RIZIČNE GRUPE DA SE VAKCINIŠU, SVI SA SIMPTOMIMA KOD LEKARA: Evo ko zahteva intenzivno lečenje i koliko ima smrtnih ishoda
Svi koji spadaju u rizičnu grupu treba da prime buster dozu vakcine protiv kovida. Svi sa simptomima da se obrate lekaru i testiraju jer imamo antivirusnu terapiju koja je efikasna ako se da u prvim danima infekcije, što važi za svakog, ali prevashodno za osobe pod rizikom da razviju tešku formu bolesti. To je najbolji način da se spreče nepovoljni tok bolesti i nepovoljni ishod, istakao je prof. dr Miloš Marković iz Instituta za mikrobiologiju i imunologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu na konferenciji projekta Momentum.
Protekle dve-tri nedelje bilo je gotovo po 4.000 potvrđenih slučajeva nedeljno, naveo je dr Vladan Šaponjić iz "Batuta", ali je stvarni broj sigurno daleko veći jer usled blage infekcije ljudi ne idu kod lekara.
- Imamo nešto više hospitalizovanih, ali opet se radi o osobama koje su primarno hospitalizovane zbog drugih razloga, pa imaju i kovid kao prateću bolest. Daleko je manji broj osoba koje imaju tešku kovid bolest, odnosno pneumoniju ili sistemsku kovid bolest, zbog koje zahtevaju hospitalizaciju i intenzivno lečenje. Takvih slučajeva ima, pa i smrtnih ishoda, ali neuporedivo manje nego što je to ranije bio slučaj. Praktično je kovid sada, što se tiče hospitalizacija i smrtnosti, na nivou drugih respiratornih infekcija kao što su grip, RSV ili drugi - rekao je Šaponjić.
Poslednje nedelje u SAD, kako je istakla prof. dr Ana Banko iz Instituta za mikrobiologiju i imunologiju, broj novodijagnostikovanih i hospitalizovanih opada, ali stopa smrtnosti raste.
- Važno je da ne izazivamo nikakvu neracionalnu paniku i strah od kovida kao takvog, već da se svi zajedno fokusiramo na zaštitu onih koji su ugroženi. Interesantno je i da stopa smrtnosti ne raste u populaciji starijih od 80 godina i nakon tri godine pandemije ona je tu vrlo slična između kovida i gripa. Ali je mnogo veća u populaciji do 80 godina jer su se stariji od 80 redovno bustovali (primali dodatne doze, prim. nov.) - rekla je Banko, dok je prof. Marković kazao da je u SAD i Evropi, pa čak i Hrvatskoj i Sloveniji, već u opticaju nova XBB vakcina, protiv nove podvarijante omikrona, koja je monovalentna, nema originalni vuhanski soj, jer on više i ne postoji.
- Ako u Srbiji ne bude dostupna XBB vakcina u skorašnje vreme, ima logike da se dobije i bivalentna vakcina, koja sadrži vuhanski soj i podvarijante omikrona BA.4 i BA.5, naročito za rizične grupe: starije od 60-65 godina, osobe sa hroničnim bolestima, mlađe od 60 sa komorbiditetima, kao i sve sa imunokompromitovanim stanjima. Trudnice su pod povećanim rizikom, a SZO preporučuje i za zdravstvene radnike - naveo je prof. Marković i dodao da bi oni trebalo da se vakcinišu i protiv gripa.
Svega 12.500 doza bivalentne vakcine dato je u Srbiji, naglasio je dr Šaponjić i dodao da je Stručni komitet za imunizaciju dao mišljenje da Ministarstvo zdravlja razmotri mogućnosti za nabavku XBB vakcine.
- Ali vakcina ne štiti, već vakcinacija. Mora neko da je primi. Ako je budemo imali, pretpostavljam da će biti registrovana i kao primarna, kao i u EU i SAD, odnosno kao prva doza kod nevakcinisanih - istakao je dr Šaponjić i dodao da je kod nas za prve dve doze na raspolaganju samo RNK monovalentna vakcinu s vuhanskim sojem.
Kurir.rs/ J. S. Spasić
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija