.rs/J. S. Spasić
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija