AKO VAŠE DETE NE POSEDUJE OVAJ PAPIR, MOGU VAS VRATITI SA GRANICE! Evo šta sve treba da znate o putovanju dece u inostranstvo
Foto: Shutterstock

AKO VAŠE DETE NE POSEDUJE OVAJ PAPIR, MOGU VAS VRATITI SA GRANICE! Evo šta sve treba da znate o putovanju dece u inostranstvo

Društvo -

Ukoliko dete treba da putuje van granica naše zemlje bez roditelja, za to ćete morati da nabavite jedan poseban dokument - saglasnost za putovanje maloletnog lica u inostranstvo, u suprotnom, ono može biti sprečeno da uđe u zemlju u koje je krenulo. Takođe, i kada dete putuje samo sa jednim roditeljem, onaj drugi mora da da, i pisanoj formi svoju saglasnost da dete može da ide u inostranstvo.

Ta overena saglasnost kod notara košta 360 dinara, a ako se daje saglasnost i oca i majke, 600 dinara. Na dnu teksta možete i da preuzmete formulare za popunjavanje te saglasnosti koju potom možete da odnesete i overite kod notara.

Od 2018. godine novim Zakonom o graničnoj kontroli maloletna lica su, uz opšti režim, uvedena i u poseban režim granične kontrole, koji važi samo za njih. Odredbe ovog Zakona sadrže dva rešenja zaštitnog karaktera u korist maloletnih lica, od kojih se jednim rešenjem stvara obaveza za policijske službenike, a drugim rešenjem obaveze za lice u čijoj pratnji maloletnik putuje, a nije mu roditelj ili zakonski zastupnik.

Izbor, Dokument, Sudije, Pitanja, VSS, Alumni Klub, Pravosudna Akademija, Kand
foto: Shutterstock

Novim Zakonom, kako je objašnjeno, u odnosu na prethodni stvorene su dodatne pretpostavke da se kada prelazite granični prelaz Srbije preventivno spreči zloupotreba dece i unapredi zaštita maloletnih lica u celini.

Kada je u pitanju saglasnost roditelja za putovanje njihovog deteta u inostranstvo, ona je uvek potrebna od strane oba roditelja, bez obzira da li dete granicu prelazi samo ili to čini sa drugim osobama koje mu nisu roditelji ili zakonski zastupnici. Kada dete putuje u inostranstvo sa jednim od roditelja, uvek je potrebna saglasnost drugog roditelja, bez obzira da li su roditelji u bračnoj ili vanbračnoj zajednici, odnosno, koji roditelj obavlja starateljstvo ako su razvedeni.

To je samo jedna od stvari koju ako nemate, možete biti vraćeni sa granice.

Preciznije, davanje saglasnosti, od slučaja do slučaja, izgleda ovako.

Dete samo putuje van Srbije sa društvom, školom, sportskim klubom ili nekom drugom organizacijom

Važe opšta pravila Zakona, odnosno, za prelazak državne granice maloletno lice do navršene 16. godine života, mora posedovati overenu saglasnost oba roditelja, ako oni zajednički vrše roditeljsko pravo, ili zakonskog zastupnika umesto roditelja.

Dete putuje van Srbije samo, odnosno bez roditelja koji su u braku

Važe opšta pravila Zakona, odnosno, za prelazak državne granice maloletno lice do navršene 16. godine života, mora posedovati overenu saglasnost oba roditelja, ako zajednički vrše roditeljsko pravo.

Dete putuje van Srbije sa jednim od roditelja koji su u braku

U ovom slučaju maloletno lice do navršene 16. godine života mora posedovati saglasnost roditelja koji ne putuje sa njima i on tu saglasnost daje roditelju koji putuje sa detetom.

Dete putuje van Srbije samo, a njegovi roditelji su razvedeni

Potrebna je overena saglasnost oba roditelja, sem u slučaju ako oni zajednički ne vrše roditeljsko pravo, već to pravo vrši jedan od roditelja samostalno. U tom slučaju mora posedovati overenu saglasnost onog roditelja koji samostalno vrši roditeljsko pravo.

pasoš
foto: Shutterstock

Šta stvara zabunu?

Zabunu u vezi davanja saglasnosti za putovanje maloletnog lica u inostranstvo zapravo stvara ono što prethodi prelasku granice i izlasku iz Srbije, a to je izdavanje putne isprave, odnosno, pasoša detetu.

U tom procesu, ako samo jedan roditelj samostalno obavlja roditeljsko pravo, primenjuje se sudska presuda kojom je to roditeljsko pravo regulisano i u kojoj mora biti naglašeno da roditelj koji podnosi zahtev za izdavanje putne isprave za dete, samostalno obavlja roditeljsko pravo i da ima pravo, između ostalog, da sa detetom putuje u inostranstvo ili samostalno daje saglasnost za njegovo samostalno ili putovanje u pratnji drugog lica van granica Srbije.

Šta je sem saglasnosti potrebno za izlazak iz zemlje?

Pored overene saglasnosti u navedenim slučajevima, deci je potreban i pasoš, s tim da u određenim slučajevima granicu mogu preći i sa ličnom kartom na koju deca u Srbiji imaju pravo od desete godine života. Deca starija od deset godina sa ličnom kartom mogu preći granice sa Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom i Severnom Makedonijom.

Koliko košta saglasnost za putovanje van Srbije?

Potvrda, odnosno, overena saglasnost se dobija kod notara i cena ove usluge je oko 300 dinara po potpisu, dakle, ako je daje samo jedan od roditelja. Ako je potrebna saglasnost oba, ova usluga košta 600 dinara.

Ovde možete da preuzmete saglasnost roditelja za put maloletnog lica (ukoliko putuje sa jednim roditeljem) - PDF format

Saglasnost za putovanje maloletnog deteta u inostranstvo bez obaroditelja - PDF format

Kurir.rs/Blic

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja