Žena čiji je stan na Voždovcu kompletno izgoreo, kaže da je uzrok požara to što su njeni sinovi zaboravili da isključe punjač, koji se od loše instalacije zapalio.

Požar je izbio u stanu na sedmog spratu u Ulici Vojvode Stepe.

Iako deluje bezopasno, punjači za telefon mogu da naprave havariju u kući, zbog toga je važno znati kako da ga koristite. Pregrevanje punjača za mobilni telefon ili tablet može izazvati požar. Najveći rizik predstavljaju punjači koje nabavljamo po najnižoj ceni - generička, "bezimena" oprema obično se kupuje preko interneta ili na pijacama. Oni najčešće nisu testirani prema bezbednosnim standardima.

Zato je najbolje koristiti uređaje sa sertifikatima proizvođača, a najbolje je ne ostavljati nikad uređaje da se pune bez nadzora. ​

Pre nekoliko godina, punjač za telefon izazavo je tragediju, kada je jedna Nišlijka preminula u Kliničkom centru Srbije, pošto joj je u požaru koji je buknuo u njenom stanu posle eksplozije punjača za mobilni telefon izgorelo čak 95 odsto kože. Ova tragedija dokaz je da upozorenja stručnjaka da punjači za telefon ili laptop ne smeju non-stop biti uključeni u struju, jer se zbog pregrevanja mogu i zapaliti, retko ko poštuje, a oni koji to redovno rade često su predmet podsmeha.

Punjači su, pored kvarcnih peći, neisključenih ringli na šporetu, upaljenog opuška na jastuku ili ćebetu, najčešći uzročnici požara koji se često završavaju tragično.

Nemojte držati telefon na krevetu ili jastuku, dok ga punite. To može da dovede do velikog zagrevanja, da ogori izolacija na žici punjača. Takođe, nemojte uključivati punjač u utičnicu koja je pod uticajem nekog jakog izvora toplote ili na direktnom suncu. Na kraju obavezno koristite samo punjače zvaničnih proizvođača, a ne bilo kakve zamene.

(Kurir.rs)