DETALJAN VODIČ ZA PREŽIVLJAVANJE PAKLENIH VRUĆINA Ovo treba uraditi noću! Izbegnite sunčanicu, ohladite se i BEZ KLIMA UREĐAJA
Srbija je već nekoliko dana pod udarom paklenih vrućina. Kako savetuju lekari, u ovakvim situacijama najbolje je da izbegavate izlazak napolje posebno u najtoplijem periodu dana od 10 do 17 sati. ovo se posebno odnosi na starije ljude i decu koja teže podnose visoke temperature.
Ako već morate da izađete uvek da nosite vodu sa sobom, a na glavu stavite kapu ili šešir. Takođe, maksimalno koristite svaki hlad.
- Ukoliko ste u kući, stručnjaci iz Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd, savetuju:
- Temperatura ne treba da prelazi 30. stepeni
- Pokušajte da rashladite prostorije u kojima boravite
- Rashladite prostorije u kojima borave deca, trudnice, osobe strarije od 60 godina, hronični bolesnici
- Temperatura u ovim prostorijama tokom noći ne bi trebalo da prelazi 24 stepena
Noću širom otvorite prozore
Iskoristite svežiji noćni vazduh kako bite rashladili svoj dom. Ukoliko je moguće, tokom noći i ranih jutarnjih sati ostavite sve prozore otvorenim, sa podignutim roletnama, kako biste prostor adekvatno provetrili i rashladili.
Gasite svetla i sve uređaje koje ne koristite
Sijalice i mnogi električni uređaji dodatno oslobađaju toplotu i greju okolni vazduh – za vreme velikih vrućina u toku dana ugasite svetla i isključite iz struje sve one uređaje koje ne koristite.
Tokom dana spustite roletne na sunčanoj strani. Takođe, zatvorite vrata i prozore kako bi u prostorije ulazilo što manje toplote.
Stavite zavese ili tende na prozore koji su izloženi suncu tokom dana. Po prostoriji možete rasporediti i mokre peškire, ali imajte u vidu da se time povećava vlažnost vazduha.
Podešavanje klima-uređaj
Ukoliko imate klima-uređaj, zatvorite vrata i prozore da ne trošite više energije nego što je potrebno.
Podesite temperaturu tako da ne bude niža od 7 stepeni u odnosu na spoljnu.
Pomoć ventilatora
Električni ventilatori mogu da pruže olakšanje i osveženje, ali ako je temperatura vazduha iznad 35 stepeni Celzujusa oni vas neće rashladiti. Međutim, pomoći će da cirkulacija vazduha bude brža.
Letnja odeća
Decu leti oblačite u laganu odeću. Široka pamučna odeća će onemogućiti dodatno zagrevanje tela, te će sprečiti pojavu osipa na koži od vrućine. Birajte za decu letnju odeću svetlih boja. Važan detalj u toplim letnjim danima je i pamučni šeširić ili kačket.
Zamenite kožne cipele i sportske patike sandalama, laganim papučama ili japankama. Kada god je to moguće, neka deca budu bosa. I naravno, koristite zaštitni faktor za decu kada izlaze napolje po suncu.
Rahladite bebe
Koristite vlažne maramice ili mokru gazu za brisanje bebinog vrata, lica i ruku što je češće moguće. Ne zaboravite i puder za bebe, koji je u vrućim letnjim danima izuzetno koristan jer štiti od pelenskog osipa.
Razlika između toplotnog udara i sunčanice
Toplotni udar nastaje usled izlaganja visokim temperaturama, gde telo gubi sposobnost da se rashladi, dok sunčanica nastaje usled dugotrajnog izlaganja jakom sunčevom zračenju bez zaštite.
Simptomi sunčanice su:
- glavobolja
- mučnina
- povraćanje
- vrtoglavica
- opšta slabost
- povećana osetljivost na svetlo
Prepoznavanje simptoma toplotnog udara
- Simptomi toplotnog udara uključuju:
- visoka telesna temperatura
- vrtoglavica
- mučnina
- povraćanje
- konfuzija ili gubitak svesti
Važno je brzo reagovati i zatražiti prvu pomoć kako bi se sprečile ozbiljne posledice toplotnog udara.
Kurir.rs/srecna.republika
PREDSEDNIK VUČIĆ RAZGOVARAO SA ANTONIOM KOŠTOM: Zahvalnost na podršci evropskom putu Srbije, tema bilo i otvaranje Klastera 3