PORUKA KOJA JE VEČERAS SRBIJU DIGLA NA NOGE! Šta je sistem Pronađi me koji je prvi put aktiviran zbog nestale devojčice iz Bora
Foto: screenshot

PORUKA KOJA JE VEČERAS SRBIJU DIGLA NA NOGE! Šta je sistem Pronađi me koji je prvi put aktiviran zbog nestale devojčice iz Bora

Društvo -

Sistem za brži pronalazak nestale dece „Pronađi me“ u Srbiji je aktivan od oktobra prošle godine. Ovaj sistem za cilj ima da ubrza pronalaženje nestale dece budući da je u ovim slučajevima svaki minut krucijalan.

Kako je objašnjeno na prezentaciji sistema u Palati Srbije kada je sistem aktiviran, u slučaju aktiviranja ovog sistema o nestanku maloletnog lica, građani će biti obavešteni SMS porukom, prekidom televizijskih i radio emisija, karjronima na auto-putu, aerodromskim, autobuskim i železničkim stanicama.

Kakva je procedura i koji je postupak u obaveštavanju?

Nestanak maloletnog lica policiji prijavljuje roditelj ili staratelj nestalog lica. Odmah po prijavi policija je dužna da prvo utvrdi verodostojnost podnete prijave, zatim prikuplja podatke o maloletnom nestalom licu i informacije o okolnostima nestanka. Hitno se preduzimaju sve mere traganja za nestalim maloletnim licem i raspisuje objava.

Danka Ilić, Devojčica, nestala, Bor, pronađi me
foto: Kurir Televizija

Odluku o pokretanju sistema „Pronađi me“ donosi načelnik policijske uprave u slučaju sumnje da je nestalo lice žrtva krivičnog dela i kada se radi o nestanku deteta do sedam godina, odnosno do 18 za lica sa smetnjama u razvoju i invaliditetom.

Inspektor kriminalističe policije na platformi postavlja četiri formatirana obaveštenja o nestanku maloletnog lica koje uz fotografiju obavezno sadrže sve relevantne podatke o nestalom detetu uz instrukcije da informacije prijave policiji pozivom na broj 192.

Od trenutka aktiviranja platforme mobilni operateri, televizijske i radio stanice, aerodromi, železničke i autobuske stanice i Putevi Srbije dobijaju obaveštenje koje su dužni momentalno da objave.

Danka Ilić, Devojčica, nestala, Bor, pronađi me
foto: Printscreen

Na ovaj način građani se aktivno uključuju u potragu za nestallim licem i svoja saznanja javljaju policiji.

Nakon pronalaska nestalog maloletnog lica ili istekom roka od 48 sati postavljena obaveštenja se brišu.

Postupanje medija u slučaju aktiviranja sistema:

Pravilnik REM-a predviđa da u slučaju nestanka deteta, po primanju obaveštenja mediji imaju obavezu da obaveštenje emituju bez odlaganja, u najkraćem mogućem roku i bez izmena.

U narednih osam sati u obavezi su da obaveštenje emituju na pola sata, a nakon toga na sat vremena. Obaveza prestaje nakon 48 sati. Obaveštenje o nestaloj deci medijima će slati Ministarstvo informisanja.

Preneo: D. P.

Kurir.rs/Danas.rs

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track