ZABRANA PUŠENJA U JAVNIM ZATVORENIM PROSTORIMA! Ko gubi, a ko dobija, a evo kolika je NOVČANA KAZNA ako vas uhvate sa cigaretom
Foto: Shutterstock

novi momenti

ZABRANA PUŠENJA U JAVNIM ZATVORENIM PROSTORIMA! Ko gubi, a ko dobija, a evo kolika je NOVČANA KAZNA ako vas uhvate sa cigaretom

Društvo -

Ne samo da ugostitelji i država neće smanjiti prihode totalnom zabranom pušenja u javnim zatvorenim prostorima, nego će ih i povećati! Ovo za Kurir kaže dr Jelena Janković, pomoćnica ministarke zdravlja u Sektoru za javno zdravlje i programsku zdravstvenu zaštitu.

- Za to imamo dokaze iz drugih država koje su isto učinile, počev od susedne nam Mađarske. Našim zakonom svi će biti na dobitku, počev od građana čije zdravlje čuvamo jer 95% obolih od raka pluća su pušači - kaže dr Jelena Janković.

Još crno na belo neviđen Nacrt dopune Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, koji podrazumeva zabranu pušenja svih pa i elektronskih cigareta, u svim javnim zatvorenim prostorima, a koji je podigao veliku buru u javnosti, zapravo je u matičnoj kući - Ministarstvu zdravlja u završnoj fazi usaglašavanja.

Dr Jelena Janković
Dr Jelena Jankovićfoto: Beta

- Predložili smo da kazne za pravna lica budu do milion dinara, a za fizička 10.000, što je zapravo ista sankcija kao i u postojećem zakonu. Međutim, u toku je usklađivanje s ostalim zakonima baš u vezi s tim kaznama. Kada to završimo, konačan predlog ide na javnu raspravu, a trudićemo se da bude što brža, kako bi predlog zakona što pre bio usvojen. Po okončanju javne rasprave i dobijanja komentara sastaje se komisija u Ministarstvu zdravlja koja sačinjava konačan predlog dopune Zakona - objašnjava Jankovićeva.

Budući da je ministarka zdravlja prof. dr Danica Grujičić, najavljujući ovakav zakon, pozvala javnost da "izvrši pritisak na Ministarstvo finansija koje tvrdi da država od cigareta zarađuje novac", jasno je da nacrt nije još u resoru finansija.

- Akcize na cigarete će i dalje biti primenjene. Manje će se pušiti, ali za prihode imamo obrazloženja koja ćemo potkrepiti primerima drugih zemalja u kojima su pokazali da prihodi nisu smanjeni totalnom zabranom pušenja. Naprotiv. Nije tačno da će manje ljudi dolaziti u ugostiteljske objekte, svi će dolaziti na ručak. Hoćete, recimo, da dovedete dete u restoran i ručate porodično, a nećete da idete jer je zagušljivo. Ako vam neko kaže: "Uđite slobodno, nema pušenja, nema dima, sigurno da ćete ući". Studije u Mađarskoj, Irskoj, Kini, Gruziji, Danskoj pokazala su da je promet u restoranima povećan nakon totalne zabrane pušenja - ističe Jankovićeva.

Zabranjeno Pušenje, Danica Grujičić
foto: Nemanja Nikolić, Shutterstock

Kada prođe javna rasprava, nacrt šalju na mišljenje svim ministarstvima i resorima koja učestvuju u sprovođenju zakona.

- To su Republički sekretarijat za zakonodavstvo, Ministarstvo finansija, Ministarstvo turizma. Nakon saglasnosti svih njih i pribavljenih mišljenja priprema se procedura za usvajanje koja ide na Vladu, pa ka Skupštini - objašnjava Jankovićeva.

Nacrt dopuna Zakona načinjen je još 2021, a sada ga aktivira nova ministarka zdravlja i usklađuje sa svetom.

- To je stari predlog koji sada dorađujemo u skladu sa preporukama SZO, a glavna novina je što su dodate elektronske cigarete i što se totalna zabrana odnosi i na njih. I verujte, čak i pušači podržavaju opciju zabrane jer će pre provesti vreme i sedeti u čistom restoranu u kom se ne puši nego u oblaku dima - kaže pomoćnica ministarke zdravlja.

Kurir.rs/J.S.Spasić

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track