BUDITE SASVIM, ALI SASVIM BEZ BRIGE, USKORO ĆEMO BITI ZAJEDNO I SREĆNI: 5 pisama u javnosti! Posle 5. nije se javio...
Uskoro će doći vreme kada ćemo ponovo svi biti zajedno, srećni, zadovoljni i zdravi... Budite sasvim, ali sasvim bez brige - potresne su reči koje je Biti Beraha, pripadnik jevrejske zajednice, pisao u jesen 1941. iz logora Topovske šupe u Beogradu supruzi, ohrabrujući je da će uskoro biti oslobođen i da će se vratiti njoj i ćerki.
Vratio se nije, kao ni milioni Jevreja žrtava Holokausta, ali Muzej žrtava genocida je došao do dragocene zaostavštine ovog čoveka, čijih je pet pisama na nemačkom jeziku od izloženo u atrijumu Istorijskog muzeja Srbije, uoči Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta.
Do predragocene građe, kako ju je nazvao Dejan Ristić, direktor Muzeja žrtava genocida, došli su "pravim detektivskim poduhvatom" dr Milice Karić, kustosa-pripravnika, te je lična zaostavština Bitija Berahe, potpuno nepoznatog za većinu nas, sada u muzeju, a pisma poslata iz Topovskih šupa, nacističkog prolaznog logora za Jevreje i Rome, prvi put su pred javnošću, uz još nekoliko ličnih stvari, pa i žutih traka kojima su Jevreji žigosani.
- Ovih pet pisama je i za naučnu i za širu zajednicu bilo potpuno nepoznato. Dirljiva su i uznemirujuća. Beraha izražava nadu da će biti oslobođen, u nekoliko navrata izbegava tzv. putovanje, zapravo odvođenje na pogubljenje. Nakon petog pisma i on je, nažalost, odveden na stratište i ubijen. Prema našim pretpostavkama, mada ne možemo sa sigurnošću da tvrdimo, ubijen je u Jabuci kraj Pančeva - kazao je na konferenciji za novinare Ristić i dodao:
- Na ovaj način pokušavamo da identifikujemo još jednu žrtvu i vratimo joj identitet i post mortem dostojanstvo oduzeto tom nedužnom smrću.
Dr Milica Karić je naglasila da danas nema živih potomaka Bitija Berahe.
- Biti Beraha je bio trgovački zastupnik. Zvanično je bio nacionalnosti srpske, veroispovesti Mojsijeve, jer se to tako u vreme Kraljevine Jugoslavije upisivalo u dokumenta. Ona su iz zbirke porodice Beraha, a tu je i veliki broja njegovih pisama, dopisnica, razglednica... Pisao je supruzi Rašeli B. Berahi, Čehinji, a ćerka Perla je sačuvala sve i imala sreće da preživi jer je bila polujevrejka, pa je dobila oslobođenje od nošenja oznaka - objasnila je Karićeva.
- Pisma su važna jer dobijamo sliku običnog čoveka koji hrabri porodicu i nada se oslobađanju, ali i sliku samog logora - pod čijom je upravom bio, šta se spremalo tamo, ko su bili zatvorenici - dodala je.
Beraha je pisma slao od 8. oktobra do 9. novembra 1941, kad je iz Topovskih šupa otišlo poslednje. Prva četiri, objasnila je Karićeva, poslata su u rasponu od dva do tri dana, a poslednje dvadesetak dana nakon četvrtog.
- U svima provejava optimističan stav, pa i uveravanje da je njihov položaj u Topovskim šupama prilično dobar jer je upravu od Gestapa preuzeo Vermaht. U narednom pismu obaveštava suprugu i ćerku da verovatno neće ni odlaziti iz Beograda, već samo ljudi iz Banata. Saznajemo i da je nedelja bila dan za posete i da su zatvorenici mogli da primaju i šalju stvari preko jevrejskih organizacija - kazuje Karićeva.
Međutim, u trećem pismu piše kako je tog jutra - 13. oktobra, prozvan radi putovanja, ali da se nada da to ne znači da će i otići. Ipak traži da mu pošalju tople stvari: kaput, rukavice, kaljače, uz poruku da budu potpuno bez brige.
- Poslednje pismo iz oktobra otkriva da je ipak oslobođen putovanja zahvaljujući intervenciji svoje supruge i da ostaje u logoru kao pomoćnik u ambulanti - navodi.
Stiglo je Rašeli još samo jedno pismo, poslato 9. novembra. I ono optimistično, jer uskoro će, kako je pisao, doći vreme kada će njih troje ponovo biti zajedno srećni, zadovoljni i zdravi.
To je poslednje što su imale od muža, odnosno oca, za koga nisu znale ni gde su mu kosti. Pretpostavljale su u Jabuci...
Ovo dragoceno svedočanstvo o nadi, borbi i stradanju pred javnošću je do 4. februara.
BIĆE OBJAVLJENA U NAREDNA 24 SATA Vučić doneo svu dokumentaciju koju su zahtevali na blokadama: "Svi koji su uhapšeni na protestima su pušteni na slobodu"