IMA LI SPASA ZA MALINE I DRUGE USEVE? Dr Jeremić o važnosti pravilnih AGROTEHNIČKIH MERA: Ovo nam je POSEBAN IZAZOV
Nevreme praćeno gradom uništilo je poljoprivredne useve širom zapadne Srbije, a da li ima spasa za rod maline narednih godina, čuli su gledaoci Kurir televizije od reporterke Violete Jovičić i njenog sagovornika Darka Jevremovića, direktora Insituta za voćasrstvo u Čačku.
Poslednjih dana Srbiju je zahvatila serija olujnih nevremena praćenih gradom, što je izazvalo katastrofalne posledice na poljoprivredu i infrastrukturu.
Naša pažnja je posebno usmerena ka poljoprivrednicima koji su suočeni s velikim gubicima, a jedan od najugroženijih useva je malina.
Dok se zemlja bori s elementarnom nepogodom, poljoprivrednici se pitaju da li će moći spasiti rod ne samo za ovu godinu, već i za narednu sezonu. Dr Jeremić je objasnio u kakvoj situaciji su trenutno poljoprivrednici širom Srbije.
- Jako je teška situacija, posebno u voćnjacima i malinjacima, gde su padavine i grad naneli veliku štetu. Nažalost, najviše su stradale maline, koje su se trenutno nalazile u jeku berbe, ali i druge voćne kulture poput kupina, kajsija i šljiva. Ozbiljno je pitanje da li će moći spasiti rod za ovu godinu i pripremiti voćnjake za sledeću vegetaciju - izjavio je Jeremić.
Na pitanje da li postoji rešenje i kako poljoprivrednici mogu ublažiti štetu, doktor Jeremić je naglasio važnost pravilnih agrotehničkih mera.
- Poljoprivrednici bi trebalo odmah da izvrše tretmane svojih useva odgovarajućim fungicidima kako bi zaštitili biljke od eventualnih gljivičnih infekcija. Važno je da koriste samo one preparate koji su dozvoljeni i da sačekaju da istekne karenca tih sredstava. Osim toga, efikasnost fungicida i biostimulatora koje koriste zavisi od kondicije biljaka i stepena oštećenja. Cilj je sačuvati rod za ovu godinu, ali i omogućiti biljkama oporavak i pripremu za sledeću vegetaciju - objasnio je Jeremić.
Poseban izazov predstavlja zaštita vinove loze i malina pomoću protivgradnih mreža. Doktor Jeremić je ukazao na ograničenja i prednosti ovog sistema zaštite.
- Protivgradne mreže su odlična zaštita od grada kod jabuka, ali kod malina i vinove loze, koje su u ovim krajevima uglavnom zaštićene primitivnim sistemima, nisu uvek dovoljno efikasne. Nažalost, velika količina leda može izazvati pucanje mreža ili popuštanje konstrukcije, što onemogućava potpunu zaštitu useva. Ovo je definitivno oblast u kojoj bi trebalo istražiti i primeniti unapređene tehnike zaštite - istakao je Jeremić.
Kako bismo saznali više o situaciji na terenu, posetili smo pariski ivanjički kraj, gde su gubitci u voćnjacima značajni. Poljoprivrednici se suočavaju s izazovima oporavka i obnove useva.
- Ova oluja nas je zaista pogodila, i to pre svega našu malinu. Većina roda je uništena, i sada se nadamo da ćemo uspeti sačuvati preostalo voće. Trudićemo se da primenimo preporučene mere i nadamo se da će sledeća sezona doneti bolje uslove za gajenje - rekao je jedan od poljoprivrednika koji je želeo ostati anoniman.
I dok Srbija prolazi kroz izazovne vremenske uslove, poljoprivrednici se okupljaju oko zajedničkog cilja - očuvanja i obnove useva. Uz pravilno planiranje i primenu savetovanih mera, može se donekle ublažiti šteta i sačuvati osnov za narednu godinu.
Kurir.rs
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova