STRAVIČNO! ZA DVE GODINE VIŠE OD 1.000 DEVOJČICA OSTALO U DRUGOM STANJU: Najmlađa imala svega 13 godina!
Deca u Srbiji sa svega 11 godina, pa čak i manje, stupaju u seksualne odnose, o čemu je Kurir pisao, a to za posledicu ima veliki broj trudnoća i abortusa kod najmlađih!
Prema poslednjim zvaničnim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", u 2022. registrovana je čak 521 maloletnička trudnoća, dok je 2021. zabeleženo 597. S druge strane, u 2022. je čak 137 maloletnica prekinulo trudnoću, a 2021. godine 127. To znači da je za dve godine čak 1.118 tinejdžerki mlađih od 18 godina ostalo u drugom stanju, dok su 264 abortirale. Posebno je poražavajuće to što su najmlađe trudnice u Srbiji 2021. i 2022. imale svega 13 godina, odnosno još su bile učenice osnovnih škola.
Ozbiljne posledice
Ginekolog prof. dr Ana Mitrović, načelnica Dnevne bolnice u GAK "Narodni front", kaže za Kurir da je ovo svakako veliki broj "jer svaka trudnoća u adolecenciji, a posebno u ranoj, znači da smo zakazali kao roditelji, prosveta, zdravstvo i društvo".
- Adolescentna trudnoća je globalni problem i nosi ozbiljne zdravstvene, socijalne, pa i ekonomske posledice. Najveći procenat takvih trudnoća je među slabije obrazovanim i siromašnijim stanovništvom. Sama trudnoća, ukoliko se odluče da je zadrže, posebno u mladoj adolescenciji, a to je pre 15. godine, nosi rizike, kao što su rađanje dece manje telesne težine, prevremeni porođaj, preeklampsija, krvarenje, ali i postporođajne depresije i druga ozbiljna prateća oboljenja - kaže prof. dr Mitrović i dodaje da prekid trudnoće takođe nosi "ozbiljne i uvek moguće komplikacije same intervencije, kao što su povrede tokom intervencije, krvarenja, infekcije, uticaj na buduću plodnost i niz drugih komplikacija koje se dovode u direktnu i indirektnu vezu s prekidom trudnoće".
Psihička trauma
- Posebno napominjem psihičku traumu koju tako mlada osoba ima spoznajom da joj se desila neželjena trudnoća i da mora da uradi prekid trudnoće. Svi moramo uraditi sve što je u našoj moći da se neželjena i neplanirana trudnoća ne dešava, a posebno ne u tom periodu - životnom dobu, ali ako se desi, moramo im pružiti podršku, razumevanje i pomoć da problem reše na najbolji mogući način sa što manje posledica. Deci savetujem da uvek budu otvorena sa svojim roditeljima jer nemaju bolje prijatelje od njih i da se obrate stručnom licu, lekaru koji će im pomoći i dati pravi i tačan savet. Iskustvo mi govori da se deca - adolescenti u takvim prilikama od straha i srama često uspaniče i kriju, a informacije traže međusobno i po društvenim mrežama i internetu, pa kada dođu kod nas - zna da bude kasno - upozorava naša sagovornica.
Javnost je, podsetimo, ostala iznenađena i istraživanjem koje je sproveo "Batut" u saradnji sa SZO i ministarstvima zdravlja i prosvete, a koje je pokazalo da je ukupno 16,9 odsto anketiranih učenika i učenica prvog razreda srednjih škola u Srbiji izjavilo da je već stupilo u seksualne odnose. Među njima, čak 22,6 odsto je nevinost izgubilo sa 11 godina i manje.
Bonus video:
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija