OD OVIH BOLESTI U SRBIJI ZA GODINU DANA UMRE 56.000 LJUDI: Pacijenti nemaju nikakve simptome, a ovo je jedan od GLAVNIH UZROKA!
U Srbiji od kardiovaskularnih bolesti godišnje umre oko 56.000 ljudi, što je kao gubitak grada veličine Zaječara. Visok nivo lošeg holesterola (LDL) vodeći je uzrok nastanka aterosklerotske kardiovaskularne bolesti, u koje spadaju srčani i moždani udar, a pacijenti sa povišenim LDL nemaju nikakve simptome, upozoravaju stručnjaci.
Uz holesterol, i pušenje i gojaznost su još najčešći uzročnici kardiovaskularnih bolesti.
Endokrinolog iz UKC Srbije, prof. dr Katarina Lalić, rekla je na konferenciji za novinare da problem sa lošim holesterolom nastaje zbog načina ishrane, fizičke neaktivnosti i gojaznosti.
- Određeni broj pacijenata može imati i genetsku grešku koja dovodi do povišenog holesterola i zove se porodična hiperholesterolemija, koja nije retka. To su osobe koje su izložene jako visokim vrednostima holesterola i, ako to ne kontrolišu, često doživljavaju infarkt miokarda u ranijem životnom dobu. Ukoliko mlade osobe dobiju infarkt, treba posumnjati upravo na porodičnu hiperholesterolemiju - ističe prof. dr Lalić i dodaje:
- Studije koje su do sada rađene jasno pokazuju da što je izloženost većim koncentracijama holesterola duža, rizik od ateroskleroze znatno raste. U lečenju se koriste statini, koji prekidaju sintezu holesterola i smanjuju ga. Pokazalo se da, i ako se nešto nalepilo na krvne sudove, statini mogu znatno da stabilizuju te naslage da ne budu trošne.
Lalićeva ističe i da je došlo do razvoja novih lekova, koji se daju jednom ili dva puta mesečno u vidu injekcije kao insulin.
- Osim što su efikasni, sa malo neželjenih efekata, najnovija generacija medikamenata daje se jednom u šest meseci i održava nivo lošeg LDL holesterola u dozvoljenim vrednostima.
Upravnik Klinike za kardiologiju u Institutu za kardiovaskularne bolesti Dedinje prof. dr Petar Otašević kazao je da holesterol iz krvi prelazi u zid krvnog suda i u njemu se taloži.
- Naše ćelije bivaju privučene tim kristalima holesterola, koji predstavljaju strana tkiva u zidu krvnih sudova. Na taj način dolazi do nakupljanja masti uz reakciju organizma. Za nekoga ko je potpuno zdrav i nekog ko je imao infarkt miokarda i ugrađen mu je stent ili baj-pas, ne važe iste referentne vrednosti kada je u pitanju nivo holesterola. Ukoliko zdrava osoba ima loš holesterol 2,5 mmola/l, to je u redu, ali iste vrednosti nisu dobre za osobu koja je imala infarkt.
Kod takvih pacijenata loš holesterol mora da bude ispod 1,4 mmol/l. Međutim, nastaje problem kada razgovaramo sa bolesnicima i kada kažemo da im nije dobar holesterol, a oni po laboratorijskim analizama vide da su im te vrednosti u granicama normale.
Kurir.rs/ A. K.
Bonus video:
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova